Dopiero po ostatniej serii dramatycznych doniesień o ofiarach dopalaczy w Polsce rząd przyspiesza prace nad nowym, bardziej restrykcyjnym prawem. 12 października ma się zająć projektem ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

- Dopalacze? To trucizna. Najgorsze jest to, że nie znamy ich dokładnego składu, nie są w pełni przebadane - ostrzegają specjaliści. Razem z Dariuszem Zubą, kierownikiem pracowni badań alkoholu i narkotyków krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych, przyjrzeliśmy się, co kryją w sobie dopalacze. czytaj więcej

Gwarancją, że tym razem się uda, ma być fakt, iż walce z dopalaczami nadano charakter priorytetowy. Sprawą po kilku latach wreszcie zainteresował się premier. I zobowiązał swoich ministrów do działań na wszystkich frontach.Nowa ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii ma jak najszybciej przejść przez parlament. A w momencie ogłoszenia - od razu wejść w życie. Jednocześnie przeciw dopalaczom mają ruszyć służby - policja i główny inspektor sanitarny.

Z nimi trzeba walczyć - po prostu trzeba z nimi walczyć. Ja bym była szczęśliwa, gdyby ci cyniczni, bezwzględni ludzie, którzy dzisiaj nie zważając na to, jak niszczą życie tym młodym dzieciakom, chodzą na wolności - ja bardzo chętnie widziałabym ich za kratkami, bo robią to w sposób cyniczny wiedząc jednocześnie, że handlują czymś, co jest trucizną - mówi koordynująca walkę z dopalaczami minister zdrowia Ewa Kopacz. Szkoda tylko, że rząd wziął się do roboty dopiero teraz, gdy na rynku działa już 800 sklepów kolekcjonerskich.