Mieszkasz w Zachodniopomorskiem? Nigdy nie pracowałeś i zamierzasz zacząć w wakacje? Chcesz po raz pierwszy zatrudnić sezonowego pracownika? Potrzebujesz informacji z zakresu prawa pracy? Skorzystaj z pomocy ekspertów Państwowej Inspekcji Pracy i weź udział w akcji RMF FM!

Celem projektu jest pomoc młodzieży szkolnej i akademickiej szukającej pracy sezonowej lub odpoczywającej nad morzem. Dzięki akcji młodzi ludzie wchodzący na rynek pracy będą mogli zdobyć wiedzę o prawie związanym z zatrudnieniem. Eksperci przekażą im ważne informacje o uprawnieniach i obowiązkach związanych z określonymi rodzajami umów, o czasie pracy, wynagrodzeniu za pracę oraz zagrożeniach, które mogą się pojawić w czasie pracy. W ramach kampanii przeprowadzone zostaną także kontrole firm zatrudniających młodych pracowników sezonowych.

Do dyspozycji wszystkich zainteresowanych będą eksperci Państwowej Inspekcji Pracy. Specjaliści zostaną podzieleni na trzy zespoły złożone z pracowników udzielających porad prawnych oraz inspektorów pracy. Będą czekać na chętnych w specjalnie oznakowanych busach.

CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ SZUKAJĄC PRACY? PRZECZYTAJ NASZ DEKALOG!

Od 1 do 15 lipca, również w soboty i niedziele, w godz. 10-17 z ich rad będzie można skorzystać w mobilnych punktach informacyjno-interwencyjnych w Dźwirzynie, Grzybowie, Sianożętach, Kołobrzegu, Ustroniu Morskim, Gąskach, Sarbinowie, Chłopach, Mielnie, Unieściu i Łazach. Przy latarni morskiej w Kołobrzegu i przy wejściu na główny deptak w Mielnie uruchomione zostaną dodatkowo dwa stacjonarne punkty informacyjne, czynne przez dwa pierwsze tygodnie lipca od godz. 9 do 17. Eksperci nie tylko będą udzielać porad, ale i przyjmować skargi.

Plan akcji „Na fali pierwszej pracy”

MiejscowośćTerminLokalizacja
Dźwirzyno2, 3, 13, 14 lipcaul. Wyzwolenia 28, przy budynku biurowym Gminnego Ośrodka Sportu, Turystyki i Rekreacji (GSTiR)
Grzybowo4, 5 lipcaul. Kołobrzeska, plac przy poczcie
Kołobrzeg1, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 lipcaprzy ulicach, gdzie będą wolne miejsca parkingowe
Sianożęty2, 3, 4, 9, 10 lipcaul. Lotnicza (Ośrodek Wczasowy WRZOS, Ośrodek KACPEREK), Plażowa (BALTIC Plaza), Północna (Ośrodek Imperiall, Stadnina Koni, przy promenadzie)
Ustronie Morskie5, 6, 7, 8, 11, 12, 13, 14 lipcaul. Rolna (Cztery Pory Roku, RAFA Pensjonat, Ośrodek Raj, ALBAKORA), Ku Morzu (Skrzyżowanie z Bursztynową, przy promenadzie), Bolesława Chrobrego (KLIF noclegi, Ośrodek ZGŁĘBIE, Ośrodek JAR, Ośrodek GWAREK, Ośrodek Leśna Polana)
Gąski8 lipcaprzy Latarni Morskiej
Sarbinowo7, 9 lipcaul. Nadmorska (cała długość, dwa postoje)
Chłopy6, 10 lipcawzdłuż wybrzeża przy ul. Morskiej
Mielno i Unieście1, 3, 4, 5, 11, 12 i 14 lipcawzdłuż wybrzeża od Urzędu Gminy do Kanału
Łazy2, 13 lipcaul. Leśna i Słoneczna

Ekspert PIP raz w tygodniu będzie dyżurował także w krakowskiej siedzibie radia RMF FM. Pod numerem 12 2000010 udzieli telefonicznie porad wszystkim dzwoniącym.

Weź udział w konkursie na film o pierwszej pracy

Centrum Kultury w Koszalinie zachęca natomiast do wzięcia udziału w konkursie na krótki film "Pierwsza praca". Może on zostać nagrany techniką amatorską, również przy wykorzystaniu kamery w telefonie komórkowym.

Nadesłane filmy zostaną ocenione przez komisję kwalifikacyjną. Najlepsze zostaną opublikowane w serwisach Twitter, Facebook i YouTube oraz na stronie internetowej kampanii.

Akcja zostanie podsumowana w pierwszej połowie września.

Wszystkie informacje na temat prawa pracy i pracy sezonowej znajdziesz na stronie Państwowej Inspekcji Pracy.