Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów gen. Mark Milley powiedział, że bardzo trudno będzie Ukrainie wypędzić siły rosyjskie ze wszystkich okupowanych części kraju w tym roku. "Stany Zjednoczone uznają Grupę Wagnera za międzynarodową grupę przestępczą i w przyszłym tygodniu ogłoszą dodatkowe sankcje" - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby. Niemiecki wywiad jest "zaalarmowany" stratami armii ukraińskiej w Bachmucie w obwodzie donieckim. Każdego dnia ma ginąć "trzycyfrowa" liczba żołnierzy - donosi portal niemieckiego tygodnia "Der Spiegel". Najnowsze informacje związane z 331. dniem wojny zbieramy w naszej relacji z 20.01.2023 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

22:45

Na razie papież Franciszek nie pojedzie na Ukrainę - przekazał szef watykańskiej dyplomacji, arcybiskup Paul Gallagher. Papież pamięta zawsze o zaproszeniu, ale chce złożyć tę wizytę w odpowiednim momencie, a nie wydaje się, by był on teraz - dodał. 

21:43

Amerykański żołnierz sił Navy SEALs Daniel Swift zginął w tym tygodniu na Ukrainie, walcząc jako ochotnik - podał portal tygodnika "Time". Komandos zdezerterował ze swojej amerykańskiej jednostki jeszcze w 2019 r. Śmierć obywatela USA potwierdził Departament Stanu.

Swift posiadał status dezertera od 2019 r. Wcześniej był odznaczany za służbę w Iraku i Afganistanie. 

21:38

Jeżeli chcemy, żeby Ukraina się obroniła przed zmasowanym kolejnym rosyjskim atakiem, to musimy Ukrainę wspomóc, wzmocnić i wysłać tam wsparcie militarne - mówił w wywiadzie dla TVP Andrzej Duda. Prezydent przypomniał, że podczas niedawnego spotkania we Lwowie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się do niego z prośbą o przekazanie Ukrainie czołgów Leopard oraz o zainicjowanie akcji "zbierania" ich dla Ukrainy wśród sojuszników z NATO.

To się dzieje w tej chwili i pytanie, kto się do tej akcji włączy. Chcielibyśmy zebrać wspólnie przynajmniej brygadę czołgową - powiedział Duda. Dodał, że Polska zaoferowała jedną kompanię czołgów, ponieważ tyle jesteśmy w stanie przekazać "bez uszczerbku" dla naszych zasobów militarnych oraz naszego bezpieczeństwa.

Prezydent powiedział że Polska chce, aby do akcji włączyło się jak najwięcej państw, tak, aby Ukrainie został przekazany duży oddział pancerny nowoczesnych czołgów, "który stanowić będzie dużą siłę na polu walki". To jest bardzo ważne, zwłaszcza w nadchodzącym czasie - ocenił. 

20:54

Nasi partnerzy są zdecydowani pomagać nam tak długo, jak będzie to niezbędne, czyli aż do zwycięstwa Ukrainy w wojnie z Rosją - ocenił wieczorem ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, komentując rezultaty kolejnego spotkania Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w bazie w Ramstein w Niemczech.

20:47

Portal NEXTA opublikował na Twitterze zdjęcie matki biegnącej po swoje dziecko, które przebywało w przedszkolu w momencie, kiedy tuż przy budynku spadł śmigłowiec.

W tragedii, do której doszło w środę w Browarach pod Kijowem, życie straciło 14 osób (w tym jedno dziecko), a 25 zostało rannych. W katastrofie zginął m.in. minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski.

20:31

Walki w rejonie Bachmutu w obwodzie donieckim.

20:20

Spotkanie sojuszników NATO w Ramstein pozostawiło Ukrainę w zawieszeniu, nie udało się im przyjąć zgodnego stanowiska w sprawie dostawy czołgów bojowych. Zamiast czołgu Leopard, po piątkowym spotkaniu jest "Leo-pat" - komentuje portal dziennika "Bild".

20:15

Będziemy nadal wspierać Kijów, dostarczając m.in. ciężkie karabiny maszynowe - zadeklarowała minister obrony Ludivine Dedonder.

Minister poinformowała dzień wcześniej w parlamencie, że belgijskie wsparcie dla zaatakowanego kraju wyniosło dotychczas około 90 mln euro.

20:13

Nie wykręcamy nikomu rąk w sprawie pomocy Ukrainie, każdy kraj podejmuje suwerenne decyzje - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby, odnosząc się do sprawy dostaw czołgów Leopard.

Przyznał jednocześnie, że czołgi są Ukrainie potrzebne.

19:48

Każde państwo musi samo podjąć suwerenną decyzję w sprawie dostarczenia czołgów Ukrainie - powiedział podczas konferencji prasowej w Lizbonie admirał Rob Bauer, przewodniczący komitetu wojskowego NATO.

19:30

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby powiedział, że Stany Zjednoczone uznają Grupę Wagnera za międzynarodową grupę przestępczą i w przyszłym tygodniu ogłoszą dodatkowe sankcje.

19:12

Wysocy rangą amerykańscy urzędnicy doradzają władzom w Kijowie, by wstrzymali się z rozpoczęciem dużej ofensywy przeciwko siłom rosyjskim do czasu dostarczenia najnowszej partii sprzętu wojskowego z USA i przeprowadzenia szkolenia - podała agencja Reutera.

19:08

Holenderska agencja informacyjna ANP przekazała, że Holandia dostarczy Ukrainie dwie wyrzutnie systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot.

19:05

Przekazanie czołgów Ukrainie jest moralne i słuszne, bo agresor musi wiedzieć, że jego ofiara nie zostanie bezbronna i bez wsparcia innych, a z drugiej strony jest to w naszym wspólnym interesie - powiedział szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau w wywiadzie dla TVP Wilno.

18:55

Te czołgi już dawno tam powinny być. Nie rozumiem, dlaczego ich tam jeszcze nie ma. To jest niezbędny oręż, żeby Ukraina mogła prowadzić działania ofensywne - mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM gen. Leon Komornicki - były zastępca szefa Sztabu Generalnego, pytany o przekazanie czołgów Leopard Ukrainie. Niezbędny czas, żeby ten czołg opanować, to według mojej oceny ok. 2 miesięcy - dodał.

18:41

Pozostają jeszcze formalności, potrzeba woli politycznej, ale nasi kluczowi partnerzy są przekonani, że należy dostarczyć Ukrainie czołgi i dlatego na pewno je otrzymamy - ocenił wiceszef biura ukraińskiego prezydenta Andrij Sybiha, komentując rezultaty kolejnego spotkania grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy w bazie w Ramstein w Niemczech.

18:34

Holandia na razie nie dostarczy Ukrainie myśliwców F-16, to "zbyt duży krok" - powiedział po posiedzeniu rządu premier Mark Rutte.

W czwartek minister spraw zagranicznych Wopke Hoekstra mówił w parlamencie, że jeżeli Kijów wystąpi o dostarczenie F-16, to Haga potraktuje tę prośbę z "otwartością".

18:28

Cały czas mamy nadzieję i jesteśmy gotowi do podjęcia niestandardowych działań, aby doprowadzić do tego, by Niemcy zdecydowały się na przekazanie Ukrainie Leopardów. Liczymy na to, że jak w przypadku Patriotów, uda się nam przekonać niemieckich partnerów - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

18:15

W poniedziałek niemiecka Bundeswehra rozpocznie proces relokacji pierwszych dwóch z trzech obiecanych baterii systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot do Polski - informuje niemiecka agencja dpa.

18:07

Rodziny rosyjskich więźniów, zwerbowanych na wojnę z Ukrainą przez prywatną firmę wojskową Grupa Wagnera, otrzymują z frontu cynkowe trumny, w których mają znajdować się ciała poległych żołnierzy. Okazuje się jednak, że trumny często są puste, a rzekomo zmarłe osoby żyją i przebywają w niewoli na Ukrainie - powiadomiła niezależna rosyjska telewizja Dożd.

17:57

Ogłoszone przez nas i sojuszników pakiety uzbrojenia dla Ukrainy dostarczą siły pancerne potrzebne do nowej ofensywy - powiedział w niemieckim Ramstein najwyższy rangą amerykański dowódca gen. Mark Milley.

Zaznaczył jednocześnie, że bardzo trudno będzie Ukraińcom wypchnąć wszystkie siły Rosjan ze swojego terytorium.

17:51

Rząd Szwajcarii popiera pomysł wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów do odbudowy Ukrainy, ale wymagałoby to przeprowadzenia poważnych zmian w prawie, o których musi przesądzić referendum - powiedział w rozmowie z gazetą "Tages-Anzeiger" Ignazio Cassis, minister spraw zagranicznych Szwajcarii.

17:45

Mocno naciskamy, by sprostać potrzebom Ukrainy w sprawie czołgów i pojazdów opancerzonych - powiedział szef Pentagonu Lloyd Austin po spotkaniu grupy kontaktowej ds. wspierania obrony Ukrainy.

Dodał jednocześnie, że sukces Ukrainy nie jest zależny od "jednego typu platformy", takiej jak czołgi Leopard.

17:38

We Włoszech trwają poszukiwania objętego sankcjami rosyjskiego oligarchy Dmitry Mazepina oraz jego jachtu, który zniknął z portu w Savonie - podały włoskie media.

Ślad po Mazepinie zaginął w Toskanii, gdzie ostatnio wynajmował willę w luksusowym kurorcie Forte dei Marmi.

17:11

Nadzieja na przekazanie Ukrainie leopardów wciąż istnieje - mówił minister obrony Mariusz Błaszczak w niemieckim Raimstein, gdzie trwa spotkanie przedstawicieli państw - sojuszników Kijowa w wojnie z Rosją.

Szef resortu obrony przekazał też, że Polska "jest w stanie wyszkolić ukraińską brygadę i wyposażyć ją w czołgi T-72 i bojowe wozy piechoty".

17:01

Decyzja o wysłaniu rekordowego wsparcia militarnego Ukrainie ma przede wszystkim zainspirować Niemcy i innych sojuszników do postąpienia podobnie - powiedział cytowany przez portal ERR Kusti Salm, sekretarz generalny w estońskim ministerstwie obrony.

16:42

W pobliżu północnej granicy Ukrainy, w tym na przedpolach Kijowa oraz na północnym-zachodzie kraju, niedaleko granicy z Polską, rozmieszczane są mobilne grupy obrony przeciwlotniczej wykorzystujące samochody terenowe Ford - oznajmiło ukraińskie dowództwo Połączonych Sił Zbrojnych.

16:34

Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) dostarczyła pierwszą partię pomocy humanitarnej na kontrolowane przez rząd w Kijowie tereny w pobliżu Sołedaru, czyli miejscowości na wschodzie Ukrainy, która została przed kilkoma dniami opanowana przez rosyjskie wojska - powiadomił brytyjski dziennik "Guardian".

16:24

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan w rozmowie telefonicznej ponownie zaproponował ukraińskiemu przywódcy Wołodymyrowi Zełenskiemu pomoc w negocjacjach pokojowych z Rosją - podały służby prasowe tureckiego prezydenta.

16:13

Gościem Popołudniowej rozmowy w RMF FM będzie generał Leon Komornicki, z którym porozmawiamy m.in. o kwestii przekazania Ukrainie czołgów Leopard.

Zapraszamy o godz. 18:02 do RMF FM, internetowego Radia RMF24, na stronę RMF24.PL i do naszych mediów społecznościowych!

16:07

Francja zamroziła aktywa telewizji RT France, filii rosyjskiej sieci RT, w ramach unijnych sankcji nałożonych na Moskwę.

Emisje RT zostały zawieszone już w marcu 2022 roku, ale RT France mogła nadal produkować programy - podaje AFP, powołując się na źródło w resorcie gospodarki.

15:39

Pierwsze wizualne potwierdzenie utraty przez siły rosyjskie elementu zaawansowanego systemu przeciwlotniczego S-400 podczas walk w Ukrainie.

15:30

Zyski Grupy Wagnera z działań w Republice Środkowoafrykańskiej mogą sięgnąć miliarda dolarów i finansować agresję Rosji na Ukrainę  - informuje portal Politico.

W ciągu ostatniego roku walcząca w Ukrainie rosyjska Grupa Wagnera znacznie poszerzyła skalę operacji w Republice Środkowoafrykańskiej. Za zyski z wydobycia metali i kamieni szlachetnych grupa będzie mogła finansować nowych najemników i zakupy broni - pisze Politico, powołując się na anonimowe źródła dyplomatyczne.

15:18

Kwestia zezwolenia na eksport czołgów Leopard 2 była omawiana, ale nie ma decyzji w tej sprawie - mówił minister obrony Niemiec Boris Pistorius. Należy bardzo dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw - wskazał.

Z kolei sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że różne kraje Europy zadeklarowały przekazanie Ukrainie sprzętu pancernego. W Ramstein trwa spotkanie przedstawicieli państw wspierających militarnie Kijów.

15:02

Niemiecka agencja wywiadowcza (BND) jest zaniepokojona stratami, jakie armia ukraińska ponosi w walkach z siłami rosyjskimi w Bachmucie w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował portal tygodnika "Der Spiegel".

14:44

Deklaracje przekazania sprzętu wojskowego są jasnym sygnałem, że nadal wśród sojuszników jest pełne poparcie dla Ukrainy. Problemem są jednak czasem kwestie logistyczne - tak amerykańskie media komentują decyzje, jakie zapadły na spotkaniu w Ramstein w Niemczech.

14:32

Ostrożne podejście niemieckiego rządu do dostaw ciężkiego uzbrojenia na Ukrainę jest słuszne - stwierdził prezydent Frank-Walter Steinmeier w wywiadzie dla portalu dziennika "WirtschaftsWoche".

14:17

Jeśli Rosja wygra, będzie to tragedią dla Ukrainy, ale również zagrożeniem dla nas wszystkich - oświadczył sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na konferencji prasowej w Ramstein w Niemczech.

Celem Rosji jest zwycięstwo na polu bitwy - stwierdził Stoltenberg. Jednak, aby uczynić możliwym zakończenie wojny na stole negocjacyjnym, musimy zapewnić Ukrainie wsparcie wojskowe w walce z Rosją - dodał szef NATO.

14:14

Różne kraje Europy zadeklarowały przekazanie Ukrainie sprzętu pancernego i jest to bardzo ważne wsparcie - powiedział na konferencji prasowej w Ramstein w Niemczech sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Chodzi tutaj o niemieckie wozy bojowe Mardery, Wielka Brytania zdecydowała się wysłać Challengery, Polska i Francja również zadeklarowały się wysłać czołgi - dodał Norweg.

14:03

"Rząd niemiecki nie powinien dłużej stawać na drodze do dostarczenia na Ukrainę czołgów Leopard, konieczne są natychmiastowe dostawy sprzętu. Każde wahanie i zwłoka sprzyja rosyjskiej agresji" - głosi wspólne oświadczenie Radosława Fogla z PiS i Jürgena Joosta z niemieckiej formacji LKR.

13:59

Szef niemieckiego MON-u o czołgach Leopard: Zleciłem kontrolę czołgów Leopard w Niemczech. Nie oznacza to wiele - jest to ewentualne przygotowanie do ewentualnej decyzji o przekazaniu czołgów.

13:55

Minister obrony Niemiec powiedział w Ramstein, że "priorytetem numer jeden, który omówiliśmy w Ramstein, jest obrona przeciwlotnicza Ukrainy".

W pomocy Ukrainie w walce z Rosją ważne są szkolenia, długofalowość dostaw oraz naprawa sprzętu. Siły Ukrainy muszą być gotowe, aby od razu wykorzystywać dostarczony sprzęt - dodał Boris Pistorius.

13:54

Francja zwiększy o jedną trzecią wydatki na armię w najbliższych latach - zapowiedział to prezydent Emmanuel Macron, tłumacząc tę decyzję m.in. wnioskami, jakie należy wyciągnąć z nowej sytuacji geopolitycznej po ataku Rosji na Ukrainę.

13:49

Minister spraw zagranicznych Holandii Wopke Hoekstra podczas debaty w Tweede Kamer, izbie niższej parlamentu, powiedział, że w sytuacji, gdy Kijów poprosi o dostarczenie myśliwców F-16, Haga potraktuje to z "otwartością". Wcześniej tamtejszy rząd sygnalizował, że jest gotów zapłacić za nowoczesne czołgi Leopard 2, które mogą zostać wysłane na Ukrainę.

13:45

Jeśli Rosja wygra, będzie to tragedią dla Ukrainy, ale również zagrożeniem dla nas wszystkich - powiedział szef NATO Jens Stoltenberg w niemieckim Ramstein.

13:43

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w Ramstein, że "różne kraje Europy zadeklarowały przekazanie Ukrainie sprzętu pancernego i jest to bardzo ważne wsparcie".

13:33

Według Stanisława Żaryna, rosyjska propaganda kontynuuje ataki na RP, realizując strategię wojny informacyjnej.

Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP jako przykład przedstawia narrację "eksperta wojskowego" Wasilija Dandykina, który polskie wysiłki na rzecz zwiększenia obronności przedstawia jako dążenia mocarstwowe.

13:26

Niektóre kraje europejskie są gotowe, by wysłać na Ukrainę czołgi ciężkie - powiedział szef dyplomacji UE Josep Borrell, dodając, że ma nadzieję, iż decyzja o ich przekazaniu zapadnie podczas rozmów ministrów obrony w bazie lotniczej Ramstein w Niemczech.

13:21

Niezależnie od wyniku wojny (...) zagrożenie nie znika - powiedział o Rosji dziennikarzowi agencji Reuters admirał Rob Bauer, przewodniczący komitetu wojskowego NATO w brukselskiej siedzibie sojuszu.

13:19

Republika Południowej Afryki, która nigdy nie potępiła Rosji za inwazję na Ukrainę, ogłosiła w czwartek przeprowadzenie między 17 a 27 lutego wspólnych ćwiczeń z flotą rosyjską i chińską u swoich wybrzeży - podał serwis Africanews.

13:00

Obecność grupy okrętów rosyjskich w akwenie Morza Czarnego świadczy o gotowości do ataku rakietowego - oświadczyła Natalia Humeniuk, rzeczniczka Sił Obrony na południu Ukrainy, cytowana przez agencję Ukrinform. Humeniuk oceniła, że możliwy jest zarówno atak pojedynczy, jak i zmasowany.

Rzeczniczka podała, że na Morzu Czarnym znajduje się 6 rosyjskich okrętów wojennych, mogących przenosić rakiety, w tym 2 podwodne. Maksymalna liczba pocisków, którymi jednostki te mogą dysponować, to 40.

12:56

Jak podał przed południem portal FLASH na Twitterze, na terenie całej Ukrainy wprowadzono alarm przeciwlotniczy.

12:50

Organizacja Narodów Zjednoczonych poinformowała, że do 800 osób z rejonu Sołedaru dotarł konwój z pomocą składający się z trzech ciężarówek - podaje Reuters.

Transport z dostawami żywności, wody, środków higienicznych i leków został rozładowany w piątek rano.

12:40

Ukrainian News24 za NLTimes: Holenderski rząd jest gotów do rozmów na temat przekazania Ukrainie odrzutowców F-16, jeśli Kijów wyrazi taką prośbę.

12:27

Reuters za rosyjską agencją RIA poinformował, że Władimir Putin omawia z Radą Bezpieczeństwa Rosji wojnę w Ukrainie nazywaną przez Kreml "specjalną operacją wojskową".

Jak podaje RIA, w posiedzeniu Rady uczestniczą: były prezydent Dmitrij Miedwiediew, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Nikołaj Patruszew, minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow i minister obrony Siergiej Szojgu.

Podczas spotkania nastąpiła wymiana poglądów o postępach specjalnej operacji wojskowej - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow dla agencji RIA.

12:19

W amerykańskiej bazie w niemieckim Ramstein rozpoczęło się kolejne spotkanie grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy (Ukraine Defense Contact Group) w gronie 50 państw. Spotkanie odbywa się pod przewodnictwem ministra obrony USA Lloyda Austina.

12:11

Jak powiedział cytowany przez agencję Reutera wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej oraz wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell, Ukraina potrzebuje broni i czołgów, a europejskie kraje są gotowe, żeby je dostarczyć.

12:06

Dostarczymy Ukrainie ciężką broń oraz amunicję - powiedział szef resortu obrony Finlandii Mikko Savola, podkreślając, że Ukraina wciąż potrzebuje wsparcia w swojej walce obronnej. Wartość fińskiego sprzętu ma wynieść ponad 400 mln euro.

To 12. pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, od rozpoczęcia rosyjskiej agresji. Finlandia przekazała już łącznie sprzęt i materiały o wartości blisko 0,6 mld euro. Tradycyjnie, powołując się na "względy bezpieczeństwa", zawartość pakietu nie jest ujawniana.

Jak podkreśliło fińskie ministerstwo, tak duży pakiet wsparcia dla Ukrainy jest możliwy dzięki dwustronnej współpracy ze Szwecją. Dziś ministrowie obu krajów podpiszą deklarację w niemieckim Ramstein, gdzie przedstawiciele kilkudziesięciu państw dyskutują o wsparciu obronnym dla Ukrainy. Zgodnie z fińsko-szwedzkim porozumieniem, "Finlandia dostarczy Ukrainie sprzęt, zaś Szwecja wyrazi gotowość wsparcia Finlandii, w razie potrzeby".

11:55

Jestem przekonany, że nie chcecie pozwolić na taki porządek światowy, w którym rządzić będzie nienawiść. Wasi rodzice nie chcieliby takiego świata dla was, wy nie chcielibyście takiego świata dla swoich dzieci. Ale to jest właśnie porządek światowy, jakiego pragnie Rosja, dla każdego z nas, nie tylko dla Ukrainy, ale dla całego świata. Rosja pragnie mocy do niszczenia narodów - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, zwracając się do sojuszników zgromadzonych w amerykańskiej bazie wojskowej w Niemczech, których nazwał "koalicją tworzących zwycięstwo".

Jesteście silnymi ludźmi z potężnych krajów i znam waszą odwagę - powiedział ukraiński przywódca. Jak dodał, "zagwarantowanie Ukrainie broni, która zmiażdży terror, jest w waszej mocy".

11:40

Wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu, większość zachodnich firm nie wycofała się z Rosji od początku agresji na Ukrainę - pisze w piątkowej analizie brukselki think-tank Eurointelligence powołując się na dwa badania przeprowadzone przez szwajcarski Uniwersytet w St. Gallen i amerykański Yale. Firmy z G7 i UE, które wciąż mają filie w Rosji w 19,5 proc. pochodzą z Niemiec, a w 12,4 proc. z USA.

Nowe badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w St. Gallen wykazało, że spośród 1400 firm z UE i krajów G7, które przed wojną miały filie w Rosji, tylko 120 pozbyło się co najmniej jednego oddziału do listopada 2022 r. - relacjonuje Eurointelligence.

Media informowały wcześniej o całkowitym wycofaniu się z Rosji takich firm jak Ford, Renault, McDonald's, Ikea i Shell. Ale nie są one reprezentatywne. Nadal działa tam m.in. Unilever i Subway. Dane uniwersytetu Yale sugerują, że ci, którzy wycofali się, są raczej wyjątkiem niż regułą - dodaje.

11:19

Nexta: Szef Pentagonu Lloyd Austin miał powiedzieć, że "wojna jest w punkcie przełomowym".

Rosja się przegrupowuje, mobilizuje nowych żołnierzy i uzupełnia wyposażenie. To nie czas, by zwolnić. Patrzą na nas Ukraińcy, patrzy na nas Kreml i patrzy na nas historia. Dlatego chcemy działać i nie będziemy wahać się we wsparciu Ukrainy w walce z imperialną agresją Rosji - powiedział przed spotkaniem w Ramstein sekretarz obrony USA Lloyd Austin.

11:03

Wierzę, że nasze zjednoczenie w walce przeciwko Rosji będzie tylko silniejsze z każdym kolejnym spotkaniem grupy kontaktowej do spraw wsparcia obronnego Ukrainy w Ramstein - oświadczył za pośrednictwem łącza internetowego prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Jestem wam wdzięczny za naszą jedność, za ten dialog i format współpracy. Rezultaty widzimy na polu bitwy na Ukrainie - powiedział ukraiński przywódca, zwracając się do sojuszników zgromadzonych w amerykańskiej bazie wojskowej w Niemczech.

Zełenski podkreślił, że należy jak najszybciej i jak najmocniej przeciwstawić się rosyjskiej agresji, ponieważ "terror nie pozwala na dyskusje".

10:51

W piątek po południu w niemieckiej bazie Ramstein dojdzie do bezpośredniego spotkania wicepremiera, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka z nowym ministrem obrony Niemiec Borisem Pistoriusem - wynika ze źródeł PAP. Tematem rozmów będzie m.in. kwestia dostarczenia czołgów na Ukrainę.

Kolejne spotkanie grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy (Ukraine Defense Contact Group) odbywa się w gronie 50 państw. Osią sporu wśród krajów Zachodu jest kwestia dostarczanie Ukrainie czołgów bojowych, których oczekuje Kijów.

Jak wskazuje AP, wahania co do wysłania czołgów na Ukrainę zachwiały koalicją. Niemcy stoją w obliczu rosnącej presji, by dostarczyć czołgi Leopard 2 do Kijowa lub przynajmniej utorować drogę innym krajom - takim jak Polska - do dostarczenia niemieckich Leopardów z ich własnych zapasów.

10:33

Zachodnie czołgi dla Ukrainy nie zmienią niczego i nie zatrzymają Rosji w osiągnięciu swoich celów, a dodadzą jedynie problemów Ukraińcom - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow cytowany przez agencję Reutera. Moskwa twierdzi, że międzynarodowa społeczność pożałuje "złudzenia", że Ukraina może odnieść sukces na polu bitwy.

Jak informuje Reuters, zdaniem Kremla konflikt w Ukrainie rozwija się, a Rosja nie widzi szans na poprawę relacji ze Stanami Zjednoczonymi. Zdaniem Pieskowa, stosunki z USA są na "historycznie niskim poziomie w połowie przez Bidena".

Rzecznik Kremla stwierdził również, że obawy Rosji muszą zostać wysłuchane, aby zapobiec eskalacji. Widzimy pośrednie i bezpośrednie zaangażowanie NATO - dodał.

10:22

Najemnicza Grupa Wagnera ma na Ukrainie do 50 tys. ludzi i stała się kluczowym elementem rosyjskiej kampanii, a jej rejestracja jako podmiotu prawnego prawdopodobnie ma na celu zmaksymalizowanie zysków jej właściciela - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej napisało, że 27 grudnia 2022 r. rosyjski rejestr państwowy wykazał, iż paramilitarna Grupa Wagnera formalnie zarejestrowała się jako podmiot prawny. Grupa zadeklarowała swoją podstawową działalność jako "doradztwo w zakresie zarządzania" i nie wspomniała o usługach bojowych.

Wskazano, że nie jest jeszcze jasne, w jakim stopniu podmiot "CzWK Centrum Wagnera" będzie wykorzystywany do administrowania paramilitarną działalnością Wagnera i przypomniano, że prywatne firmy wojskowe pozostają w Rosji nielegalne, pomimo przedłużającej się dyskusji na temat reformy prawa, zaś właściciel Wagnera, Jewgienij Prigożyn prawdopodobnie częściowo finansował organizację poprzez zawyżone kontrakty rządowe przyznane jego innym firmom.

10:10

Ukraińskie siły zbrojne przypomniały na Facebooku, że 20 stycznia jest Dniem Pamięci Obrońców Portu Lotniczego w Doniecku.

09:54

Wysocy rangą przedstawiciele Kremla kontynuują spotkania z kierownictwem Białorusi. To działania, które mogą stwarzać warunki do wznowienia rosyjskiego ataku z terytorium Białorusi, jednak nie musi koniecznie tak być i nie dojdzie do tego w najbliższych tygodniach - ocenia ISW, odnotowując, że w czwartek doszło do kolejnej rozmowy telefonicznej ministrów obrony obu krajów. W jej trakcie omawiano dwustronną współpracę wojskową, zastosowanie środków odstraszania strategicznego oraz "postępy w przygotowaniach" Regionalnego Zgrupowania Wojsk. Nie podano jednak bardziej szczegółowych informacji.

Tego samego dnia w Mińsku był minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow - odbył on spotkania z Alaksandrem Łukaszenką i nowym szefem dyplomacji białoruskiej Siarhiejem Alejnikiem.

ISW ocenia, że scenariusz ponownego ataku z Białorusi na początku roku jest mało prawdopodobny, biorąc pod uwagę obecną aktywność rosyjskiej armii na terytorium tego kraju. Jako "bardziej prawdopodobny" think tank ocenia ewentualny atak pod koniec roku, np. jesienią.

09:30

Wszystko wskazuje na to, że dzisiejsze spotkanie w Ramstein nie będzie przełomowe. Ukraina potrzebuje znacznie więcej, niż te deklaracje, które słyszeliśmy i które możemy podejrzewać, że dzisiaj padną. Problem jest zawsze ten sam, co 24 lutego: Za mało i za wolno (pomocy dla Ukrainy - przyp. red.) - mówi w Porannej rozmowie w RMF FM dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Konończuk dodając jednak: "Armia ukraińska jest w stanie prowadzić wojnę obronną dzięki dostawom broni z Zachodu. Bez tego Ukrainy już by dzisiaj nie było".

09:06

Nexta opublikowała nagranie, na którym widać obronę ukraińskich żołnierzy w rejonie Bachmutu:

08:44

Rosja przygotowuje się do tajnej mobilizacji na okupowanym od 2014 r., należącym do Ukrainy, Krymie - powiadomił Sztab Generalny ukraińskiej armii. Wezwania do wojska zaczęli otrzymywać m.in. informatycy, którzy dotychczas zwolnieni byli ze służby - poinformował.

W Sewastopolu wezwania do wojskowych komend uzupełnień zaczęli otrzymywać informatycy, finansiści i inni specjaliści, którzy do tej pory byli zwolnieni od mobilizacji - podano w komunikacie na Facebooku. 

Ukraiński sztab ujawnił także, że Rosjanie wykorzystują do leczenia swoich rannych wojskowych szpitale cywilne. W Nowopskowie (...) w obwodzie ługańskim okupanci urządzili szpital polowy, gdzie leczonych jest ponad 300 żołnierzy oraz najemników z prywatnej firmy wojskowej Wagner - czytamy.

08:23

9 ostrzałów rakietowych, a także 23 ataki lotnicze i ponad 80 ostrzałów artyleryjskich, przeprowadziły minionej doby wojska rosyjskie - poinformował Sztab Generalny Ukrainy. Zlikwidowano 770 żołnierzy przeciwnika - przekazał w komunikacie.

Główne wysiłki wroga skoncentrowane są na atakach na odcinku bachmuckim i awdijewskim. Na kierunku kupiańskim, łymańskim, nowopawliwskim i chersońskim wróg prowadzi działania obronne - ogłosił sztab na Facebooku. 

Jak podkreślił, na kierunku północnym, od strony granicy z Białorusią, nie ujawniono sił ofensywnych przeciwnika. W tym samym czasie, pod pozorem wspólnych manewrów z Białorusią, Rosja zwiększa tam ugrupowanie lotnicze - czytamy.

08:09

Kijów Independent: Jak przekazał szef obwodu donieckiego Pavlo Kyrylenko, w wyniku rosyjskiego ostrzału zginęły 4 osoby, a 3 zostały ranne.

07:57

Gościem piątkowej Porannej rozmowy w RMF FM jest dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Konończuk. Porozmawiamy z nim m.in. o rozpoczynającej się w amerykańskiej bazie lotniczej Ramstein w Niemczech naradzie ministrów obrony 30 państw NATO oraz innych krajów tzw. grupy kontaktowej ds. Ukrainy. Czy okaże się przełomowa jeśli chodzi o dostawę ciężkiego sprzętu wojskowego dla Kijowa? Czy Niemcy zdecydują się przekazać czołgi Leopard 2 do Ukrainy?

07:29

Jeżeli będzie twardy opór, to będziemy gotowi do podjęcia również niestandardowych działań, nawet jeżeli ktoś się będzie o to obrażał, ale nie wyprzedzajmy faktów. Starajmy się doprowadzić do tego, żeby jak najwięcej państw wspólnie z nami skutecznie na Niemcy oddziaływały - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, który był gościem Tomasza Weryńskiego w rozmowie 7 pytań o 7:07 w internetowym Radiu RMF24. Jak dodał Paweł Jabłoński, "na tym też polega dyplomacja, że czasami nasi partnerzy nie zawsze chcą pewne działania wykonać, jeśli są poddawani różnego rodzaju perswazjom, presji, to czasami potrafią zmienić zdanie, co już kilka razy się zdarzyło".

07:03

Jak podaje Kijów Independent, Organizacja Narodów Zjednoczonych przekaże około 4 miliony dolarów na rozminowanie obwodu mikołajowskiego.

06:46

W piątek w amerykańskiej bazie w Ramstein, pod przewodnictwem sekretarza obrony USA, ma się odbyć kolejne spotkanie grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy (Ukraine Defense Contact Group) w gronie 50 państw.

Oczekuje się podjęcia decyzji o pomocy wojskowej dla Ukrainy wartej miliardy dolarów, ale spotkanie prawdopodobnie zostanie uznane za porażkę, chyba że doprowadzi do przekazania czołgów, które według Kijowa są potrzebne do odparcia rosyjskich ataków - oceniła wcześniej agencja Reutera.

Według informacji "Politico" kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział w środę w Davos amerykańskim kongresmenom, że Niemcy nie zgodzą się na przekazanie czołgów Leopard Ukrainie, dopóki USA nie podejmą decyzji w sprawie wysłania własnych czołgów Abrams.

06:20

Dyrektor CIA William J. Burns odbył w zeszłym tygodniu tajną wizytę w Kijowie. Informował prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o swoich przewidywaniach co do przyszłej militarnej strategii Rosji w kontekście ostatnich zmasowanych ataków m.in. na Bachmut oraz przygotowań Ukrainy do kontrofensywy.

O wyprawie szefa CIA na Ukrainę pisze w piątkowym wydaniu "Washington Post". Zastrzegł, że rzecznik CIA odmówił podania szczegółów rozmowy.
W oparciu o swoje źródła dziennik podał, że rozmówcy zastanawiali się jak długo Ukraina może liczyć na pomoc USA i Zachodu po przejęciu Izby przez Republikanów i spadku poparcia dla pomocy dla tego kraju wśród części amerykańskiego elektoratu.

Zełenski i jego współpracownicy mieli po zeszłotygodniowym spotkaniu wrażenie, że wsparcie administracji Bidena dla Kijowa pozostaje silne, a 45 mld dolarów w funduszach awaryjnych dla Ukrainy, uchwalonych przez Kongres w grudniu, wystarczy co najmniej do lipca lub sierpnia - zaznaczył "WP".

Burns zauważył, że w pewnym momencie pomoc będzie jednak trudniejsza do uzyskania. Kijów jest zatem mniej pewny co do perspektyw uchwalenia przez Kongres kolejnego wielomiliardowego pakietu pomocowego, podobnie jak wiosną ubiegłego roku.

Podczas gdy republikańscy jastrzębie w Kongresie wciąż popierają uzbrajanie Ukrainy, inni konserwatyści powiedzieli, że chcą cięcia wydatków USA, w szczególności miliardów dolarów przeznaczonych na działania wojenne - podkreślił dziennik waszyngtoński.

Dziennik zaznaczył, że Burns, były ambasador USA w Moskwie jest postacią szanowaną przez zespół Zełenskiego. Doceniają oni m.in. jego ostrzeżenie, że Rosjanie będą dążyć do zdobycia ukraińskiego lotniska Antonow na początku inwazji. Zyskał też uznanie w Kijowie za sceptycyzm co do sensu prowadzenia na tym etapie negocjacji z Kremlem w sprawie zakończenia konfliktu.

06:09

Niezależny białoruski portal Nexta opublikował na Twitterze nagranie z rosyjskiego ostrzału wsi Nowoseliwśke w obwodzie ługańskim:

05:51

Departament Stanu USA ogłosił nowy program pozwalający obywatelom USA i stałym rezydentom na sponsorowanie uchodźców z całego świata. Wiąże się to z okrojeniem środków dla zajmujących się tym dotąd organizacji.

Jak podkreśla radio publiczne NPR Departament Stanu polegał dotychczas na różnych organizacjach przesiedleńczych dla uchodźców. Ponieważ poprzednia administracja obcięła poważnie środki na ten cel, zrodził się projekt prywatnego sponsoringu zwanego "Welcome Corps".

Program wzorowany jest częściowo na wcześniejszym przesiedlaniu Afgańczyków oraz Ukraińców uciekających z kraju objętym wojną.

Welcome Corps to najśmielsza od czterech dekad innowacja w przesiedlaniu uchodźców - ocenił sekretarz stanu Antony Blinken.

Jak wyjaśniło radio publiczne NPR, rolę agencji przesiedleńczych non-profit, które tradycyjnie pomagały nowo przybyłym znalezieniu mieszkań, pracy i orientacji w amerykańskim życiu będą mogły pełnić grupy składające się z pięciu lub więcej prywatnych sponsorów.

05:35

Najnowsze zdjęcia z atakowanego przez rosyjskie wojsko ukraińskiego Bachmutu:

05:19

Pentagon ogłosił w czwartek wieczorem nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Znalazła się w nim broń o wartości 2,5 mld dolarów, w tym 90 transporterów kołowych Stryker, 59 bojowych pojazdów piechoty Bradley oraz systemy obrony powietrznej Avenger.

Według opublikowanej przez resort obrony listy, USA zamierzają przekazać Ukrainie ponad 550 pojazdów, w tym 90 Strykery, 59 Bradleye, 53 MRAP i 350 Humvee (HMMWV). Dodatkowo w pakiecie znalazły się amunicja do systemów obrony powietrznej NASAMS, mobilne systemy Avenger, złożone z wyrzutni rakiet przeciwlotniczych Stinger zamontowanych na Humvee, ponad 100 tys. amunicji artyleryjskiej różnego kalibru, a także rakiety przeciwradarowe HARM.

Wbrew początkowym doniesieniom, na liście nie ma pocisków GLSDB, które miały podwoić zasięg rażenia Ukraińców.

Jest to 30. już ogłoszony przez USA pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy od ubiegłorocznej napaści Rosji. Łączna wartość obiecanego sprzętu to 26,7 mld dolarów

05:11

W czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski udzielił wywiadu niemieckiej telewizji publicznej ARD.

To nie jest rywalizacja - odpowiedział na pytanie niemieckiego dziennikarza o ocenę postawy kanclerza Scholza, który zadeklarował się dostarczyć niemieckie Leopardy, jeśli amerykanie dostarczą Ukrainie Abramsy.

Jesteście dorosłymi ludźmi. Na pewno można rozmawiać przez kolejne pół roku, ale w naszym kraju ludzie umierają codziennie. Jeśli macie czołgi Leopard, dajcie je nam - zaapelował prezydent i dodał: "To nie jest tak, że my atakujemy, jeśli ktoś się o to martwi. Te Leopardy nie przejdą przez Rosję. My się bronimy".