Prorosyjscy separatyści zapowiadają, że nie pozwolą na przeprowadzenie w Doniecku wyborów prezydenckich. Ukraiński MSZ informuje z kolei, że nad ranem na terytorium Ukrainy przedostało się nielegalnie ze strony Rosji pięć ciężarówek i dwa samochody osobowe z uzbrojonymi ludźmi.

Trwa relacja na żywo - by odświeżyć, wciśnij F5!

22:20 Kończymy relację minuta po minucie. Zapraszamy do śledzenia wydarzeń na Ukrainie w naszym specjalnym raporcie.

21:31 Głosowanie w obwodzie ługańskim odbędzie się tylko w dwóch okręgach w związku z obiektywna fizyczną niemożnością dostarczenia kart do głosowania do okręgowych komisji wyborczych z powodu działalności terrorystycznych grup - oznajmił szef CKW Mychajło Ochendowskyj.

21:05 Dokument o zjednoczeniu w składzie "Noworosji" podpisali na zjeździe w Doniecku separatyści z obwodów donieckiego i ługańskiego na wschodzie Ukrainy. Na ceremonię sygnowania tego tekstu wpuszczono tylko rosyjskich dziennikarzy. Ceremonia podpisania dokumentu odbyła się w donieckim hotelu "Szachtar Plaza", który należy do ukraińskiego oligarchy Rinata Achmetowa, po zakończeniu zjazdu "ludowych przedstawicieli". Zjazd zorganizował deputowany Ołeh Cariow, którego usunięto niedawno z Partii Regionów obalonego w lutym prezydenta Wiktora Janukowycza.

20:22 Wybory na wschodzie Ukrainy mogą się nie odbyć - ostrzegła organizacja Komitet Wyborców Ukrainy (KWU), która monitoruje proces wyborczy. Centralna Komisja Wyborcza przyznaje, że w obwodzie ługańskim głosować będzie można tylko w 2 okręgach.

Według KWU do wyborów w tych regionach może nie dojść ze względu na zagrożenie dla lokali wyborczych oraz dla samych obywateli. Szef komitetu Ołeksandr Czernenko powiedział, że rozmawiał z merem Doniecka, który opowiada się za tym, by nie organizować wyborów, ponieważ nie może on zagwarantować bezpieczeństwa mieszkańcom.

19:27 W Karliwce w obwodzie połtawskim mieszkańcy, z którymi rozmawiał korespondent RMF FM twierdzą, że mają dość separatystów. Prorosyjscy bojownicy mają tu uzbrojony posterunek. Wczoraj przez kilka godzin toczyła się tam bitwa z żołnierzami batalionu Donbas. Dwóm mieszkańców przestrzelili nogi, ludzie siedzieli w domach i raniły ich zabłąkane kule - mówiła jedna z mieszkanek.

19:14 Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego Filaret powiedział, że "sprawiedliwy pokój" przyniesie Ukrainie zachowanie jej jedności terytorialnej oraz powstrzymanie agresji sąsiedniej Rosji.

Ukraina jest dziś ofiarą agresji, jednak Bóg pozostaje po jej stronie, bo zawsze jest po stronie tych, którzy są atakowani - powiedział.

18:28 Ukraińska obrona przeciwlotnicza oddała strzały ostrzegawcze w stronę dwóch śmigłowców Mi-35, które próbowały wlecieć na Ukrainę z okupowanego przez Rosję Krymu - poinformowało ministerstwo obrony w Kijowie.

Rosjanie zmuszeni byli zawrócić - podano w komunikacie. Do zdarzenia doszło w godzinach popołudniowych w rejonie półwyspu Kutara na granicy obwodu chersońskiego i Krymu.

18:23 Tak wyglądają przygotowania do wyborów:

17:29 Mieszkańcy Żółkwi, miejscowości położonej 30 km od Lwowa, chcą, żeby w jutrzejszych wyborach wygrał kandydat, który zagwarantuje europejski kurs. Najlepiej, żeby wygrał w pierwszej turze - mówią przechodnie, z którymi rozmawiał dziennikarz RMF FM, Krzysztof Kot.

16:13 Około 17 tys. milicjantów w Donbasie na wschodzie Ukrainy przeszło w ostatnim czasie na stronę separatystów - oświadczył szef departamentu bezpieczeństwa publicznego MSW Ukrainy Wołodymyr Hryniak. Jeśli chodzi o stróżów porządku, którzy przeszli na stronę separatystów albo nie wypełniają swoich obowiązków służbowych i nie są wierni przysiędze danej narodowi Ukrainy, są przeciwko nim wszczynane sprawy karne i większość jest zwalniana - powiedział Hryniak.

16:07 Uszanujemy wybór narodu ukraińskiego i będziemy pracować z władzami wyłonionymi na podstawie tych wyborów - powiedział Putin zagranicznym dziennikarzom na marginesie Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu i dodał, że sądzi, iż nie dojdzie do nowej zimnej wojny z powodu kryzysu ukraińskiego.

Putin zapewniał, że Rosja jest zainteresowana stworzeniem warunków umożliwiających stabilizację na Ukrainie, a zarazem krytykował Zachód za poparcie "niekonstytucyjnego zamachu stanu" w Kijowie.

15:53 Prorosyjscy separatyści ustawili przed Donieckiem punkty kontrolne. Do jednego z nich dotarł nasz specjalny wysłannik Przemysław Marzec. Zobaczcie zrobione przez niego zdjęcia:

15:31 Na zachodzie Ukrainy nikt nie ma wątpliwości, że to będą bardzo ważne, a być może najważniejsze wybory w dotychczasowej historii kraju - donosi ze Lwowa specjalny wysłannik RMF FM Krzysztof Kot. Mieszkańcy tych terenów mówią, że stawką jutrzejszych wyborów jest "lepsze życie". Dla nich oznacza to Ukrainę niezależną i skierowaną na Zachód. Wśród osób, z którymi rozmawiał nasz dziennikarz, nie było nikogo, kto by powiedział, że jutro nie pójdzie głosować.

15:21 "Chcielibyśmy w końcu normalnie żyć" - mówią mieszkańcy ukraińskiej stolicy, z którymi rozmawiał nasz specjalny wysłannik do Kijowa Krzysztof Berenda. Normalnie - czyli jak? Posłuchajcie relacji naszego dziennikarza!

14:49 Około godziny 4 nad ranem pięć ciężarówek i dwa samochody osobowe z uzbrojonymi ludźmi przedostało się nielegalnie na terytorium Ukrainy ze strony Rosji, w okolicy przejścia granicznego Dibriwka w obwodzie donieckim - informuje ukraińskie MSZ.

Władze w Kijowie są przekonane, że "ta prowokacja odbyła się przy bezpośrednim udziale i wsparciu rosyjskich pograniczników". Organizowanie przez władze rosyjskie przenikania na terytorium Ukrainy zbrojnych ugrupowań terrorystycznych jest niczym innym jak kolejnym aktem agresji przeciwko naszemu państwu, cynicznym lekceważeniem przez Rosję norm i zasad prawa międzynarodowego - napisano w oświadczeniu departamentu polityki informacyjnej ukraińskiego resortu spraw zagranicznych.

W komunikacie pojawił się też apel do całej społeczności międzynarodowej o niezwłoczne podjęcie "wszelkich możliwych środków, aby powstrzymać agresora i nie pozwolić mu zniszczyć procesu demokratycznego wyrażania woli przez naród ukraiński".

14:11 Poznajcie najpoważniejszych kandydatów na prezydenta Ukrainy! Poświęcony im artykuł znajdziecie TUTAJ.

13:25 Pięć osób zostało rannych podczas ataku na dawną bazę jednostki specjalnej Tytan w Makijiwce w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował lokalny portal internetowy Ostrow. Więcej o tym zajściu przeczytacie TUTAJ.

13:09 Niepokojów na wschodzie Ukrainy nie da się wyciszyć od ręki. Będziemy się z tym borykać jeszcze długie lata - mówią specjalnemu wysłannikowi RMF FM Krzysztofowi Berendzie mieszkańcy Kijowa. Nie wierzą, że nowa władza upora się z problemami, bo wiedzą, że jest za słaba, a Rosjanie i finansowani przez nich separatyści - zbyt silni.

Natalia, studentka z Kijowa, z którą rozmawiał nasz dziennikarz, chciałaby, by nowy prezydent przede wszystkim dofinansował armię. "Nasi żołnierze muszą dostać normalne pieniądze, muszą mieć porządny sprzęt, w końcu jesteśmy ogromnym państwem" - podkreślała.

13:03 Hakerzy chcieli zniszczyć dane dotyczące wyników wyborów prezydenckich na Ukrainie - podają ukraińskie media. Według nich, w serwerach ukraińskiej Centralnej Komisji Wyborczej wykryto wirusa. Miał się on aktywować jutro, gdy zaczną spływać wyniki głosowań z poszczególnych okręgów.

Przedstawiciele władz w Kijowie przyznają, że wirusa wprowadziła osoba doskonale znająca hasła i zabezpieczenia. Zapewniają równocześnie, że teraz system jest już bezpieczny.

12:53 Na kilkanaście godzin przed rozpoczęciem wyborów prezydenckich komisje w Doniecku są kompletnie nieprzygotowane do przeprowadzenia głosowania - donosi specjalny wysłannik RMF FM do Doniecka Przemysław Marzec.

"Robimy wszystko, żeby głosowanie bylo, ale nie mamy list wyborców ani kart do głosowania" - przyznaje w rozmowie z naszym korespondentem Jewhen Nasiadiuk, pracownik jednej z takich komisji. Według niego, nie dojdzie też do otwarcia lokali wyborczych na lotnisku w Doniecku.

Wygląda na to, że władze w Kijowie zrezygnowały z wyborów w całym obwodzie.

12:39 Prorosyjscy separatyści z samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej powtórzyli, że nie dopuszczą, by w niedzielę odbyły się w Doniecku wybory prezydenckie. Szef komisji wyborczej DRL Roman Lagin oznajmił, że nie zostanie otwarty żaden lokal wyborczy.

"Pieczęcie wszystkich okręgowych komisji wyborczych są już u mnie. Przewodniczący okręgowych komisji osobiście skontaktowali się z przedstawicielami Donieckiej Republiki i osobiście oddali karty do głosowania i dokumenty" - powiedział Lagin dziennikarzom.

Wcześniej przedstawiciel MSW Ukrainy Wołodymyr Hryniak poinformował, że w obwodzie donieckim nie działa przed wyborami 9 z 22 okręgowych komisji wyborczych, zaś w obwodzie ługańskim 8 z 12 komisji.

11:13 "Rosja nigdy nie gwarantowała integralności terytorialnej Ukrainy, jako że takie gwarancje nie są w mocy żadnego państwa" - powiedział  w wywiadzie telewizyjnym premier Rosji Dmitrij Miedwiediew. [PRZECZYTAJ ARTYKUŁ]

10:41 Zobaczcie najświeższe zdjęcia z Ukrainy, opublikowane przez agencje fotograficzne. Widać na nich zamaskowanych, uzbrojonych prorosyjskich separatystów:

10:26 Krzysztof Berenda z Kijowa: 55 tysięcy ukraińskich policjantów i 11 tysięcy funkcjonariuszy Służby Spraw Nadzwyczajnych zostało oddelegowanych do zapewnienia bezpieczeństwa w trakcie wyborów prezydenckich. Głosowanie będzie także pierwszym poważnym testem dla powołanej półtora miesiąca temu Gwardii Narodowej. To 16 tysięcy ochotników, którzy dopiero co zaciągnęli się do służby państwu i ostatnie tygodnie spędzili na poligonach. Przy okazji wyborów mają dostać broń i wzmocnić policyjne patrole.

Nad spokojnym przebiegiem głosowania ma czuwać także rekordowa liczba zagranicznych obserwatorów. Ukraińska komisja wyborcza zarejestrowała aż 3607 obcokrajowców. Wśród nich nie ma Rosjan.

10:07 Młodzi mieszkańcy Kijowa twierdzą, że pójdą jutro na wybory, ale z drugiej strony trudno powiedzieć, że całe miasto nimi żyje - donosi specjalny wysłannik RMF FM do ukraińskiej stolicy Krzysztof Berenda. "Oczekujemy jakiejś zmiany, reform. Chcielibyśmy czegoś nowego" - mówiły naszemu dziennikarzowi studentki Wiera i Natalia.

09:39 Przemysław Marzec z Doniecka: Separatyści zabili ukraińskich żołnierzy wziętych do niewoli w Karliwce - taką informację przekazuje dowódca ukraińskiego ochotniczego batalionu "Donbas". To żołnierze tej jednostki zostali wczoraj otoczeni przez separatystów.

O egzekucji ukraińskich żołnierzy miał poinformować jeden z dowódców separatystów Igor Bezler, pseudonim "Bies", według władz ukraińskich: podpułkownik rosyjskiego wywiadu wojskowego. "Bies" zadzwonił do dowódcy batalionu "Donbas" i przekazał, że wymiany jeńców nie będzie, bo jeńcy zostali zlikwidowani.

Na razie trudno zweryfikować te informacje. Nie wiadomo nawet, ilu jeńców miało zostać zamordowanych. Gdyby okazało się to prawdą, to mielibyśmy do czynienia ze zbrodnią wojenną popełnioną przez siły prorosyjskie.

09:33 "Tego kraju już nie ma, oni go sprzedali. Każdy złapał swój kawałek i oligarchowie zrobią wszystko, by zachować tę swoją część - poświęcą ludzi , by zachować swój majątek" - usłyszał od donieckich buntowników nasz specjalny wysłannik na Ukrainę Przemysław Marzec.

09:33 Przed wyborami prezydenckimi władze w Kijowie postawiły w stan najwyższej gotowości milicję, Służbę Spraw Nadzwyczajnych i Gwardię Narodową, ale deklarują, że nie będą atakować separatystów we wschodniej części kraju. Buntownicy zapowiadają zaś w rozmowie ze specjalnym wysłannikiem RMF FM do Doniecka Przemysławem Marcem, że nie będą głosować, bo wybory nic nie zmienią - na Ukrainie nadal będą rządzić oligarchowie.

09:01 Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem w RMF FM: "Te wybory na pewno są jakimś krokiem w kierunku demokracji, natomiast nie jest ważne, czy prezydentem będzie osoba X czy Y, bo problem jest tak głęboki, że w ogóle nie wiadomo, co będzie dalej z Ukrainą". [PRZECZYTAJ CAŁĄ ROZMOWĘ]

09:00 Na Ukrainie trwa wielkie odliczanie do jutrzejszych wyborów prezydenckich. W RMF FM i na RMF 24 na bieżąco śledzimy wydarzenia związane z głosowaniem. Na Ukrainie są nasi specjalni wysłannicy: Przemysław Marzec w Doniecku, Krzysztof Berenda w Kijowie i Krzysztof Kot we Lwowie. Bądźcie z nami!