Aleksandr Gowor przejmie wszystkie restauracje McDonald’s w Rosji – informuje Reuters. Amerykańska sieć ogłosiła ostatnio, że opuszcza Rosję i sprzeda swoje lokale w kraju w związku z inwazją na Ukrainę. Restauracje będą działać pod nową nazwą.

McDonald’s ogłosił w poniedziałek, że definitywnie wycofuje się z Rosji w związku z agresją tego kraju na Ukrainę. Restauracje ma przejąć Aleksandr Gowor, który prowadzi działalność franczyzową za pośrednictwem swojej firmy GiD LLC. Jest licencjobiorcą McDonald's od 2015 roku i pomagał sieci burgerowej w ekspansji na odległą Syberię, gdzie prowadzi 25 restauracji.

McDonald's i GiD odmówiły ujawnienia warunków finansowych transakcji. 

Jak podaje "Bild", transakcja musi zostać zatwierdzona przez władze i ma zostać sfinalizowana w ciągu kilku tygodni. Gowor miał zgodził się na zatrudnienie rosyjskich pracowników McDonald's na co najmniej dwa lata. Załoga będzie pracować na takich samych warunkach, jakie oferowała amerykańska sieć. Zgodził się również wypłacać pensje pracownikom do czasu zakończenia transakcji.

Rosyjski minister przemysłu i handlu Denis Manturow powiedział, że umowa jest wynikiem "długiego i trudnego" procesu negocjacyjnego, a rząd zapewni Goworowi wszelką niezbędną pomoc w rozpoczęciu operacji.

Sieć McDonald’s już w marcu zawiesiła działalność i zamknęła ok. 850 lokali w Rosji, jednocześnie zapewniając, że nadal wypłaca pensje 62 tys. rosyjskich pracowników. Teraz firma ogłosiła, że po ponad 32 latach w Rosji całkowicie rezygnuje z prowadzenia interesu w tym kraju.

McDonald's tłumaczy swoją decyzję o opuszczeniu rosyjskiego rynku kryzysem humanitarnym wywołanym wojną w Ukrainie. Korporacja przekonuje, że prowadzenie biznesu w Rosji "nie jest już możliwe i nie odpowiada wartościom" McDonald's.