Eksplozja zniszczyła przewożone koleją rosyjskie pociski manewrujące Kalibr w mieście Dżankoj na północy Krymu . Uzgodnienie przez europejskich partnerów planu dotyczącego dostaw amunicji dla ukraińskiej artylerii to strategiczny krok - oświadczył w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Na Kreml przybył prezydent Chin - Xi Jinping. Putin powitał go słowami "drogi przyjaciel". Wizyta chińskiego przywódcy potrwa do środy. Rosja rozpoczęła śledztwo przeciwko prokuratorom i sędziom Międzynarodowego Trybunału Karnego. To reakcja na wydanie przez MTK nakazu aresztowania Władimira Putina. Awdijiwka w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy może wkrótce stać się "drugim Bachmutem" - oświadczył przedstawiciel wojskowych służb prasowych Ukrainy Ołeksij Dmytraszkiwski. Wielka Brytania jest gotowa pomóc Polsce wypełnić luki w obronie przeciwlotniczej spowodowane wysłaniem przez Warszawę części swoich myśliwców MiG-29 na Ukrainę - powiedział wiceminister obrony Wielkiej Brytanii James Heappey niemieckiemu dziennikowi "Welt". Najważniejsze informacje dotyczące 390. dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę zebraliśmy w relacji z 20.03.2023 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

23:47

Internauci informują o eksplozjach w Doniecku i Krematorsku.

23:11

Ministerstwo obrony Ukrainy poinformowało, że eksplozja w mieście Dżankoi na okupowanym Krymie zniszczyła podczas tranzytu kolejowego rosyjskie pociski Kalibr - podał Reuters.

Odnotowano wystrzały i kilka eksplozji w pobliżu miasta Dżankoj na Krymie, gdzie znajduje się również lotnisko wojskowe obsługiwane przez Rosję - donosi Euromaidan Press, powołując się na lokalne media. "Rosyjskie jednostki obrony powietrznej zestrzeliły drona" - dodano w komunikacie.

23:02

Chociaż relacje Jewgienija Prigożyna i Siergieja Szojgu można ostrożnie określić jako "szorstkie", zapowiadana ukraińska kontrofensywa może pogodzić dwóch rywali. Jak donosi agencja Reutera szef grupy Wagnera walczącej teraz pod Bachmutem, wysłał list do ministra obrony narodowej Rosji, by ten przyszedł mu z odsieczą. Zanim nadejdą Ukraińcy.

22:46

Eksplozja na Krymie.

22:22

Eksplozja w mieście Dżankoi na północy tymczasowo okupowanego Krymu zniszczyła rosyjskie pociski manewrujące kalibru NK podczas ich transportu koleją. Poinformował o tym Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.

21:43

Węgry zablokowały oświadczenie UE w sprawie nakazu aresztowania Putina przez Międzynarodowy Trybunał Karny. Z powodu weta Węgier szef europejskiej dyplomacji Josep Borrell został zmuszony do złożenia oświadczenia we własnym imieniu. W oświadczeniu stwierdzono, że UE "bierze pod uwagę" decyzję MTK. 

Jednocześnie ministrowie spraw zagranicznych UE złożyli własne oświadczenie w związku z nakazem aresztowania Putina, którego Węgry nie podpisały. Bloomberg zauważa, że stanowisko Węgier prawdopodobnie ponownie stanie się problemem na szczycie UE w tym tygodniu w Brukseli.

21:24

Uzgodnienie przez europejskich partnerów planu dotyczącego dostaw amunicji dla ukraińskiej artylerii to strategiczny krok - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Mamy dziś kilka ważnych decyzji, przede wszystkim obronnych. Nasi europejscy partnerzy uzgodnili wspólny plan mający przyspieszyć dostawy amunicji dla naszej artylerii" - powiedział Zełenski na opublikowanym wieczorem nagraniu. Jak dodał, plan opiewa na 2 mld euro.

Wskazał, że przewiduje on pilne dostawy, jak i produkcję amunicji. Zełenski ocenił to jako "strategiczny krok".

20:55

"Chiny nie czują żadnej odpowiedzialności, by rozliczyć Kreml z okrucieństw dokonanych na Ukrainie" - mówi sekretarz Stanu USA Antony Blinken, komentując wizytę przywódcy Chin w Rosji i przypomina o wyroku Międzynarodowego Trybunału Karnego, który wydał nakaz aresztowania Władimira Putina.

20:53

Rosyjska ukryta mobilizacja na wojnę z Ukrainą obejmuje ok. 20 tys. osób miesięcznie - powiedział przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow.

"Ten proces trwa. Przygotowywane są też nowe działania mobilizacyjne" - podkreślił Jusow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Przedstawiciel HUR zwrócił uwagę na kwestię szkolenia zmobilizowanych. Jak wskazał, baza szkoleniowa w Rosji jest niewystarczająca, dlatego wykorzystywane są poligony na Białorusi.

19:41

Nie ma dowodów świadczących o tym, że osoba, która niedawno odwiedziła okupowany przez rosyjskie wojska Mariupol, na południowym wschodzie Ukrainy, to Władimir Putin - oświadczył w poniedziałek przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow.

"Nie mamy żadnych dowodów na to, że ta osoba (w Mariupolu) to był Władimir Putin. Mężczyzna wyglądający jak Władimir Putin rzeczywiście jest widoczny na tych kadrach" - powiedział Jusow, cytowany przez RBK-Ukraina.

18:35

Siedemnaście krajów UE i Norwegia podpisało się pod wspólnymi zakupami amunicji dla Ukrainy. Chodzi o dostawę do 1 mln sztuk amunicji w ciągu 12 miesięcy. Polski wśród krajów, które złożyły swój podpis, nie było.

18:32

Norwegia dostarczyła Ukrainie osiem czołgów Leopard 2, a także cztery pojazdy pomocnicze - podał portal Ukraińska Prawda, powołując się na oświadczenie ministerstwa obrony w Oslo. Norwegia przekaże ponadto fundusze na amunicję i części zamienne.

17:43

Wojska rosyjskie poczyniły "pewne postępy" w walkach o Bachmut w obwodzie donieckim, ale i siły ukraińskie odniosły "sukcesy na pewnych odcinkach", przy czym straty rosyjskie są wyższe - poinformowała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

"Obrona Bachmutu trwa" - powiedziała wiceminister, cytowana przez portal Ukrainska Prawda.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że Bachmut nadal stanowi epicentrum walk w Donbasie. Amerykański Instytut Studiów nad Wojną ocenił w najnowszej analizie, że siły ukraińskie prawdopodobnie odepchnęły Rosjan od ważnej drogi T0504 (Kostiantyniwka-Czasiw Jar-Bachmut). Think tank poinformował o 25 rosyjskich atakach, które miały miejsce w niedzielę w rejonie Bachmutu, dodając, że najwyraźniej efekty ataków są ograniczone.

17:25

Nie sądzę, że Chiny będą wspierać militarnie Rosję w wojnie przeciwko Ukrainie, ale jeśli tak się stanie, to będzie to oznaczać ich udział w wojnie - powiedział Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy.

Według niego Chiny mają teraz wewnętrzne problemy, którymi muszą się zajmować. Wymienił wśród nich spowolnienie wzrostu gospodarczego i tempa wzrostu populacji.

17:23

Administracja prezydenta USA Joe Bidena ogłosiła w poniedziałek kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wart 350 mln dolarów. W skład tej transzy pomocy wejdą m.in. dodatkowe zestawy amunicji artyleryjskiej, rakiety HARM i GMLRS oraz łodzie patrolowe.

17:22

Roman Dudin, były szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) w obwodzie charkowskim na wschodzie kraju stanie przed sądem z powodu oskarżeń o zdradę stanu; grozi mu dożywocie - poinformowało ukraińskie Państwowe Biuro Śledcze (DBR).

"Jak ustalono, były urzędnik przed 24 lutego 2022 roku wiedział, że bardzo prawdopodobny jest początek pełnoskalowej inwazji sił zbrojnych Rosji na terytorium Ukrainy. Niemniej, zamiast organizować pracę nad przeciwstawieniem się wrogowi zajął się faktycznie sabotażem" - głosi oświadczenie DBR. Według Biura Śledczego Dudin zajął się działaniami wymierzonymi przeciwko Ukrainie, uważając, że Rosjanie odniosą sukces i przyszłe władze okupacyjne uwzględnią jego postawę.

15:24

Prezydent Chin Xi Jinping spotkał się na Kremlu z Władimirem Putinem. Przywódca Rosji nazwał swojego gościa "drogim przyjacielem".

15:21

Parlament Ukrainy opowiedział się za dymisją trzech ministrów; ze stanowisk odejdą: minister edukacji i nauki Serhij Szkarłet, minister ds. transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow i minister ds. przemysłów strategicznych Pawło Riabkin.

15:19

Awdijiwka w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy może wkrótce stać się "drugim Bachmutem", rosyjskie siły stale próbują okrążyć miasto - oświadczył przedstawiciel wojskowych służb prasowych Ukrainy Ołeksij Dmytraszkiwski.

Zaznaczył jednak, że "na razie rosyjskim jednostkom, które atakują na tym odcinku, nie wszystko (idzie) tak dobrze".

Wcześniej brytyjskie ministerstwo obrony przekazało, że w ciągu ostatnich trzech tygodni siły rosyjskie w bardzo wolnym tempie zdobyły pewne tereny wokół Awdijiwki.

13:36

W weekend na Ukrainie zginął czeski bojownik, który walczył po stronie ukraińskiej. Informację mediów potwierdził w poniedziałek rzecznik czeskiego ministerstwa spraw zagranicznych Daniel Drake. Według resortu dyplomacji to drugi Czech, który poległ w Ukrainie.

13:17

Współpracujący z Rosjanami szef aresztu w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy zginął "w ostatnich dniach" na skutek eksplozji jego samochodu - podał ukraiński wywiad wojskowy (HUR). Wywiad dodał, że w areszcie torturowano jeńców ukraińskich.

Mężczyzna był mieszkańcem Nowej Kachowki. Przed inwazją rosyjską na Ukrainę miał firmę ochroniarską.

13:03

Ciężko raniony w Ukrainie polski wolontariusz będzie operowany w szpitalu w Dnieprze. Jego transport do Polski będzie możliwy prawdopodobnie w weekend - dowiedziała się PAP od wiceszefa ZPHM Sławomira Butkiewicza. Drugi, lżej ranny wolontariusz, już w czwartek ma być we Lwowie, skąd pojedzie do Poznania.

13:00

Jest zielone światło szefów dyplomacji UE dla wspólnych zakupów amunicji dla Ukrainy. Ministrowie spraw zagranicznych UE zgodzili, że na trzyetapowy plan, który zakłada dostawy amunicji dla Ukrainy z własnych magazynów, wspólne zakupy i wzmocnienie europejskiego przemysłu obronnego.

12:41

Rosja rozpoczęła śledztwo przeciwko prokuratorom i sędziom Międzynarodowego Trybunału Karnego. To reakcja na wydanie przez MTK nakazu aresztowania Władimira Putina. 

11:48

Po wydaniu przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakazu aresztowania Władimira Putina nie mogą mieć miejsca żadne rozmowy z rosyjskimi elitami - oświadczył doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

"Nie może być powrotu Rosji do polityki światowej w statusie przedwojennym, nie może być żadnej likwidacji sankcji, dopóki 'oblicze Putina' reprezentuje Rosję" - napisał Podolak na Twitterze.  

11:33

Bachmut jest epicentrum walk na froncie - powiadomił sztab generalny ukraińskiej armii. Wojska rosyjskie kontynuują ataki na pięciu kierunkach na wschodzie kraju - łymanskim, bachmuckim, awdijiwskim, marjinskim i szachtarskim. "W ciągu doby nasze wojska odparły 69 ataków przeciwnika. Epicentrum działań bojowych pozostaje Bachmut" - poinformowano w sztabie generalnym armii ukraińskiej.

11:25

W Moskwie rozpoczęła się wizyta przywódcy Chin Xi Jinpinga.

10:23

Pochodzący z Mariupola 40-letni Jewhen Meżewyj odnalazł swojego syna i dwie córki po kilku miesiącach po tym, gdy dzieci zostały deportowane do Rosji - poinformował dziennik "The Guardian".

10:22

Czterej ukraińscy żołnierze zginęli w wyniku detonacji pocisku w trakcie szkolenia wojskowego - powiadomiły ukraińskie władze. Do wypadku doszło w ośrodku szkoleniowym Desna w obwodzie czernihowskim.

Portal Ukrainska Prawda, powołując się na Państwowe Biuro Śledcze, podaje, że wstępne ustalenia mówią o detonacji pocisku podczas strzelań szkoleniowych. Do wypadku doszło w sobotę, 18 marca.

10:21

W ciągu ostatnich trzech tygodni siły rosyjskie w bardzo wolnym tempie zdobyły pewne tereny wokół wciąż bronionego przez wojska Ukrainy miasta Awdijiwka w obwodzie donieckim - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony. Dodano, że Awdijiwka jest w dużej mierze zburzona, a sytuacja przypomina tę wokół Bachmutu.

Rosyjskie natarcie na okolice Awdijiwki jest prowadzone głównie siłami 1. Korpusu Armijnego tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, czyli przez żołnierzy, którzy pochodzą z tych terenów i dobrze je znają.

09:33

Tempo rosyjskich ataków na Ukrainie w ostatnich tygodniach zmalało, co może oznaczać, że wiosenna ofensywa wkrótce wygaśnie - ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

09:09

Sądownictwo międzynarodowe to nie jest sprint. To jest bieg długodystansowy, więc, mimo że teraz wydaje się to mało prawdopodobne, to jednak takiej opcji bym nie wykluczała - w ten sposób gość Roberta Mazurka - prof. Patrycja Grzebyk z Uniwersytetu Warszawskiego komentowała decyzję Międzynarodowego Trybunału Karnego, który wydał nakaz aresztowania Władimira Putina w związku ze zbrodniami wojennymi popełnionymi w Ukrainie.

08:37

Prezydent Chin Xi Jinping chce osobiście przekonać się, w jakiej formie jest Władimir Putin, to jeden z celów jego wizyty w Moskwie - powiedział były wiceszef MSZ, poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Kowal w rozmowie 7 pytań o 7:07 w internetowym Radiu RMF24. Polityk ocenił zarazem, że pozycję rosyjskiego dyktatora osłabiła ubiegłotygodniowa decyzja MTK w Hadze, który wydał nakaz aresztowania Putina w związku ze zbrodniami wojennymi w Ukrainie. Kowal nazwał też prezydenta USA Joe Bidena "Mojżeszem nowych czasów".

08:20

Chiny chcą zacieśnienia współpracy z Rosją. Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping przed rozpoczynającą się dziś wizytą w Moskwie napisał artykuł do kremlowskich mediów. Z kolei w chińskiej gazecie ukazał się artykuł prezydenta Rosji. Władimir Putin napisał w nim, czego spodziewa się po wizycie Xi Jinpinga.

06:17

Dzisiaj ministrowie spraw zagranicznych UE powinni podjąć polityczną decyzję w sprawie trzyetapowego planu zakupu amunicji dla Ukrainy. Plan ten zakłada: dostawy z własnych magazynów, wspólne zakupy i wzmocnienie europejskiego przemysłu obronnego. Mamy dobry tekst, a celem jest, żeby szefowie dyplomacji UE podjęli dzisiaj decyzję polityczną - powiedział RMF FM unijny dyplomata.

05:16

Były doradca prezydenta Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego Herbert Raymond McMaster powiedział w wywiadzie dla CBS, że w nadchodzących dniach i tygodniach pojawi się więcej dowodów na to, że Chiny pomagają Rosji w jej inwazji na Ukrainę.

Chiny nie chcą zostać przyłapane na robieniu tego, to prawda, ponieważ jednocześnie pomagając Rosjanom w mordowaniu Ukraińców, mówią także: "Hej, Chiny są otwarte na biznes" - powiedział McMaster.

Chiny zaprzeczyły, że dostarczają broń Rosji w wojnie na Ukrainie.

05:15

Były szef kolei ukraińskich w związku z wizytą poszukiwanego przez Trybunał Karny w Hadze Władimira Putina w Mariupolu zaproponował  uruchomienie nowego połączenia kolejowego Mariupol-Haga dla "pierwszego pasażera".

Ołeksandr Kamyszin, który kierował państwową firmą do czasu ustąpienia ze stanowiska pod koniec lutego, zamieścił na Twitterze zdjęcie pociągu Mariupol-Haga z napisem: "czeka na pierwszego pasażera".

"Gdy cywilizowany świat ogłasza nakaz aresztowania Putina w przypadku przekroczenia granic Rosji, morderca tysięcy mariupolskich rodzin przybył podziwiać ruiny miasta i groby. Cynizm i brak skruchy" - napisał doradca szefa biura Prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak i dodał: "Przestępcę zawsze ciągnie na miejsce zbrodni". 

05:10

Wielka Brytania jest gotowa pomóc Polsce wypełnić luki w obronie przeciwlotniczej spowodowane wysłaniem przez Warszawę części swoich myśliwców MiG-29 na Ukrainę - powiedział wiceminister obrony Wielkiej Brytanii James Heappey niemieckiemu dziennikowi "Welt".