"Zobowiązujemy się do wspólnego dostarczenia Ukrainie bezprecedensowej pomocy zbrojeniowej, w tym czołgów podstawowych, ciężkiej artylerii, systemów obrony powietrznej, wozów bojowych i amunicji" - napisano we wspólnej deklaracji 9 państw, w tym m.in. Polski, Wielkiej Brytanii, Czech i krajów bałtyckich. W ostatnich tygodniach amerykańska Straż Wybrzeża monitoruje pływającą u wybrzeży Hawajów rosyjską jednostkę, uważaną za zbierający informacje okręt szpiegowski - przekazały siły zbrojne USA. "Rosja pozostanie zagrożeniem dla NATO, nawet jeśli jej siły zostaną pokonane na Ukrainie" - powiedział przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO, admirał Rob Bauer. Szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych FR Wałerij Gierasimow próbuje zneutralizować twórcę Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna - poinformowała Ukrainska Prawda, powołując się na ukraiński wywiad wojskowy. Najnowsze informacje związane z 330. dniem wojny przekazywaliśmy w naszej relacji z 19.01.2023 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

23:33

Dyplomacja Stolicy Apostolskiej zamierza dążyć nie do możliwego pokoju, ale pokoju konkretnego na Ukrainie - oświadczył szef watykańskiej dyplomacji arcybiskup Paul Richard Gallgher. Taki pokój, wyjaśnił, to "owoc sprawiedliwości i dzieła miłosierdzia".

Podczas debaty z byłym premierem Włoch i byłym szefem Komisji Europejskiej Romano Prodim w Rzymie abp Gallagher cytowany przez Ansę zaznaczył, że miłosierdzie jest "wartością dodatkową czy też bronią papieskiej dyplomacji".

22:50

Rzeczniczka Pentagonu potwierdziła też, że USA wkrótce ogłoszą nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Odmówiła jednak podania szczegółów, co się w nim znajdzie. Według CNN nowy pakiet będzie opiewał na kwotę ok. 2,5 mld dolarów i zawierał pojazdy opancerzone Stryker, dodatkowe bojowe pojazdy piechoty Bradley. Według Politico w transzy znajdą się także pociski GLSDB (Ground-Launched Small Diameter Bombs), wystrzeliwane z wyrzutni HIMARS rakiety o zasięgu 150 km - dwukrotnie dalszym, niż obecnie posiadane przez Ukrainę pociski GMLRS.

22:09

Amerykański koncern Meta, właściciel serwisów Facebook i Instagram nie określa już ukraińskiego ochotniczego pułku Azow jako "niebezpiecznej organizacji", co pozwoli na zamieszczanie informacji o tej formacji w mediach społecznościowych - poinformował portal Kyiv Independent.

Władze Ukrainy od dłuższego czasu negocjowały z kierownictwem Mety odblokowanie treści dotyczących pułku Azow. Formacja była oskarżana o związki ze skrajną prawicą, co było wykorzystywane przez rosyjską propagandę - zaznacza Kyiv Independent.

21:40

Rosjanie, którzy zbierali dane ukraińskich uchodźców wojennych w Portugalii, mają związki z Kremlem i Patriarchatem Moskiewskim - wynika z ustaleń telewizji CNN Portugal, bazującej na dochodzeniu prowadzonym przez władze miasta Setubal. Stacja zaznacza w czwartek, że dochodzenie w tej sprawie prowadzi już także prokuratura.

Według portugalskich dziennikarzy kierujące rosyjskim stowarzyszeniem Jedinstwo małżeństwo Igor i Julia Kaszynowie, wyznaczone przez gminę do przyjmowania ukraińskich uchodźców, miało zbierać od przybyszów informacje dotyczące członków ich rodzin oraz kopiować ich dokumenty.

Z dochodzenia wynika, że rosyjskie stowarzyszenie rozpoczęło współpracę z władzami miasta Setubal w okresie, kiedy rządziła w nim należąca do Portugalskiej Partii Komunistycznej (PCP) Maria das Dores Meira. Była ona burmistrzem w latach 2006-2021.

Jak ustalił CNN Portugal, rosyjska organizacja prowadziła w Portugalii działania na rzecz Patriarchatu Moskiewskiego, m.in. zabiegała w jego imieniu o wybudowanie w Setubalu prawosławnej świątyni.

20:51

W tym momencie wysyłanie Abramsów na Ukrainę nie ma sensu - powiedziała rzeczniczka Pentagonu Sabrina Singh.

Wskazała przy tym na problemy z logistyką i utrzymaniem amerykańskich maszyn. Podkreśliła jednocześnie, że jest wiele państw, które mogą dostarczyć Ukrainie Leopardy.

20:50

Rosyjski myśliwiec MiG-31K, który jest zdolny do przenoszenia jednego z rosyjskich hipersonicznych pocisków balistycznych Kindżał, stanął w ogniu podczas lotu nad Białorusią - poinformował w czwartek telegramowy kanał Biełaruski Hajun, który zbiera i udostępnia informacje na temat ruchów i działań wojsk - również rosyjskich - na terytorium Białorusi.

20:45

Kontrolowany przez Rosję aparat wpływu kontynuuje działania dezinformacyjne przeciwko Polsce - napisało na Twitterze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

20:33

Coraz bardziej zaawansowane systemy uzbrojenia pojawią się na Ukrainie - tak wynika z zapowiedzi rządów wielu państw. Większość deklaracji omija jednak kwestię czołgów oraz artylerii dalekiego zasięgu, nie mówiąc już o samolotach bojowych. Czy spotkanie w bazie Ramstein przyniesie przełom? Czy na przykład Niemcy, na których wszyscy patrzą, są gotowe, aby przyłączyć się do koalicji i przekazać swoje czołgi? Gościem Tomasza Weryńskiego w Faktach RMF FM o 7:00 i w internetowym Radiu RMF24 będzie wiceszef MSZ - Paweł Jabłoński. Zapraszamy!

20:20

Szwecja poinformowała, że przekaże Ukrainie m.in. 50 bojowych wozów piechoty CV90. Na zdjęciu szwedzka posłanka do Parlamentu Europejskiego IX kadencji Sara Skyttedal.

20:12

Zachód patrzy na Niemcy z rosnącym niezrozumieniem. Kanclerz, który nie chciał, aby Niemcy dostarczały broń w pojedynkę, wkrótce może pozostać całkiem odosobniony wśród krajów Europy - komentuje dziennik "Berliner Morgenpost" wstrzymywanie przez kanclerza Olafa Scholza dostaw czołgów Leopard na Ukrainę.

19:52

W ostatnich tygodniach amerykańska Straż Wybrzeża monitoruje pływającą u wybrzeży Hawajów rosyjską jednostkę, uważaną za zbierający informacje okręt szpiegowski - przekazały siły zbrojne USA.

"Straż Wybrzeża kontynuuje współpracę z partnerami z ministerstwa obrony w zbieraniu informacji na temat ruchu obcych jednostek i ich aktywności" - przekazano w serwisie sił zbrojnych USA.

19:51

Wojna w Ukrainie to nie tylko walka o tereny. Gościem Pauliny Sawickiej w internetowym Radiu RMF24 był Tomasz Grzywaczewski, dziennikarz, dokumentalista, autor dokumentu "Wymazać naród" o zniszczeniach, jakich dokonała Rosja na dziedzictwie kulturowym Ukrainy.

19:48

Minister spraw zagranicznych Iranu Hosejn Amir Abdollahijan oświadczył w czwartek, że jego kraj nie uznaje ani aneksji Krymu przez Rosję, ani zagarnięcia przez ten kraj innych ukraińskich regionów - niezależnie od doskonałych relacji Teheranu z Moskwą. Opowiadamy się za poszanowaniem integralności terytorialnej państw i przestrzeganiem prawa międzynarodowego - przekazał.

19:41

W tegorocznych międzynarodowych targach turystycznych Fitur 2023 w Madrycie, które potrwają do niedzieli, bierze udział Ukraina, która zachęca zagranicznych turystów do odwiedzin między innymi Buczy i Irpienia w celu upamiętnienie tragicznych wydarzeń.

Kraj szuka wsparcia międzynarodowego do odbudowy dziedzictwa kulturowego po zakończeniu wojny - poinformowali organizatorzy.

19:33

Były premier Bułgarii Kirił Petkow i minister finansów tego kraju Asen Wasiliew zainicjowali w 2022 roku, w pierwszych miesiącach rosyjskiej inwazji na Ukrainę, przekazanie znaczącej pomocy wojskowej dla Kijowa. Politycy zrobili to bez informowania opinii publicznej i wbrew woli m.in. prezydenta Rumena Radewa - poinformował niemiecki dziennik "Welt".

19:24

Niestety znaczna część niemieckiej klasy politycznej i gospodarczej cały czas jeszcze wierzy w to, że da się wrócić do tzw. business as usual z Rosją - mówił premier Mateusz Morawiecki pytany o politykę niemiecką w kontekście wojny na Ukrainie.

19:18

Polska policja i odpowiednie służby wykonały wszystkie możliwe czynności, które całkowicie wykluczyły motyw szpiegowski czy dywersyjny - przekazał PAP podkom. Michał Gaweł z policji.

Również według byłego płetwonurka Formozy hiszpańskich nurków nie należy wiązać z akcją dywersyjną, a raczej nieudaną próbą przemytu.

19:12

Jeżeli wojna na Ukrainie nie zakończy się do końca tego roku, sądzę że będzie przekładała się przynajmniej na kolejne obniżane prognozy wzrostu gospodarczego, czy raczej pogłębioną recesję strefy euro - ocenił premier Mateusz Morawiecki.

19:05

Musimy odpowiedzieć na aspiracje członkowskie Ukrainy do NATO. Już czas, aby Kijów otrzymał odpowiedź, jak proces akcesyjny powinien wyglądać - mówił w Davos prezydent Andrzej Duda.

Jednocześnie podkreślił, że granica między NATO a Białorusią powinna być chroniona tak samo jak granica NATO-Rosja.

18:57

Rosjanie z nieznanych przyczyn zainstalowali na dachu jednego z biurowców w centrum Moskwy system obrony przeciwlotniczej Pancyr-S1. Z opublikowanych w mediach społecznościowych materiałów wynika, że sprzęt został również umieszczony na dachu głównego budynku Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej.

18:53

Rosja pozostanie zagrożeniem dla NATO, nawet jeśli jej siły zostaną pokonane na Ukrainie - powiedział przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO, admirał Rob Bauer, po zakończeniu dwudniowego spotkania szefów obrony państw Sojuszu w Brukseli.

18:47

"Zobowiązujemy się do wspólnego dostarczenia Ukrainie bezprecedensowej pomocy zbrojeniowej, w tym czołgów podstawowych, ciężkiej artylerii, systemów obrony powietrznej, wozów bojowych i amunicji" - napisano we wspólnej deklaracji 9 państw, w tym m.in. Polski, Wielkiej Brytanii, Czech i krajów bałtyckich, których przedstawiciele spotkali się w Estonii.

18:41

Niemcy bronią się przed wysłaniem czołgów na Ukrainę, jak diabeł przed święconą wodą - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Wskazał, że wysłanie czołgów przez państwa europejskie razem z Niemcami, to byłaby "duża koalicja".

My będziemy gotowi budować ewentualnie "małą koalicję" - dodał.

18:34

Prezydent Mołdawii Maia Sandu zwróciła się w szwajcarskim Davos do sojuszników o przekazanie systemów kontroli i obrony powietrznej w związku z zagrożeniem ze strony Rosji - poinformowała agencja Reutera.

18:29

Działania hiszpańskich nurków nie miały nic wspólnego z atakiem na infrastrukturę krytyczną - powiedział premier Mateusz Morawiecki powołując się na raport służb specjalnych w tej sprawie.

18:14

Musimy my, Polacy, mocno animować dyskusję o Ukrainie, o wolności, o tym, jak ważna jest walka z Rosją, bo Zachód jest już coraz bardziej zmęczony tym, co się tam dzieje - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

18:08

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział w Davos amerykańskim kongresmenom, że Niemcy nie zgodzą się na przekazanie czołgów Leopard Ukrainie, dopóki USA nie podejmą decyzji w sprawie wysłania własnych czołgów Abrams - podał portal Politico.

18:00

Pojawiła się propozycja ze strony Polski i krajów bałtyckich dotycząca wzmocnienia dziesiątego pakietu unijnych sankcji wobec Rosji. Przekazujemy Komisji Europejskiej nasze propozycje objęcia restrykcjami kolejnych rosyjskich podmiotów i sektorów - powiedział naszej korespondentce w Brukseli polski ambasador przy Unii Europejskiej Andrzej Sadoś. W ten weekend KE będzie rozmawiała z ambasadorami państw członkowskich na temat dziesiątego pakietu, zanim przedstawi oficjalną propozycję.

17:52

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez i prezydent Francji Emmanuel Macron podpisali w Barcelonie traktat o hiszpańsko-francuskiej przyjaźni i współpracy. Przywódcy, którym towarzyszyło wielu ministrów omawiali kwestie dotyczące energii, migracji i wsparcia dla Ukrainy.

17:43

Patriarcha moskiewski Cyryl uważa, że porażka Rosji w obecnych warunkach może doprowadzić do katastrofalnych skutków dla całej ludzkości. Wezwał także do modlenia się o "oświecenie szaleńców". Wierzymy, że Pan nie opuści naszego prezydenta - mówił.

17:27

Putin oraz rosyjscy przywódcy polityczni i wojskowi muszą zostać osądzeni za zbrodnię agresji przeciwko Ukrainie - oświadczyła podczas debaty w Parlamencie Europejskim poświęconej utworzeniu międzynarodowego trybunału ds. zbrodni agresji na Ukrainę, była szefowa polskiej dyplomacji Anna Fotyga.

17:05

Rosyjscy okupanci ukradli na terytorium Ukrainy około 50 samochodów należących do Specjalnej Misji Monitorującej (SMM) OBWE i przewieźli je na zajęte tereny w Donbasie. Pojazdy mogą zostać użyte do zorganizowania prowokacji - ostrzegł stały przedstawiciel Ukrainy w OBWE Jewhen Cymbaluk, cytowany przez agencję Ukrinform.

16:59

Komentarze rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa, oskarżające Zachód o szykowanie "ostatecznego rozwiązania" dla Rosji, depczą pamięć o sześciu milionach ofiar Holokaustu - zadeklarował w wydanym oświadczeniu wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Josep Borrell.

17:44

Minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace podkreślił, że jeśli prezydent Rosji Władimir Putin liczy, iż Zachód znudzi się wojną, jest w błędzie.

17:32

Serbia wyśle 

16:54

Rosja musi odpowiedzieć za każde spalone miasto, za każdą spaloną wieś, każde zniszczone życie, każdą zabitą rodzinę - oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski podczas wystąpienia transmitowanego w Davos na wystawie poświęconej rosyjskim zbrodniom wojennym na Ukrainie.

16:39

Ukraina już w tym roku powinna być gotowa do rozpoczęcia rozmów o członkostwie w Unii Europejskiej - oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski na konferencji prasowej z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem w Kijowie.

16:33

Wielka Brytania przekaże Ukrainie kolejnych 600 pocisków Brimstone - poinformował minister obrony Ben Wallace.

Podkreślił też, że jeśli prezydent Rosji Władimir Putin liczy, iż Zachód znudzi się wojną, jest w błędzie.

16:27

Szef sztabu generalnego armii rosyjskiej Walerij Gierasimow, który od niedawna jest także bezpośrednim dowódcą wojny przeciwko Ukrainie, próbuje zneutralizować twórcę prywatnej firmy wojskowej, znanej jako Grupa Wagnera, Jewgienija Prigożyna - informuje Ukrainska Prawda, powołując się na ukraiński wywiad wojskowy.

"Ich (najemników) ślą do ataku po trupach przy pełnym wsparciu sił zbrojnych Rosji. A teraz Gierasimow już raczej nie będzie mu udzielać takiego wsparcia, bo potrzebne mu własne sukcesy i zwycięstwa, i będzie robić wszystko, żeby zneutralizować Prigożyna" - pisze portal Ukrainska Prawda, powołując się na publikację służby prasowej wywiadu wojskowego (HUR) z wypowiedzią oficera tej struktury Andreja Czerniaka. Sam artykuł został później usunięty ze strony HUR.

Czerniak miał również podkreślić, że na Kremlu trwa obecnie ostra walka o władzę i miejsce wokół Władimira Putina. Prigożyn stara się właśnie trafić do bliskiego otoczenia rosyjskiego prezydenta, by "umocnić swoją pozycję, a potem zająć wysokie stanowiska".

Według analityków, w tym amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną, szef Grupy Wagnera prowadzi walkę o wpływy w rosyjskich władzach i rywalizuje z resortem obrony, próbując przekonywać opinie publiczną i część elit, że jest w stanie prowadzić wojnę skuteczniej niż resort obrony.

16:23

Marzę o tym, żeby pewnego dnia, mam nadzieję, że niedługo, Ukrainiec otrzymał moją funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego lub Komisji - powiedział w przemówieniu wygłoszonym w ukraińskiej Radzie Najwyższej w Kijowie Charles Michel.

16:18

Rosyjscy okupanci przetrzymują w zajętym mieście Enerhodar na południu Ukrainy 10-15 tys. cywilów. Wróg nie pozwala nikomu wyjechać, ponieważ traktuje ludzi jak żywe tarcze i zabezpiecza się w ten sposób przed ofensywą ukraińskich wojsk - oznajmił portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, stworzony przez Siły Operacji Specjalnych armii Ukrainy.

16:13

Rząd Danii ogłosił przekazanie Ukrainie 19 francuskich samobieżnych armatohaubic Caesar. Broń, której produkcja opóźniła się, nie została jeszcze dostarczona z Francji.

16:05

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall przygotowuje się do dostawy czołgów na Ukrainę - poinformował dziennik "Handelsblatt". Oprócz niemieckich Leopardów 1 i 2, naprawiony i przekazany siłom ukraińskim mógłby zostać również brytyjski czołg Challenger. 1 "Teraz pora na ruch Berlina" - zauważa gazeta.

15:56

Tegoroczna Konferencja Bezpieczeństwa w niemieckim Monachium, zaplanowana w dniach 17-19 lutego, po raz drugi z rzędu odbędzie się bez udziału przedstawicieli Rosji - poinformowała agencja Reutera za przewodniczącym tego cyklicznego wydarzenia Christophem Heusgenem.

Nie chcemy zapraszać na naszą scenę (ludzi), którzy depczą prawo międzynarodowe - oznajmił Heusgen, cytowany przez Reutersa. Niemiecki dyplomata był w latach 2005-17 głównym doradcą kanclerz Angeli Merkel ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, a następnie, do 2021 roku, stałym przedstawicielem Niemiec przy ONZ.

15:50

Zleciłem służbom specjalnym bardzo gruntowny raport tej sprawy. Może być tak, że są to osoby niebezpieczne, a może się okazać, że jest prawdą to, co zadeklarowali - poinformował premier Mateusz Morawiecki odnosząc się do sprawy trzech nurków z Hiszpanii, których uratowali gdańscy ratownicy. Nurkowie deklarowali, że w Bałtyku szukali bursztynów.

15:31

Jeśli chodzi o stanowisko Chin wobec wojny na Ukrainie, dla Kijowa najważniejszy jest fakt, że postawa Pekinu nie przynosi bezpośredniej korzyści Rosji. Chiny nie dostarczają Moskwie broni ani nie pomagają jej w omijaniu sankcji - oznajmił szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba w wystąpieniu online podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

15:23

Kanclerz Olaf Scholz, przemawiając w trakcie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, "przez trzydzieści minut torturował publiczność pustymi frazesami" - ocenił portal dziennika "Bild", podkreślając, że "kanclerz zaprezentował się w Davos w sposób żenujący".

15:16

Były prezydent Mołdawii Igor Dodon jest szantażowany przez władze Rosji, które oczekują od niego wsparcia dla Kremla w opozycyjnej Partii Socjalistów Republiki Mołdawii (PSRM) - poinformował kiszyniowski portal Deschide.

15:09

Przez dwa kolejne lata Europa może mieć problemy ze zdobyciem LNG w miejsce gazu z Rosji, a w Polsce powinno się przemyśleć plany budowy nowych elektrowni gazowych - to główne wnioski raportu o oddziaływaniu czynników geopolitycznych na wykorzystanie gazu w UE.

15:01

W piątek w bazie Ramstein powtórzę propozycję prezydenta Andrzeja Dudy, dotyczącą przekazania czołgów Leopard 2 Ukrainie. Liczę, że Niemcy zmienią zdanie i przyłączą się do koalicji - oświadczył wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

14:55

Sekretarz stanu Antony Blinken zapowiedział, że USA przekażą 125 mln dolarów na zakup sprzętu potrzebnego dla utrzymania sieci ciepłowniczej i wodociągowej na Ukrainie. Środki ma przyznać Kongres.

14:47

"Działania obywateli Hiszpanii, uratowanych na Morzu Bałtyckim, nie mają związku z zagrożeniami dla bezpieczeństwa RP, ani nie rodziły zagrożeń dla infrastruktury krytycznej" - przekazał zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

14:43

Bundestag debatuje nad dostawami czołgów dla Ukrainy. Opozycyjna chadecja apelowała o udostępnienie czołgów Leopard Kijowowi. Ekspert FDP ds. obrony Marie-Agnes Strack-Zimmermann ostrzegła kanclerza Scholza, żeby nie podzielić Europy. Lewica wzywała do negocjacji pokojowych.

14:34

W przyjętej rezolucji Parlament Europejski wzywa do pociągnięcia do odpowiedzialności przywódców politycznych i wojskowych Rosji za zbrodnie na Ukrainie.

Tekst został przyjęty 472 głosami za, przy 19 przeciw i 33 wstrzymujących się.

14:11

Stany Zjednoczone liczą na przełom z Niemcami w sprawie rozmów dotyczących dozbrojenia Ukrainy. Miałoby do niego dojść jutro w bazie Ramstein w Niemczech.

Zakulisowe rozmowy, jak wynika z komentarzy, mają trwać od kilku dni - donosi amerykański korespondent RMF FM Paweł Żuchowski.

14:04

Ukraińska dyplomacja wezwała żydowskie organizacje do potępienia wypowiedzi Siergieja Ławrowa, który porównał wsparcie państw zachodnich dla Ukrainy do hitlerowskiego "ostatecznego rozwiązania", czyli zagłady Żydów - poinformowała agencja Reutera.

Minister spraw zagranicznych Rosji powiedział w środę, że Stany Zjednoczone zorganizowały koalicję krajów europejskich, by rozwiązać "kwestię rosyjską" w taki sam sposób, jak Adolf Hitler szukał "ostatecznego rozwiązania", by wymordować Żydów w Europie.

13:49

Wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Melnyk wezwał do stworzenia przez Zachód "sojuszu czołgowego", w którym Niemcy mogłyby odegrać "ważną, a nawet wiodącą rolę" - informuje portal Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND).

Zdaniem Melnyka, szansą na zawiązanie takiego "pancernego sojuszu" jest zaplanowany na piątek szczyt NATO w niemieckim Ramstein, poświęcony sprawie uzbrojenia dla Ukrainy. Jednym z gości szczytu będzie sekretarz obrony USA Lloyd Austin.

13:39

Uderzenie militarne Rosji na Finlandię jest "wysoce nieprawdopodobne" - powiedział szef wywiadu wojskowego fińskich sił zbrojnych Juha Vauhkonen.

13:24

Zleciłem służbom specjalnym bardzo gruntowny raport tej sprawy. Może być tak, że są to osoby niebezpieczne, a może się okazać, że jest to prawda to, co zadeklarowali - poinformował premier Mateusz Morawiecki odnosząc się do sprawy trzech nurków z Hiszpanii, których uratowali gdańscy ratownicy. Nurkowie deklarowali, że w Bałtyku szukali bursztynów.

13:17

Grupa ukraińskich i rosyjskich organizacji antywojennych wraz z serbskim adwokatem Czedomirem Stojkoviciem przedstawiła prokuraturze w Belgradzie zarzuty karne przeciwko m.in. ambasadorowi Rosji w Serbii oraz szefowi serbskiego wywiadu w związku z ich zaangażowaniem w rekrutację przez Grupę Wagnera ochotników z Serbii na wojnę w Ukrainie - wynika z zamieszczonej w czwartek na Twitterze przez Stojkovicia kopii dokumentu.

13:01

Według wstępnych szacunków Federalnego Urzędu Statystycznego (Destatis), w końcu 2022 roku Niemcy miały co najmniej 84,3 mln mieszkańców. Oznacza to, że pod koniec ubiegłego roku w RFN mieszkało więcej osób niż kiedykolwiek wcześniej. Spowodował to głównie duży napływ uchodźców wojennych z Ukrainy.

12:53

"Nie sądzę, żeby Rosjanie się mocno przejęli. Czy wykorzystają to zdarzenie? Sądzę, że tak, obarczając winą stronę ukraińską, wskazując, że panuje bałagan. Będą stawiali na taką narrację" - mówił w Rozmowie w południe w RMF FM płk rez. Maciej Matysiak, odnosząc się do środowej katastrofy śmigłowca w Browarach, w której zginęło m.in. kierownictwo ukraińskiego resortu spraw wewnętrznych. Jego zdaniem ta tragedia nie będzie miała jednak istotnego wpływu na dalsze losy wojny. "Brutalnie rzecz ujmując - nie ma ludzi niezastępowalnych" - dodał ekspert fundacji Stratpoints i były wiceszef Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

12:46

"Ukraina jest w stanie wojny z Rosją, dlatego jej władze biorą pod uwagę różne scenariusze, również i te dotyczące strat wśród przedstawicieli ukraińskiego rządu. Chodzi także o osoby ze ścisłego otoczenia Wołodymyra Zełenskiego" - mówił w internetowym Radiu RMF24 poseł Koalicji Polskiej i były minister spraw wewnętrznych, koordynator specsłużb Marek Biernacki. Jak dodawał, nasi wschodni sąsiedzi są przygotowani na konsekwencje takich sytuacji. 

12:39

Można być pewnym, że Polska i Litwa będą zabiegać, by NATO udzieliło gwarancji bezpieczeństwa Ukrainie; dyskusja na temat takich gwarancji właśnie się rozpoczyna, jakie będą jej rezultaty - zobaczymy - powiedział w Davos prezydent Andrzej Duda.

12:38

Rząd Estonii zaakceptował wystosowaną przed ministerstwo obrony propozycję rekordowego pakietu wsparcia wojskowego dla Ukrainy. Łączna pomoc dla Kijowa przekroczy 1 proc. estońskiego PKB - poinformowała telewizja ERR.

Ogłoszony przez Estonię pakiet wsparcia militarnego wycenionego na ok. 113 mln euro obejmuje dziesiątki haubic kalibru 155 i 122 mm, pojazdy wojskowe, ponad 100 granatników i amunicję - poinformowała ERR.

Uwzględniając najnowszy pakiet, łączna pomoc wojskowa przekazana Ukrainie przez Estonię wyniesie 370 mln euro, co stanowi więcej niż jeden procent estońskiego PKB.

12:24

Niemcy pozostają jednym z najważniejszych sojuszników Stanów Zjednoczonych - oświadczył w Berlinie minister obrony USA Lloyd Austin na konferencji prasowej w trakcie pierwszego spotkania ze swoim nowo powołanym niemieckim odpowiednikiem Borisem Pistoriusem.

"Chciałbym podziękować rządowi Niemiec za wszystko to, co zrobił, aby wesprzeć ukraińską obronę" w obliczu rosyjskiej inwazji - powiedział Austin. Pistorius, zaprzysiężony kilka godzin wcześniej, zapewnił, że RFN jest gotowa udzielać dalszej pomocy Ukrainie, a Niemcy stoją ramię w ramię ze swoimi sojusznikami.

12:20

Na karę dożywotniego pozbawienia wolności skazał w czwartek sąd w Sztokholmie 42-letniego Peymana Kia, który szpiegował na rzecz rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU. Jego młodszy brat, 35-letni Payman Kia, spędzi w więzieniu dziewięć lat i 10 miesięcy za pomoc w tym procederze.

Sprawa nazywana jest w Szwecji "największą aferą szpiegowską od czasów zimnej wojny".

12:12

Dzień przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji biznesmen Denys Kiriejew ujawnił władzom Ukrainy rosyjski plan zdobycia Kijowa, jednak kilka dni później został zabity przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) - pisze "Wall Street Journal" w artykule, w którym opisuje historię człowieka podejrzewanego o zdradę na rzecz Rosji, a potem uznanego na Ukrainie za bohatera.

"WSJ" zbadał dokumenty wywiadowcze oraz przeprowadził rozmowy z przedstawicielami amerykańskich i ukraińskich władz, obecnymi i byłymi członkami ukraińskich służb bezpieczeństwa, jak i z rodziną, przyjaciółmi, partnerami biznesowymi i ochroniarzami Kiriejewa.

45-letni biznesmen zostało zamordowany jako zdrajca, działający na rzecz Rosji - przekazała SBU. Funkcjonariusze tej służby zostawili na chodniku w centrum Kijowa ciało Kiriejewa z przestrzeloną głową. Jednak w ciągu kolejnych kilku dni Kiriejew został pochowany jako ukraiński bohater. Prezydent Wołodymyr Zełenski nagrodził go pośmiertnie medalem za "nadzwyczajną służbę w obronie suwerenności i bezpieczeństwa kraju".

"Gdyby nie Kiriejew, Kijów prawdopodobnie zostałby zdobyty" - uważa generał Kyryło Budanow, szef ukraińskiego wywiadu wojskowego HUR.

12:00

Naszym absolutnym obowiązkiem jest zapewnić poczucie bezpieczeństwa naszym obywatelom i ten proces cały czas realizujemy - podkreślał prezydent Andrzej Duda podczas briefingu w Davos.

Prezydent podczas briefingu w czasie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos odnosił się do wojny na Ukrainie oraz kwestii bezpieczeństwa.

"Mówimy, że potrzebne są dwa elementy żebyśmy zachowali bezpieczeństwo NATO i naszej części Europy: odstraszanie i obrona. W związku z powyższym konieczny jest potencjał NATO w naszej części Europy. Dzisiaj wszyscy widzą, jak Rosja się zachowuje; Rosja jest agresywna. Tu muszą być siły NATO, muszą być zrealizowane wszystkie zobowiązania podjęte (na szczycie NATO - PAP) w Madrycie" - mówił prezydent.

11:53

Ewentualna dostawa Ukrainie czołgów Leopard wciąż jest sceptycznie postrzegana przez większość niemieckiego społeczeństwa. W sondażu przeprowadzonym przez instytut badania opinii publicznej YouGov na zlecenie agencji dpa 43 procent ankietowanych było przeciw, a 39 procent za dostawą.

Od początku rosyjskiej inwazji 24 lutego 2022 roku Niemcy dostarczyły Ukrainie broń i sprzęt wojskowy o wartości ponad 2,2 mld euro, w tym ciężką artylerię i systemy przeciwlotnicze. Co trzeci respondent (33 proc.) uważa, że to już za dużo, a 24 procent twierdzi, że wielkość dostaw jest w sam raz. 25 procent domaga się od Niemiec większego wsparcia militarnego dla Ukrainy - pisze w czwartek agencja dpa.

11:39

Komisja Europejska będzie rozmawiać w niedzielę z ambasadorami państw członkowskich UE w Brukseli na temat dziesiątego pakietu sankcji wobec Rosji za jej agresję na Ukrainę. KE chce zebrać postulaty wszystkich stolic, zanim przedstawi oficjalną propozycję regulacji - podał portal Politico, powołując się na anonimowe źródła.

11:23

Rząd Szwecji ogłosił w czwartek przekazanie Ukrainie 10. pakietu wsparcia wojskowego, w tym m.in. wozów bojowych oraz pocisków przeciwpancernych.

Jak poinformował premier Ulf Kristerrson, Ukraina otrzyma 50 wozów bojowych, pociski przeciwpancerne 57 (NLAW), a także inne elementy uzbrojenia, m.in. sprzęt do usuwania min.

11:16

Sześć osób, które w wyniku katastrofy śmigłowca w Browarach pod Kijowem odniosły poważne obrażenia, przygotowuje się do kuracji w zagranicznych ośrodkach leczenia oparzeń - poinformowały władze. W wypadku śmigłowca zginęło w środę 14 osób, w tym kierownictwo ukraińskiego MSW.

Resort ochrony zdrowia przygotowuje do wysłania do zagranicznych szpitali sześć osób - powiadomiła wiceminister zdrowia Iryna Mykyczak.

11:00

Prezydent Frank-Walter Steinmeier mianował w czwartek Borisa Pistoriusa nowym szefem resortu obrony. Pistorius powiedział, że chce szybko przygotować Bundeswehrę do nowej sytuacji zagrożenia, która jest wynikiem rosyjskiego ataku na Ukrainę. Ważne jest też dalsze wspieranie Ukrainy, także dzięki zasobom Bundeswehry - podkreślił Pistorius w Berlinie.

10:50

Niech rok 2023 będzie rokiem zwycięstwa i pokoju - życzył w czwartek po przybyciu do stolicy Ukrainy Kijowa przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. "Znów jestem w Kijowie, żeby omówić wszystkie aspekty współpracy. Niech rok 2023 będzie rokiem zwycięstwa i pokoju" - napisał Michel na Twitterze.

Szef Rady Europejskiej spotka się w stolicy Ukrainy z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i premierem Denysem Szmyhalem oraz wygłosi przemówienie w parlamencie. W programie jest też wizyta w centrum rehabilitacji dla weteranów wojennych. 

10:46

"Kiedy widzimy, jakie straszne cierpienia wyrządzają Rosjanie na okupowanych terytoriach, to w kwestii czołgów istnieje również moralny obowiązek" - oświadczył szef Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Christoph Heusgen. Wezwał Niemcy do odegrania wiodącej roli w dostawach czołgów dla Ukrainy.

"Jeśli chcesz przewodzić, nie może to oznaczać, że zawsze robisz tylko to, co konieczne, jako ostatni" - powiedział Heusgen w wywiadzie dla agencji dpa. "Musimy iść naprzód i rzeczywiście przyjąć przywództwo" - dodał.

Według Heusgena Władimir Putin nie odstępuje ani na jotę od swojej polityki. "I wtedy trzeba po prostu powiedzieć: niestety, ten człowiek rozumie tylko język siły" - stwierdził szef Monachijskiej Konferencji bezpieczeństwa.

10:32

Każda próba zamykania oczu na rosyjskie zbrodnie pod płaszczykiem powrotu do normalnego funkcjonowania relacji gospodarczych to ogromny błąd. To właśnie taki model budowania nieprzemyślanych powiązań z Rosją w polityce energetycznej doprowadził do wojny - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller, komentując wypowiedź szefa MSZ Austrii.

Jak relacjonowały media, podczas poniedziałkowego spotkania z minister spraw zagranicznych Francji Catherine Colonną, szef MSZ Austrii Alexander Schallenberg zaapelował m.in. o złagodzenie europejskich restrykcji wobec Moskwy; skrytykował również Polskę za odmówienie zgody na przyjazd szefa MSZ Rosji Siergieja Ławrowa na grudniowe posiedzenie rady ministerialnej OBWE w Łodzi.

"Polska podtrzymuje swoje zdanie w zakresie sankcji dla Rosji" - powiedział Müller, komentując te doniesienia.

10:06

Rosja prawdopodobnie rozważa rozmieszczenie na Ukrainie niewielkiej liczby swoich nowych czołgów podstawowych T-14 Armata. Jeśli jednak to zrobi, będzie to miało znaczenie głównie propagandowe - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej zaprezentowano zdjęcia satelitarne wykonane pod koniec grudnia, które pokazują czołgi T-14 na poligonie w południowej Rosji, który jest używany w przygotowaniach militarnych związanych z wojną na Ukrainie. Prorządowe media rosyjskie twierdziły, że T-14 są przygotowywane do rozmieszczenia.

"Jakiekolwiek rozmieszczenie T-14 będzie prawdopodobnie dla Rosji decyzją obarczoną wysokim ryzykiem. Trwający jedenaście lat program (produkcji czołgów) jest opóźniony, zmniejszono w nim planowaną liczebność i pojawiły się doniesienia o problemach z produkcją. Dodatkowym wyzwaniem dla Rosji jest dostosowanie łańcucha logistycznego do przewozu T-14, ponieważ jest on większy i cięższy od innych rosyjskich czołgów. Jeśli Rosja rozmieści T-14, to prawdopodobnie głównie w celach propagandowych. Produkcja wynosi prawdopodobnie zaledwie kilkadziesiąt sztuk, a dowódcy raczej nie zaufają temu pojazdowi w walce" - oceniono.

09:48

O przekazanie Ukrainie czołgów Leopard 2 i włączenie się do międzynarodowej koalicji zwrócili się w apelu do państw zachodnich ministrowie obrony Ołeksij Reznikow i spraw zagranicznych Dmytro Kułeba - informuje agencja Interfax-Ukraina.

"Z zadowoleniem przyjmujemy odważną i podjętą w samą porę decyzję Wielkiej Brytanii o przekazaniu Ukrainie pierwszego szwadronu czołgów Challenger 2. Ale to nie wystarczy, by osiągnąć cele operacyjne. Dlatego zwracamy się do krajów, które posiadają na uzbrojeniu czołgi Leopard 2, w tym do Grecji, Danii, Hiszpanii, Kanady, Holandii, Niemiec, Norwegii, Polski, Portugalii, Turcji, Finlandii, Szwecji" - napisali Kułeba i Reznikow w oświadczeniu opublikowanym na stronie MSZ.

"Gwarantujemy, że będziemy wykorzystywać tę broń odpowiedzialnie i wyłącznie w celu obrony integralności terytorialnej Ukrainy w uznanych międzynarodowo granicach" - podkreślili ministrowie.

09:29

Francja rozważa przekazanie Ukrainie czołgów Leclerc w ramach międzynarodowej pomocy w wojnie z Rosją - podał portal Politico za anonimowym źródłem we francuskich władzach.

"Ta kwestia jest skomplikowana i nie została jeszcze rozstrzygnięta w Paryżu. Ale myślimy o tym" - powiedziało źródło. "Zobaczymy, jaka decyzja zapadnie na najbliższym posiedzeniu rządów Francji i Niemiec".

Francusko-niemieckie rozmowy są zaplanowana na niedzielę. Międzynarodowe wysiłki na rzecz przekazania Ukrainie czołgów mogą zależeć od Niemiec, ale one czekają z kolei na ruch Stanów Zjednoczonych, który nie następuje - skomentowało Politico.

09:13

"Nie rozumiem, z kim i o czym rozmawiać. Nie jestem pewien, czy ten prezydent, który czasem pojawia się (w telewizji) przy użyciu blue boxu, to w ogóle jest on. Nie do końca rozumiem, czy on jest żywy. Nie wiem, kto podejmuje decyzje, jaka grupa osób. Kiedy mówimy, rozmowy pokojowe, to niezupełnie rozumiem - z kim" - powiedział w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas Śniadania Ukraińskiego w ramach Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

"Trzy lata robiliśmy wszystko, by poprzez dyplomację wyzwolić nasze ziemie" - mówił Zełenski, występując za pośrednictwem łącza wideo. Dodał, że Rosja powinna "kogoś znaleźć, a potem coś zaproponować".

Zełenski apelował do Zachodu o dostawy broni. "Naszym celem jest wyzwolenie naszych terytoriów. Krym to jest nasza ziemia, nasze góry, nasze morze. Dajcie nam swoją broń i my odzyskamy to, co jest nasze" - mówił prezydent Ukrainy.

08:44

W perspektywie krótkoterminowej Ukraina potrzebuje maksymalnego wsparcia militarnego. Nie tylko dlatego, że jesteśmy w trakcie wojny, ale również z tego względu, że wsparcie militarne jest obecnie głównym bodźcem w warunkach wojennej gospodarki - powiedział w Polskim Domu w Davos doradca prezydenta Ukrainy Oleksandr Rodnianski.

Doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego podkreślił wagę zabezpieczenia przestrzeni powietrznej Ukrainy, gdyż rosyjskie ataki rakietowe, wymierzone przede wszystkim w infrastrukturę energetyczną, mają destruktywny wpływ na ukraińską gospodarkę. Jego zdaniem dopiero po ustaniu działań wojennych będzie można położyć nacisk na takie sprawy, jak m.in. umacnianie instytucji, rozwój wolności gospodarczej itd.

08:38

Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew w komentarzu na Telegramie powiedział dziś, że "porażka mocarstwa nuklearnego w wojnie konwencjonalnej może wywołać wojnę nuklearną". Odniósł się w ten sposób do inwazji Rosji na Ukrainę - informuje Reuters.

08:14

Rosyjskie władze nasilają narrację, w której wojna przeciwko Ukrainie jest porównywana do Wielkiej Wojny Ojczyźnianej (II wojny światowej), by zwiększyć poparcie dla długotrwałego konfliktu zbrojnego i mobilizacji - ocenia w najnowszym raporcie Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Amerykański think tank analizuje przemówienie Władimira Putina podczas obchodów rocznicy przerwania blokady Leningradu w 1943 roku.

07:48

Amerykański sekretarz obrony Lloyd Austin będzie dziś naciskał nowego niemieckiego ministra Borisa Pistoriusa w sprawie przekazania Ukrainie czołgów Leopard 2 - podaje Reuters.

06:19

Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę USA odmawiały dostarczenia Kijowowi broni zdolnej do skutecznego uderzenia na Krym, gdzie są tysiące rosyjskich żołnierzy i liczne rosyjskie bazy wojskowe. Obecnie Waszyngton zdaje się łagodzić to stanowisko - pisze "New York Times".

Według gazety zmiana w postawie administracji w Waszyngtonie wynika z przekonania, że jeśli Ukraina dowiedzie Moskwie, że jej kontrola nad Krymem może być zagrożona, wzmocni to pozycję Kijowa w ewentualnych przyszłych negocjacjach. Ponadto osłabły obawy, że Kreml dokona odwetu przy użyciu taktycznej broni jądrowej, choć eksperci i urzędnicy waszyngtońscy zastrzegają, że takie ryzyko wciąż pozostaje.

Jak zauważył "NYT" USA i ich sojusznicy z NATO "rozluźniają kajdany", które sami sobie nałożyli i zaczęli dostarczać Ukrainie Javeliny i Stingery, systemy obrony powietrznej Patriot, opancerzone pojazdy bojowe, a nawet niektóre zachodnie czołgi. Omawiają też z Kijowem użycie m.in. wozów bojowych Bradley, co pozwoliłoby zachwiać kontrolą Putina nad drogą zaopatrzenia łącząca Krym z Rosją poprzez okupowane przez Rosjan miasta Melitopol i Mariupol.

06:00

To, czy Niemcy zdecydują się w końcu na przekazanie swoich czołgów, jest kwestią wagi krytycznej i może zmienić sytuację na Ukrainie - powiedział w wywiadzie dla CNN premier Mateusz Morawiecki. Ocenił, że Niemcy zwlekają z pomocą, bo wielu polityków "nadal osadzonych jest w poprzedniej epoce".

05:05

Biały Dom uważa, że każdy kraj powinien podjąć własną decyzję w sprawie pomocy Ukrainie w zakresie bezpieczeństwa - powiedziała rzeczniczka Białego Domu Karin Jean-Pierre, komentując doniesienia, że Niemcy nie zezwolą na eksport swoich czołgów Leopard na Ukrainę, o ile swoich czołgów nie wyślą tam USA.

"Prezydent (Joe Biden) uważa, że każdy kraj powinien sam podjąć suwerenną decyzję o tym, jaką pomoc w zakresie bezpieczeństwa i jakiego rodzaju sprzęt jest gotowy dostarczyć Ukrainie" - oświadczyła Jean-Pierre. Dodała, że "solidarność narodów" we wspieraniu Ukrainy jest oczywista, jednak "jest to decyzja każdego kraju". Jednocześnie rzeczniczka Białego Domu przypomniała, że USA są "największym dostawcą" uzbrojenia i pomocy humanitarnej dla Ukrainy.

W środę źródła rządowe w Berlinie poinformowały, iż kanclerz Olaf Scholz postawił warunek dostawy niemieckich czołgów Leopard 2 na Ukrainę - podejmie taką decyzję, jeśli Waszyngton również zdecyduje się na dostawę swoich czołgów Abrams.

05:02

Minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly poinformowała, że MSZ w Ottawie wezwało ambasadora Rosji w Kanadzie w związku z rosyjskimi atakami na ludność cywilną na Ukrainie, w tym z atakiem w Dnieprze, w którym zginęło co najmniej 45 osób.

MSZ wezwało ambasadora, by "wyraźnie przekazać, że nie akceptujemy czystej brutalności niedawnych rosyjskich ataków na ludność cywilną w Dnieprze i potępić antysemickie komentarze ministra Rosji Siergieja Ławrowa" - powiedziała Joly.

05:01

Stany Zjednoczone przygotowują kolejny pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy, który ma być jednym z największych i ma zawierać bojowe wozy opancerzone Stryker, a także dodatkową artylerię i amunicję - poinformowało "Politico".

Według "Politco" USA przygotowują się do ogłoszenia nowego pakietu pomocowego w piątek, kiedy Grupa Kontaktowa ds. Obrony Ukrainy spotka się w amerykańskiej bazie wojskowej Ramstein w Niemczech.

Według dwóch rozmówców "Politico" pakiet może zawierać kilka ośmiokołowych bojowych wozów opancerzonych Stryker, a także wystrzeliwane z ziemi bomby o małej średnicy, produkowane przez Boeinga.