Troje dzieci wywiezionych z Ukrainy do Rosji wróciło do ojczyzny - poinformowała we wtorek organizacja Save Ukraine. Ich podróż trwała 15 dni. Plac Czerwony w Moskwie będzie zamknięty dla zwiedzających w dniach 27 kwietnia-10 maja - poinformowała rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa. Ma to związek z przygotowaniami do defilady z okazji Dnia Zwycięstwa (9 maja). "Więziony przez Rosjan na Krymie hiszpański 75-letni wolontariusz Mariano Garcia jest torturowany" - przekazał Dmytro Łubinec, ukraiński rzecznik praw człowieka. Republika Południowej Afryki wystąpi z jurysdykcji Międzynarodowego Trybunału Karnego, który wydał nakaz aresztowania Władimira Putina - poinformowała rosyjska agencja TASS, powołując się na słowa prezydenta RPA Cyrila Ramaphosy. Rosyjscy żołnierze zakazili się wąglikiem w okupowanej części obwodu zaporoskiego na południu Ukrainy - poinformował mer Melitopola Iwan Fedorow. Kopiąc okopy, wojskowi natrafili na grzebowisko padłych zwierząt. Wtorek to 426. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najnowsze informacje dotyczące sytuacji za naszą wschodnią granicą znajdziecie w relacji z 25.04.2023 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :


23:38

Jednostka specjalna Głównego Zarządu Wywiadu zniszczyła rosyjski kompleks obserwacyjny w Kachowskiej HPP.

23:11

Zdecydowana większość obywateli Niemiec (66 procent) nie wierzy, że Chiny mogłyby pomóc w zakończeniu wojny jako mediator między Rosją a Ukrainą, wynika z badania przeprowadzonego przez instytut badania opinii publicznej Forsa na zlecenie czasopisma "Internationale Politik".

W sondażu Forsa nie ma prawie żadnych różnic między wschodnimi i zachodnimi Niemcami w kwestii mediacji Chin. Jednak kobiety znacznie rzadziej (25 procent) wierzą w rolę Pekinu jako mediatora niż mężczyźni (36 procent).

22:35

Internauci informują o eksplozjach w Zaporożu. Na razie brak oficjalnego potwierdzenia.

22:28

Nikt nie może się czuć bezpiecznie, dopóki Rosja nie jest pokonana - oświadczył we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Agresja rosyjska ma zakończyć się w nowej Norymberdze - wezwał.

Jak ocenił, rosyjskie siły marzą, by "przenieść to na ziemie innych narodów". "Wie to cały świat" - dodał.

Podkreślił, że "cały świat wie też, że Rosję można powstrzymać": siłą ukraińskich obrońców, bronią, prawem, sankcjami i pracą na rzecz sprawiedliwości.

22:07

Ukraina planuje wprowadzić dodatkowe sankcje wobec Iranu, który wspomaga Rosję dostawami broni, przede wszystkim dronami Shahed. Miałyby obowiązywać przez 50 lat - poinformowała we wtorek ukraińska minister gospodarki Julia Swyrydenko, cytowana przez portal Kyiv Independent.

Sankcje obejmowałyby zakaz transferu technologii i praw własności intelektualnej do Iranu, a także inwestycji w tym kraju lub płatności elektronicznych na jego rzecz. Proponowane są również ograniczenia w operacjach handlowych.

21:59

Sześć zniszczonych wskutek rosyjskiej napaści miejscowości na Ukrainie odbudujemy według eksperymentalnego projektu - poinformował we wtorek premier Ukrainy Denys Szmyhal. To między innymi Borodzianka i Jahidne.

Projekt obejmie: Borodziankę i Moszczun w obwodzie kijowskim, Trościaniec w obwodzie sumskim, Posad-Pokrowske w obwodzie chersońskim, Cyrkuny w obwodzie charkowskim oraz Jahidne w obwodzie czernihowskim

21:31

Troje dzieci wywiezionych z Ukrainy do Rosji wróciło do ojczyzny - poinformowała we wtorek organizacja Save Ukraine. Ich podróż trwała 15 dni, były przesłuchiwane w Rosji i na Białorusi - dodała fundacja zajmująca się repatriacją deportowanych ukraińskich dzieci.

Według szacunków ukraińskich władz ponad 19 tys. dzieci zostało nielegalnie wywiezionych do Rosji. Dokładna liczba jest nieznana w związku z okupacją części terytorium Ukrainy.

21:28

Rządząca w RPA partia Afrykański Kongres Narodowy postanowiła wycofać kraj spod jurysdykcji Międzynarodowego Trybunału Karnego - donosi portal International Business Times, powołując się na oświadczenie prezydenta Cyrila Ramaphosa. To ma być ukłon w stronę Władimira Putina.

20:47

W Ukrainie jako ochotnicy w Legionie Międzynarodowym walczy około 70 Francuzów; 10 zginęło w boju - podał dziennik "Le Monde".

20:33

Kanadyjscy parlamentarzyści pracują nad propozycjami pomocy dla ukraińskich rolników, a wśród rekomendacji znajdują się m.in. propozycje budowy w Polsce elewatorów na ukraińskie zboże.

20:02

Władze Rygi opowiedziały się za usunięciem z centrum miasta pomnika Aleksandra Puszkina. Nie wiadomo jeszcze, dokąd ani kiedy będzie przeniesiony pomnik rosyjskiego poety.

19:53

Przebywający w Hiszpanii prezydent Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva skrytykował rosyjską inwazję na Ukrainę. Podkreślił jednak, że jego zdaniem w tej "szalonej wojnie" nikt nie mówi o pokoju.

Podczas wizyty w Hiszpanii Lula powiedział, że jego kraj jest zaangażowany w znalezienie formuły pokojowej, aby zakończyć konflikt na Ukrainie.

19:31

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał, że Rosjanie koncentrują się obecnie na działaniach w rejonie Bachmutu, Awdijewki i Marjinki. W ciągu dnia siły ukraińskie odparły tam 36 ataków. Najcięższe walki trwają o Bachmut i Marjinkę.

19:23

Jurij Kowalczuk odegrał "decydującą rolę" w podjęciu przez prezydenta Rosji Władimira Putina decyzji o rozpoczęciu inwazji na Ukrainę - wynika ze śledztwa przeprowadzonego przez Ilję Żegulewa. Artykuł, w którym autor opisał proces decyzyjny na najwyższych szczytach władzy w Rosji, ukazał się na łamach portalu Verstka.

19:11

W 1998 roku Rosja zaproponowała przeniesienie swojego konsulatu z Wysp Alandzkich do Turku. Fińskie władze się sprzeciwiły. Obawiały się renegocjacji umowy o międzynarodowym statusie archipelagu i ryzyka zwiększenia uprawnień nadzorczych strony rosyjskiej w kwestii demilitaryzacji obszaru - wynika z odtajnionych po latach dokumentów.

19:03

Komisja Europejska zgodziła się objąć olej słonecznikowy zakazem importu z Ukrainy. Dozwolony będzie jednak tranzyt tego produktu - oświadczył minister rolnictwa Robert Telus.

18:55

Konferencja przewodniczących państw UE w Pradze zakończyła się ważnymi konkluzjami, w których mowa jest m.in. o szeroko rozumianej odbudowie Ukrainy po wojnie i o włączeniu się państw europejskich w tę odbudowę - powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Marszałek Witek w poniedziałek i dziś brała udział w konferencji przewodniczących parlamentów państw UE w Pradze. W konferencji uczestniczył też marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

18:40

Wielka Brytania wysłała już na Ukrainę pociski ze zubożonym uranem - poinformowała agencja UNIAN.

18:18

Wkrótce Kijów otrzyma pierwszą partię wagonów metra z Warszawy - poinformował mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. Łącznie kijowska kolej podziemna ma otrzymać 60 wagonów.

17:42

W graniczącej z Rosją Narwie na wschodzie Estonii rozpoczęto demontaż tablic z nazwami ulic upamiętniającymi sowiecką okupację - poinformował dziennik "Postimees".

17:30

Sąd wojskowy w Rostowie nad Donem skazał kaprala Ilję Traczuka na 14 lat kolonii karnej o zaostrzonym reżimie, uznając go za winnego zdrady stanu i nielegalnego dostępu do tajemnic państwowych - poinformowała rosyjska agencja TASS.

Nie wiadomo, co dokładnie zrobił oskarżony - proces odbywał się za zamkniętymi drzwiami.

17:11

Plac Czerwony w Moskwie będzie zamknięty dla zwiedzających w dniach 27 kwietnia-10 maja - poinformowała rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa. Ma to związek z przygotowaniami do defilady z okazji Dnia Zwycięstwa (9 maja).

W przeddzień Dnia Zwycięstwa Plac Czerwony jest zamykany każdego roku, a ruch wzdłuż głównych ulic jest ograniczony z powodu próby defilady wojskowej.

W tym roku, w związku z przygotowaniami do parady, od 23 kwietnia do 15 maja zamknięty jest wstęp do Mauzoleum Lenina. Kreml będzie zamknięty dla zwiedzających w dniach 7 i 9 maja.

17:03

Fiaskiem zakończyła się trzecia runda negocjacji wiceszefa Komisji Europejskiej Valdisa Dombrovskisa i komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego z ministrami rolnictwa pięciu państw borykających się z nadmiernym importem artykułów rolnych z Ukrainy. Rozmowy będą kontynuowane na szczeblu technicznym.

16:56

Ukraińscy policjanci dokumentują na wyzwolonych terenach zbrodnie wojenne wroga. Rosja zostawia za sobą masowe groby i izby tortur - powiedział na Międzynarodowych Targach Polsecure w Kielcach p.o. szefa Narodowej Policji Ukrainy gen. Iwan Wyhowski.

16:49

Polska od początku roku zadłuża się w obcych walutach niemal najszybciej na świecie. Dzieje się tak, bo "przycisnęła" nas wojna w Ukrainie. Dochody z podatków rosną wolniej, a wydatki szybciej. Według wyliczeń agencji Bloomberg, rząd pożyczył od początku roku już prawie 9 mld dolarów. To daje nam drugie miejsce na świece.

16:36

Więziony przez Rosjan na Krymie hiszpański 75-letni wolontariusz Mariano Garcia jest torturowany - poinformował Dmytro Łubinec, ukraiński rzecznik praw człowieka.

Według byłego współwięźnia hiszpańskiego wolontariusza, mężczyzna jest w areszcie w Symferopolu torturowany przez pracowników rosyjskich struktur siłowych. Ma na nogach siniaki od uderzeń, stracił część zębów i był brutalnie traktowany przez pracowników więzienia. Jego ciało pokryte jest bliznami.

16:29

Po raz pierwszy od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w Dnieprze otwarty został lokal McDonald's. Przed budynek utworzyła się duża kolejka, w której stawali ukraińscy wojskowi.

16:22

Zapowiedzi Rosji o rozmieszczeniu broni jądrowej na Białorusi to część planu Władimira Putina, by umiędzynarodowić wojnę, którą prowadzi przeciw Ukrainie - uznali ukraińscy eksperci podczas przeprowadzonej w Kijowie dyskusji "Rosyjska broń jądrowa na Białorusi jako zagrożenie dla bezpieczeństwa europejskiego".

16:14

Szefowie parlamentów państw europejskich w konkluzjach przyjętych na zakończenie dwudniowego spotkania w Pradze zadeklarowali gotowość do dalszego udzielania pomocy Ukrainie. Opowiedzieli się za powołaniem międzynarodowego trybunału do osądzenia zbrodni Rosji na Ukrainie.

W praskim forum Polskę reprezentowali marszałkowie Sejmu i Senatu, Elżbieta Witek i Tomasz Grodzki.

16:00

Republika Południowej Afryki wystąpi z jurysdykcji Międzynarodowego Trybunału Karnego, który wydał nakaz aresztowania Władimira Putina - poinformowała rosyjska agencja TASS, powołując się na słowa prezydenta RPA Cyrila Ramaphosy.

15:51

Wielu rosyjskich i białoruskich tenisistów podpisało już oświadczenia o neutralności, która wyraźnie zabrania im okazywania jakiegokolwiek poparcia dla trwającego konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Dzięki temu będą mogli zagrać w wielkoszlemowym turnieju tenisowym Wimbledonie.

15:44

Rosyjscy żołnierze zakazili się wąglikiem w okupowanej części obwodu zaporoskiego na południu Ukrainy - poinformował mer Melitopola Iwan Fedorow. Kopiąc okopy, wojskowi natrafili na grzebowisko padłych zwierząt.

15:36

Na wschodzie Ukrainy - w obwodach charkowskim i donieckim - ogłoszono alarm przeciwlotniczy.

Ukraińskie media donoszą, że w Konstantynówce słychać eksplozje.

14:52

Władimir Rogow, przedstawiciel okupacyjnej administracji obwodu zaporoskiego w południowej Ukrainie, poinformował, że wojska ukraińskie ostrzelały Tokmak. W ataku miała zginąć jedna osoba, a cztery zostały ranne.

14:42

Regionalny sąd administracyjny w Koblencji odrzucił wniosek niemieckiego małżeństwa o zmianę rosyjsko brzmiącego nazwiska - poinformowała agencja Associated Press.

Urodzona w Niemczech para argumentowała, że od czasu ataku Rosji na Ukrainę i małżonkowie, i ich córka cierpieli z powodu swojego nazwiska kojarzonego z krajem-agresorem.

Sąd odrzucił jednak ich wniosek. Fakt, że nazwisko rodowe jest pochodzenia obcego lub nie brzmi po niemiecku, nie jest sam w sobie ważnym powodem do jego zmiany - stwierdził. Dodał, że negatywne traktowanie, którego para miała doświadczać, nie było wystarczająco dotkliwe i nie przyczyniło się do strat materialnych.

Nazwiska wnioskodawców sąd, zgodnie z niemieckimi przepisami dotyczącymi prywatności, nie podał.

Para może odwołać się od wyroku.

14:35

Rosja zmieniła taktykę działania na wschodnim froncie i wykorzystuje samoloty oraz drony do wykrywania i niszczenia ukraińskich systemów obrony powietrzne - poinformowało centrum prasowe ukraińskiej armii.

Jak tłumaczył w ukraińskiej telewizji pułkownik Ołeksij Dmitraszkiwskij, od wczoraj - co jest absolutną nowością - rosyjskie myśliwce latają w zespołach.

Najpierw pojawiały się dwie maszyny i prowokowały ukraińskich wojskowych. Wywabiały naszą obronę przeciwlotniczą, a trzeci nadlatujący samolot dokonywał ataku - mówił oficer.

Podobnie Rosjanie wypuszczają irańskie drony Shahed. Gdy zostaną zestrzelone, ujawnione pozycje naszych wojsk obrony powietrznej atakują bezzałogowce Lancet - dodał Dmitriszewskij.

Pułkownik przekazał ponadto, że siły rosyjskie zintensyfikowały ataki artyleryjskie. Tylko minionej doby w Donbasie było 500 ostrzałów.

14:26

Na siedem lat więzienia skazano w Rosji byłego policjanta, który w rozmowach telefonicznych ze znajomymi krytykował agresję Moskwy przeciwko Ukrainie. Rozmowę uznano za publiczną (a więc karalną), ponieważ jego telefon był na podsłuchu  - poinformowała agencja Associated Press.

14:24

"Polska odgrywa kluczową rolę we wspieraniu Ukrainy w jej walce o wolność" - napisała na Twitterze premier Estonii Kaja Kallas, komentując spotkanie w Warszawie z szefem polskiego rządu Mateuszem Morawieckim. "Do jej zakończenia pozostaje jednak długa droga, rosyjska agresja nie jest jedynie sprawą europejską lub 'konfliktem regionalnym'; na szali znajduje się prawo państwa do istnienia" - zaznaczyła estońska premier.

W poniedziałek Kaja Kallas złożyła wizytę w Ukrainie; była to jej pierwsza zagraniczna podróż po zaprzysiężeniu w ubiegłym tygodniu nowego rządu Estonii. Z drugą wizytą zagraniczną udała się do Warszawy, gdzie spotkała się z premierem Mateuszem Morawieckim. Estońska premier weźmie też udział w dyskusji zorganizowanej w Kolegium Europejskim w Natolinie.

Podczas spotkania premierów Polski i Estonii omówione zostały m.in. kwestie bezpieczeństwa regionalnego, przygotowania do lipcowego szczytu NATO w Wilnie oraz współpraca dwustronna, w tym w sektorze obronności.

14:18

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu rozmawiał w Moskwie ze swoimi odpowiednikami z Turcji, Syrii i Iranu. Celem rozmów była normalizacja stosunków między Ankarą a Damaszkiem.

W komunikacie opublikowanym przez Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej przekazano, że wszystkie cztery kraje potwierdziły swoje "pragnienie zachowania integralności terytorialnej Syrii i potrzebę zintensyfikowania wysiłków na rzecz szybkiego powrotu syryjskich uchodźców do ojczyzny".

14:13

Szwecja wydala pięciu rosyjskich dyplomatów - poinformowała telewizja SVT, powołując się na szefa szwedzkiego MSZ Tobiasa Billströma.

Ich działalność na naszym terytorium była niezgodna ze statusem dyplomatycznym - oświadczył Billström.

Ambasador Rosji w Sztokholmie został wezwany do MSZ Szwecji.

14:08

Polskie linie lotnicze LOT potwierdziły Polskiej Agencji Prasowej odmowę odprawy tenisistki Witaliji Djaczenko ze względu na jej rosyjskie obywatelstwo. Zawodniczka planowała udział w turnieju na Korsyce, a jej trasa z Kairu wiodła przez Warszawę.

14:01

Ruszyła trzecia runda negocjacji pięciu krajów borykających się z nadmiernym importem artykułów rolnych z Valdisem Dombrovskisem, wiceszefem Komisji Europejskiej odpowiedzialnym za handel. Rozmówcy dziennikarki RMF FM w KE są sceptyczni co do możliwości osiągnięcia kompromisu. Chodzi o to, że pięć krajów stawia kolejne żądania, z których część jest mało realna do spełnienia. Ich jednostronne działania nie mają poparcia pozostałych krajów Unii Europejskiej.

13:54

Rosyjskie MSZ poinformowało, że wydaliło mołdawskiego dyplomatę w ramach odwetu za ubiegłotygodniowe wydalenie rosyjskiego dyplomaty z Mołdawii.

13:50

Odnalezienie ciała drugiej kobiety, która zginęła w wyniku ostrzału rakietowego Muzeum Krajoznawczego w Kupiańsku, potwierdził szef władz regionu Ołeh Syniehubow.

"Podczas usuwania gruzów budynku muzeum w Kupiańsku, w który trafiła dzisiaj rosyjska rakieta S-300, ratownicy odnaleźli ciało drugiej kobiety" - powiadomił Syniehubow w Telegramie.

Wcześniej powiadomiono, że na miejscu zginęła pracownica muzeum. Rannych w wyniku ostrzału jest co najmniej dziesięć osób.

Rosjanie rankiem ostrzelali centrum Kupiańska. Według wstępnych ustaleń, zastosowano rakiety S-300. Zaatakowane zostało centrum miasta, pocisk trafił w budynek Muzeum Krajoznawczego. Na miejscu trwają prace ratowników.

Ołeh Syniehubow powiedział, że w pobliżu muzeum nie ma żadnych obiektów wojskowych, a Rosjanie świadomie i celowo ostrzeliwują cele cywilne.

13:45

Zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej nazwał Rosjan, którzy nie służą swojemu krajowi, jako "wewnętrznych wrogów" i określił patriotyzm jako "największą cnotę" - przekazała państwowa agencja informacyjna RIA Nowosti.

Patriarcha Cyryl jest bliskim sojusznikiem prezydenta Rosji Władimira Putina i zdecydowanie popiera wojnę w Ukrainie, w której zginęły dziesiątki tysięcy cywilów.

13:39

"Rozmowy Putin-Xi nie spełniły oczekiwań Kremla" - napisał w InfoAlercie na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

"Rosyjskie środowiska władzy są rozczarowane wynikiem rozmów z Chinami" - dodał.

13:32

Chcemy przekonać Komisję Europejską, aby zaakceptowała nasz zakaz importu ukraińskiego zboża do końca roku. Dzięki temu rolnicy będą mogli zebrać i przechować nowe plony - powiedział minister rolnictwa Węgier István Nagy w nagraniu opublikowanym na Facebooku.

Nagy podkreślił przed spotkaniem z unijnymi ministrami rolnictwa w Luksemburgu, że jednym z głównych problemów jest obecnie kwestia zakłóceń na rynkach państw Europy Środkowej spowodowana importem ukraińskiego zboża.

13:25

W Nowosybirsku w Rosji odkryto masowy pochówek zmarłych najemników z Grupy Wagnera - podają rosyjskie media. Są tam dziesiątki nowych grobów.

13:19

Propozycja sekretarza generalnego ONZ António Guterresa w sprawie ulepszenia i przedłużenia umowy dotyczącej eksportu ukraińskiego zboża może odnieść sukces wyłącznie wówczas, jeśli społeczność międzynarodowa wspólnie wywrze presję na Rosję - oświadczył Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Według Podolaka, cytowanego przez agencję Reutera, inicjatywa szefa ONZ "może się powieść tylko jeśli społeczność międzynarodowa kolektywnie wywrze presję na Rosję".

W poniedziałek rzecznik ONZ powiadomił, że Guterres w liście do Władimira Putina zaproponował "poprawienie, przedłużenie i rozszerzenie" umowy zbożowej, czyli porozumienia, które mimo wojny umożliwia eksport ukraińskiej produkcji rolnej.

13:12

Odlot prywatnego helikoptera z Kowna na Litwie do Pskowa w Rosji został wstrzymany z powodu podejrzenia o naruszenie międzynarodowych sankcji - poinformował litewski organ ds. bezpieczeństwa transportu LTSA. Dane zebrane przez dziennikarzy państwowego litewskiego nadawcy LRT wskazują, że przestrzeń powietrzna Litwy jest wykorzystywana do sprowadzania prywatnych samolotów z Europy do Rosji.

W prawdopodobnym schemacie omijania sankcji nałożonych na Rosję z powodu jej inwazji na Ukrainę, który LRT ujawnił w ubiegłym tygodniu, uczestniczy litewski pilot i rosyjski przedsiębiorca kazachskiego pochodzenia, prowadzący interesy na Litwie. Ministerstwo transportu i komunikacji Litwy uznało, że sytuacja jest godna ubolewania i wystąpiło z prośbą o pomoc do instytucji unijnych.

Szczegóły dotyczące lotu helikoptera, o którego zatrzymaniu LTSA powiadomił w poniedziałek, są weryfikowane przez władze.

13:06

Ukraińscy żołnierze donoszą, że Rosjanie podczas walk o Bachmut używają niezidentyfikowanego gazu. Okupanci mieli wrzucać puszki z ulatniającym się gazem do piwnic, by wyeliminować Ukraińców. Ich zdaniem, mógł to być chlor.

Sytuacja w Bachmucie jest bardzo trudna. Rosjanie zadysponowali tam więcej żołnierzy, którzy - wspomagani artylerią - atakują dzień i noc. Bitwy toczą się nie tylko w mieście, ale i na obrzeżach, gdzie żołnierze walczą o kontrolę nad siecią okopów wokół drogi zaopatrzeniowej miasta.

Sam Bachmut jest już jest już jedną wielką ruiną, nasączoną krwią poległych żołnierzy.

12:57

"Na nadchodzącym szczycie NATO w Wilnie Sojusz Północnoatlantycki musi wysłać Rosji jasny sygnał, że gra się skończyła. Ukraina jest częścią Zachodu, stoi u progu NATO i wkrótce go przekroczy" - pisze minister spraw zagranicznych Ukraina Dmytro Kułeba w artykule opublikowanym na portalu amerykańskiego dwutygodnika "Foreign Affairs".

Jak podkreśla Dmytro Kułeba, "nie mówimy o natychmiastowym wstąpieniu (Ukrainy do NATO - przyp. red.) na szczycie w Wilnie, ale o podjęciu przez członków NATO historycznego kroku w stronę przyjęcia kraju".

12:48

Polska i Estonia są położone zbyt blisko Rosji, by pozwolić sobie na neutralność - mówił premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z przebywającą z wizytą w Warszawie premier Estonii Kają Kallas.

Szef polskiego rządu podkreślał, że należy zapewnić gwarancje bezpieczeństwa Ukrainie.

12:40

Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola powiedziała w drugim dniu konferencji przewodniczących parlamentów krajów europejskich, że "trzeba szybko wyciągnąć lekcję z zależności od Rosji". Przewodniczący czeskiego Senatu Miloš Vystrčil uznał, że taki proces będzie bolesny.

12:00

Będziemy cały czas wspierać Ukrainę i zwiększać koszty dla Moskwy, aż Ukraina wygra, musimy pamiętać o tym, żeby przestępcy wojenni zostali pociągnięci do odpowiedzialności, jednocześnie agresor musi zapłacić za wszystko, co zniszczył - powiedziała w Warszawie premier Estonii Kaja Kallas.

11:57

Dziś przekazujemy Ukrainie kolejne 1,5 miliarda euro w ramach naszego rocznego pakietu pomocy makrofinansowej - poinformowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na Twitterze.

"Będziemy nadal pomagać Ukrainie w odparciu rosyjskiej agresji, utrzymaniu funkcjonowania swoich instytucji i infrastruktury oraz przeprowadzeniu kluczowych reform" - zadeklarowała szefowa KE.

11:54

Sytuacja w Bachmucie w obwodzie donieckim jest bardzo trudna. Trwają ciężkie walki, wróg atakuje w dzień i w nocy - powiedzieli ukraińscy wojskowi Radiu Swoboda. Jeden z nich relacjonował, że rosyjscy żołnierze w walkach w mieście użyli niezidentyfikowanego gazu.

09:55

W kwietniu średnia dzienna liczba ofiar wśród rosyjskich żołnierzy na Ukrainie spadła najprawdopodobniej o około 30 proc. w stosunku do wyjątkowo dużych wskaźników, które miały miejsce w okresie styczeń-marzec 2023 roku - podało brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, dane opublikowane przez ukraiński Sztab Generalny wskazują na spadek dziennej średniej z 776 rosyjskich ofiar w marcu do średnio 568 jak dotychczas w kwietniu.

08:34

O możliwych zmianach w rosyjskim dowództwie, w tym zwolnieniu gen. Rustama Muradowa, pisze Instytut Badań nad Wojną, powołując się na rosyjskich blogerów wojskowych. Według think tanku szef Grupy Wagnera Jewgnij Prigożyn mógł odzyskać przychylność Kremla.

08:21

W znajdującej się na linii frontu Awdijiwce, w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, pomimo nakazu ewakuacji wciąż przebywa jedno dziecko - powiadomił szef władz miejskich Witalij Barabasz, cytowany przez portal Hromadske. Rodzice są przeciwni wywiezieniu dziecka pomimo zagrożenia.

07:20

W rejonie Bachmutu Rosjanie kontynuują ataki. Trwają ciężkie walki o miasto, ale wojska rosyjskie atakowały także (nieskutecznie) w rejonie miejscowości Nowomarkowe i Chromowe - przekazał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Na kierunku awdijiwskim celem natarć Rosjan były okolice miejscowości Nowokałynowe, Stepowe, Siewerne i Perwomajske. Dalej na południe wojska rosyjskie atakowały w rejonie Marjinki i Nowomychajliwki.

06:48

Spotkałem się dziś w Żytomierzu z władzami regionu. Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie, sytuacji ekonomicznej i społecznej. Podjęliśmy decyzję, by odbudować sektor energetyczny po rosyjskich atakach. Już przygotowujemy nasz sektor energetyczny na kolejną zimę - zapewniał w poniedziałek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. 

06:42

W piątek papież Franciszek rozpocznie trzydniową wizytę na Węgrzech. Do Budapesztu wróci po ponad półtora roku. Spędził tam kilka godzin we wrześniu 2021 r., gdy odprawił mszę na zakończenie Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego i spotkał się z władzami kraju. Z wypowiedzi papieża i jego współpracowników wynika, że będzie to także podróż zwrócona ku wojnie na Ukrainie.

Po raz pierwszy od rozpoczęcia rosyjskiej agresji Franciszek będzie tak blisko Ukrainy, w kraju z nią graniczącym.

06:39

W pobliżu okupowanego Melitopola w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy Rosjanie gromadzą "potężne siły" -  ocenił w ukraińskiej telewizji lojalny wobec władz w Kijowie mer miasta Iwan Fedorow.

Fedorow powiedział, że jedno ze skupisk rosyjskich oddziałów znajduje się w Kyryliwce, miejscowości położonej na południe od Melitopola na wybrzeżu Morza Azowskiego, "gdzie wróg zajął wiele ośrodków rekreacyjnych, hoteli itp".

06:35

Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę Fundacja Kościuszkowska w Nowym Jorku wspiera w różnej formie ludność i instytucje tego kraju. Według jej władz, organizacja zebrała już 1.7 mln dolarów i nieprzerwanie organizuje różnego rodzaju inicjatywy pomocowe na rzecz Ukrainy.

W reakcji na rosyjską napaść natychmiast podjęliśmy decyzje o zbiórce środków - zarówno dla uciekinierów ukraińskich w Polsce, jak też pozostałym w swoim kraju - powiedział PAP prezes i dyrektor wykonawczy FK Marek Skulimowski.