"Mamy umowę. Wszystkich 27 przywódców zgodziło się na pakiet wsparcia dla Ukrainy w wysokości 50 mld euro w ramach budżetu UE" – informuje szef Rady Europejskiej, Charles Michel. Mykoła Kniażycki na antenie Radia RMF24 skomentował aktualną sytuację na froncie. "Strategicznie front stoi. To jest walka taktyczna. Jakaś wieś jest atakowana przez Rosjan, idzie ukraińska mała kontrofensywa i ta wieś wraca pod naszą kontrolę. Wtedy Rosjanie przeprowadzają atak. I tak na różnych częściach frontu" – wyjaśnił. Czwartek jest 708. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najważniejsze informacje dotyczące sytuacji za naszą wschodnią granicą zbieraliśmy w relacji.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

23:00

Rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller również pochwalił decyzję Rady Europejskiej ws. uchwalenia pakietu wsparcia dla Ukrainy dodając, że zadaje ona kłam twierdzeniom, że Stany Zjednoczone ponoszą dysproporcjonalnie wielki ciężar wspierania Ukrainy.

"W rzeczy samej, jeśli spojrzymy na wkład finansowy na rzecz wsparcia Ukrainy państw Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, Stany Zjednoczone wniosły ok. 75 mld, podczas gdy państwa europejskie łącznie ok. 110 mld dolarów" - wyliczał Miller. Pytany przez PAP o to, czy administracja nadal wymaga od Kongresu uchwalenia środków na wsparcie budżetu Kijowa, odpowiedział twierdząco.

"Absolutnie, zarówno ekonomiczne, jak i wojskowe komponenty pakietu środków, o które zwróciła się administracja, pozostają niezbędne" - ocenił. Jak powiedział PAP we wtorek w Waszyngtonie wiceprzewodniczący KE Valdis Dombrovskis, wsparcie finansowe Waszyngtonu - obok wsparcia UE - jest konieczne, by zasypać dziurę budżetową Ukrainy opiewającą na 14 mld dolarów.

22:00

Prezydent USA Joe Biden podziękował szefowej KE Ursuli von der Leyen za przyjęcie przez UE pakietu dla Kijowa. Waszyngton zaznacza jednak, że konieczne jest też zatwierdzenie przez Kongres pomocy z USA. Zarówno ekonomiczne, jak i wojskowe komponenty tego pakietu środków są niezbędne - powiedział rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller.

Jak przekazał rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby, Biden zadzwonił do przewodniczącej KE, by podziękować jej za "ważny pakiet, który bez wątpienia złagodzi część finansowych napięć" Ukrainy. Dodał jednocześnie, że "nie jest to substytut dla amerykańskiego przywództwa, jeśli chodzi o pomoc wojskową".

Dlatego właśnie jest tak krytycznie ważne, byśmy dalej naciskali na Kongres, aby przegłosował dodatkowy pakiet środków na bezpieczeństwo narodowe. Tam jest ponad 60 mld dolarów na pomoc wojskową dla Ukrainy - zaznaczył przedstawiciel Białego Domu podczas briefingu na pokładzie samolotu Air Force One.

20:54

Dwóch francuskich wolontariuszy zginęło w rosyjskim ataku na miasto Berysław położone w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - poinformował szef władz obwodowych Ołeksandr Prokudin.


"Trzech innych obcokrajowców zostało lekko rannych. Obrażenia odniósł też działacz ukraińskiego biura organizacji humanitarnej. Rodzinom ofiar składamy najszczersze kondolencje" - napisał Prokudin w mediach społecznościowych. 

17:20

Mamy w tej chwili pomoc dla Ukrainy na 4 lata, to jest więcej niż epoka - stwierdził po zakończonym szczycie Unii Europejskiej w Brukseli premier Donald Tusk. Skończyła się epoka dwuznaczności i dziwnych gierek. Jestem z tego bardzo dumny, że zobaczyłem znowu Europę z takimi wysokimi standardami i gotową do działania, do podejmowania decyzji - podkreślał.

15:44

Wywiad wojskowy Ukrainy HUR poinformował o zniszczeniu rosyjskiego kutra rakietowego Iwanowiec, który patrolował Morze Czarne w pobliżu okupowanego Krymu. Wartość jednostki, która poszła na dno, to 60-70 mln dolarów - przekazano w komunikacie.

"W wyniku szeregu bezpośrednich trafień w kadłub rosyjski okręt doznał uszkodzeń, które uniemożliwiły jego dalszy ruch. Iwanowiec przechylił się na rufę i zatonął" - wyjaśniono.

Do komunikatu dołączono nagranie wideo z kilku dronów morskich, które podpływając do okrętu były ostrzeliwane przez jego załogę. Według HUR podjęta przez Rosjan akcja ratunkowa "nie przyniosła sukcesów". 

15:41

Z radością przyjmuję porozumienie, które właśnie osiągnęliśmy w sprawie Ukrainy. Dzisiaj zrobiliśmy istotny krok w zapewnieniu Ukrainie przewidywalnego średnioterminowego wsparcia finansowego. Wsparcie, które będzie stanowić podstawę jej odbudowy i reform. Wsparcie, które pomoże krajowi na drodze do członkostwa w UE. Wsparcie, dzięki któremu będą mogli przetrwać - powiedziała przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola na nadzwyczajnym szczycie UE.

Prawie dwa lata temu zobowiązaliśmy się do zapewnienia Ukrainie silnego wsparcia politycznego, humanitarnego, gospodarczego, dyplomatycznego, wojskowego i finansowego tak długo, jak będzie to konieczne - zaznaczyła.

13:47

Minister obrony Ukrainy Rustem Umierow wystosował list do swoich europejskich odpowiedników, w którym ostrzegł, że Rosja ma nad Ukrainą trzykrotną przewagę pod względem amunicji używanej na froncie; władze w Kijowie zaapelowały do UE o dotrzymanie zobowiązania w sprawie przekazania 1 mln pocisków artyleryjskich - przekazała agencja Bloomberga.

Umierow poinformował sojuszników, że ukraińska armia jest w stanie wystrzeliwać około 2 tys. pocisków dziennie na linii frontu, która rozciąga się na długość 1,5 tys. km. Według najnowszych szacunków to ponad trzy razy mniej, niż w ciągu doby zużywa agresor. Sytuacja pogarsza się wraz z każdym kolejnym dniem - przyznał przedstawiciel ukraińskiego rządu.

12:54

"Jestem wdzięczny (szefowi Rady Europejskiej) Charlesowi Michelowi i przywódcom państw UE za utworzenie instrumentu finansowego dla Ukrainy, Ukraine Facility, w wysokości 50 mln euro na lata 2024-2027. Kontynuacja wsparcia finansowego Unii Europejskiej dla Ukrainy wzmocni naszą stabilność finansową i jest nie mniej istotna od pomocy wojskowej; bardzo ważne, że pakiet pomocowy został uchwalony przez wszystkich przywódców unijnych" - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

12:41

Porozumienie unijnych przywódców w sprawie pakietu pomocowego dla Ukrainy w wysokości 50 mld euro do 2027 r. przewiduje coroczną dyskusję na ten temat i możliwość przeglądu za dwa lata, "jeśli będzie taka potrzeba" - podała agencja Reutera, powołując się na anonimowych dyplomatów unijnych. Niezależnie od zawartego dziś w Brukseli porozumienia w sprawie Ukrainy, część funduszy UE dla Węgier pozostanie zamrożona - podkreśliły źródła.

12:39

Zagrożenia związane z prowokacyjną aktywnością militarną Rosji na Morzu Bałtyckim i obecny przebieg wojny rosyjsko-ukraińskiej były tematami spotkania szefa BBN Jacka Siewiery z wicepremierem i ministrem obrony narodowej Danii Troelsem Lund Poulsenem - przekazało BBN.

12:05

Parlament Łotwy przyjął w czwartek nowelizację ustawy, zakazującą reprezentacjom tego kraju udziału w rozgrywkach z drużynami z Rosji i Białorusi. Jest to gest solidarności z Ukrainą w obliczu toczącej się w tym państwie wojny.

12:00

"Żadna rodzina ani na Ukrainie, ani w ogóle na świecie nie przygotowywała dziecka na wojnę, wręcz przeciwnie, obiecujemy im życie pełne możliwości, a agresja jednego państwa zabiera im wszystko" - powiedziała w Rydze pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska.

11:43

Więcej na temat nowego unijnego pakietu wsparcia dla Ukrainy możecie przeczytać w osobnym artykule. 

11:35

"Mamy porozumienie. (...) Wszystkich 27 przywódców zgodziło się na dodatkowy pakiet wsparcia dla Ukrainy w wysokości 50 miliardów euro w ramach budżetu UE. Zapewnia to stałe, długoterminowe i przewidywalne finansowanie Ukrainy. UE przejmuje przywództwo i odpowiedzialność za wsparcie dla Ukrainy. Wiemy, o co toczy się gra" - informuje szef Rady Europejskiej, Charles Michel. 

11:08

W rosyjskiej niewoli pozostaje ponad 900 obrońców Mariupola z brygady Azow, która wsławiła się bohaterską obroną zakładów Azowstal w tym położonym na południu Ukrainy mieście; jej żołnierze od półtora roku nie są przekazywani do wymiany - oświadczył dowódca Azowa Denys Prokopenko.

11:01

Ukraina jest bezpieczna, jeśli chodzi o naszą pomoc finansową. Do wypłacenia w tym roku jest 18 miliardów euro - powiedział premier Donald Tusk w Brukseli. Szef polskiego rządu bierze udział w szczycie Rady Europejskiej, który poświęcony jest pomocy Ukrainie i sytuacji na Bliskim Wschodzie.

10:36

Rosgwardia, rosyjska Gwardia Narodowa, włącza w szeregi swojego pierwszego korpusu ochotniczego trzy byłe oddziały szturmowe najemniczej Grupy Wagnera: 15., 16. i 17. - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

09:19

Resort obrony Rosji powiadomił, że w nocy ze środy na czwartek i w czwartek rano zestrzelono 11 ukraińskich dronów, które zaatakowały cele w obwodach biełgorodzkim, woroneskim i kurskim - przekazał portal Ukrainska Prawda. Jak podkreślono doniesienia strony rosyjskiej nie są możliwe do zweryfikowania.

08:44

Wypowiedzi Władimira Putina o tym, że Rosja dąży do utworzenia na Ukrainie "strefy zdemilitaryzowanej" były powtórzeniem maksymalistycznych i rozmytych celów Rosji w wojnie; Putin próbuje też wykorzystać głosy na Zachodzie o wstrzymaniu pomocy dla Kijowa - ocenia Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

08:28

Obecną sytuację na froncie skomentował na antenie Radia RMF24 Mykoła Kniażycki - deputowany Europejskiej Solidarności w Radzie Najwyższej Ukrainy. "To jest walka taktyczna. Jakaś wieś jest atakowana przez Rosjan, idzie ukraińska mała kontrofensywa i ta wieś wraca pod ukraińską kontrolę. Wtedy Rosjanie przeprowadzają atak. I tak na różnych częściach frontu. Strategicznie front stoi" - mówił Kniażycki.

"Budanow (szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy - przyp. red.) mówi, że oczekujemy następnej ukraińskiej kontrofensywy za dwa, trzy miesiące" - dodał deputowany.

08:00

W trakcie Rozmowy o 7:00 w Radiu RMF24 Paweł Balinowski pytał Mykołę Kniażyckiego o pakiet unijnego wsparcia dla Ukrainy, który blokują obecnie Węgry. "Mam nadzieję, że te pieniądze nie będą zablokowane. Od nich zależy przyszłość Ukrainy. Mamy teraz trudną sytuację ze Stanami Zjednoczonymi. Nie otrzymaliśmy jeszcze stamtąd pomocy. Mam nadzieję, że kraje UE będą liderem we wsparciu Ukrainy i będą pozytywne decyzje w tej sprawie" - podkreślał Mykoła Kniażycki.

Ukraiński polityk wyjaśnił także na co miałoby być przeznaczone unijne wsparcie. "Nasz budżet jest tak zorganizowany, że jego połowa idzie na wsparcie wojska ukraińskiego. Te pieniądze, które otrzymamy, wykorzystujemy na cele socjalne - wsparcie emerytów, medycyny czy szkół. Jak nie otrzymamy tych pieniędzy od Unii Europejskiej i USA to trzeba będzie drukować pieniądze, a wtedy będzie wielka inflacja. Dla Ukrainy w czasie wojny to nie jest najlepsza sytuacja" - mówił.

07:45

Unia Europejska nie wywiązała się ze złożonej w ubiegłym roku Ukrainie obietnicy dotyczącej amunicji. Krajom Wspólnoty nie uda się dostarczyć do marca miliona pocisków artyleryjskich. Kijów otrzyma zaledwie połowę tej liczby.

07:25

"Prowadzimy rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi, żeby przekazały nam technologię od producentów amunicji. Myślę, że to jest najlepszy sposób, aby produkować amunicję we wspólnych przedsiębiorstwach ukraińsko-polskich w Polsce" - przekazał w Rozmowie o 7:00 w Radiu RMF24 Mykoła Kniażycki. "Na ten temat mówi nasze Ministerstwo Obrony i o tym rozmawiamy z rządem Tuska" - powiedział deputowany opozycyjnej Europejskiej Solidarności w Radzie Najwyższej Ukrainy i współprzewodniczący ukraińsko-polskiej grupy parlamentarnej.

06:15

Dziś gościem Rozmowy o 7:00 w Radiu RMF24 będzie Mykoła Kniażycki - deputowany opozycyjnej Europejskiej Solidarności w Radzie Najwyższej Ukrainy, współprzewodniczący ukraińsko-polskiej grupy parlamentarnej.

>>> SŁUCHAJ RADIA RMF24 <<<

06:10

Rosyjska bomba uderzyła wieczorem w budynek szpitala w miejscowości Welikij Burłuk położonej na północny wschód od Charkowa, w obwodzie charkowskim. Druga bomba spadła w pobliżu szpitala. 4 osoby zostały ranne, 38 osób ewakuowano - poinformowały władze. Na zdjęciach umieszczonych w serwisach społecznościowych widać korytarze i sale szpitalne usłane rozbitym szkłem i fragmentami rozbitej aparatury.

06:05

Mer Charkowa Ihor Terechow napisał na Telegramie, że rosyjskie drony atakowały wieczorem cywilną infrastrukturę miasta.