Młodzi Polacy i Irlandczycy najczęściej w UE sięgają po dopalacze. Według opublikowanego przez Komisje Europejską sondażu nowe środki, które wywołują podobne objawy co nielegalne narkotyki, stają się coraz bardziej popularne. Średnio w Unii sięga po nie 5 proc. młodych ludzi.

Tylko od zeszłego roku w Unii odnotowano rekordową liczbę czterdziestu jeden nowych substancji, które wywołują podobne objawy, co niebezpieczne narkotyk. Problem w tym, że często są legalne.

W Irlandii 16 proc. młodych ludzi przyznało się, że zażywało dopalacze. W Polsce 9 proc. - powiedział rzecznik Komisji Europejskiej Matthew Newman.

W naszym kraju najbardziej popularnym sposobem na zdobywanie dopalaczy były wyspecjalizowane sklepy. Do korzystania z ich usług przyznało się prawie 44,9 proc. młodych ludzi zażywających dopalaczy w Polsce, a 37,5 proc. przyznało, że skorzystało z tego rodzaju środków dzięki znajomym.

Bruksela zamierza jesienią przedstawić konkretne propozycje walki z dopalaczami. Dotychczasowy mechanizm zakazywania poszczególnych substancji, bo w miejsce zakazanych specyfików, pojawiają się nowe.