Sekretarz generalny NATO ogłosił pełną rewizję współpracy Sojuszu z Rosją na poziomie cywilnym i wojskowym w związku z wydarzeniami na Ukrainie. W odpowiedzi na to, ambasador Rosji przy Pakcie Północnoatlantyckim oskarżył Sojusz o stosowanie wobec Moskwy podwójnych standardów i "zimnowojennych" stereotypów.

22:12 Kończymy dzisiejszą relację na żywo.

Trwa relacja na żywo! By odświeżyć, wciśnij F5.
21:30 Wielka Brytania dołącza do innych krajów UE w sprawie zamrożenia aktywów 18 Ukraińców podejrzanych o sprzeniewierzenie funduszy państwowych, zgodnie z porozumieniem osiągniętym wcześniej tego dnia przez UE. Zamrażamy ulokowane w UE aktywa 18 Ukraińców podejrzanych o sprzeniewierzenie funduszy państwowych - poinformował na Twitterze brytyjski minister finansów George Osborne.

21:00 Do bójki między uczestnikami dwóch demonstracji - zwolenników jedności Ukrainy oraz osób nastawionych prorosyjsko - doszło w Doniecku. Sprowokowali ją ci ostatni - informują ukraińskie media.

20:47 Prezydent Rosji Władimir Putin i kanclerz Niemiec Angela Merkel omówili w rozmowie telefonicznej potencjalne kroki wspólnoty międzynarodowej mogące doprowadzić do "normalizacji" sytuacji na Ukrainie - poinformował w oświadczeniu Kreml.

20:35 To spotkanie pokazało, że NATO wciąż stosuje politykę podwójnych standardów. I wciąż stosowane są zimnowojenne stereotypy w stosunku do Rosji - powiedział ambasador Aleksandr Gruszko po posiedzeniu przedstawicieli państw NATO i Rosji na temat Ukrainy.

20:13 Ukraiński Naftohaz w całości zapłacił Gazpromowi za styczniowe dostawy rosyjskiego gazu - 663 mln dolarów - poinformowało w środę agencję Interfax-Ukraina źródło rządowe w Kijowie. Wcześniej szef Gazpromu Aleksiej Miller powiedział, że tego dnia Ukraina przekazała jedynie 10 mln dolarów z ogólnej kwoty zadłużenia za gaz wynoszącej 1,52 mld dolarów, tłumacząc, że nie może zrealizować 7 marca ustalonej w kontrakcie zapłaty za dostawy surowca w lutym w wysokości 440 mln dolarów.

19:49 Sekretarz generalny NATO ogłosił pełną rewizję współpracy Sojuszu z Rosją na poziomie cywilnym i wojskowym w związku z wydarzeniami na Ukrainie. Anders Fogh Rasmussen oświadczył ponadto, że NATO zawiesza planowaną wspólną misję z Rosją, mającą na celu ochronę amerykańskiego okrętu, który ma neutralizować syryjską broń chemiczną.

19:33 Sejm przyjął uchwałę ws. solidarności z Ukrainą, w której podkreślił nienaruszalność terytorialną Ukrainy, a także ocenił, że polityczno-wojskowe działania Rosji wobec Ukrainy, zwłaszcza Krymu, są naruszeniem praw suwerennego państwa.

19:10 Fiaskiem zakończyła się narada międzynarodowej grupy kontaktowej w sprawie Ukrainy w Paryżu. Szczegóły znajdziecie TUTAJ

18:45 Władze Rosji dopuściły się aktu agresji - oświadczył Grzegorz Schetyna (PO) podczas debaty w Sejmie nad informacją o sytuacji na Ukrainie. Jak podkreślił, zadaniem Polski jest wsparcie dla integralności Ukrainy. Schetyna apelował o jednolite stanowisko polskich polityków. TUTAJ MOŻECIE ŚLEDZIĆ RELACJĘ Z SEJMU NA ŻYWO

18:38 Wysłannik ONZ Robert Serry zdecydował się zakończyć misję na Krymie i wyjechać. Wcześniej jego samochód został zablokowany przez uzbrojonych ludzi. Były też pogłoski o jego porwaniu, ale ONZ im zaprzeczyła.

18:35 Sikorski nie wyklucza sankcji wobec Rosji na czwartkowym szczycie UE. W jego ocenie na Krymie nie widać deeskalacji działań Rosji, a wręcz przeciwnie.

18:24 Szef Pentagonu Chuck Hagel powiedział, że podczas kryzysu związanego z sytuacją na Ukrainie Stany Zjednoczone zwiększą pomoc militarną dla swych sojuszników w NATO, w tym Polski i krajów bałtyckich. TUTAJ PRZECZYTACIE WIĘCEJ NA TEN TEMAT

18:08 Na Krymie jest rosyjski batalion Wostok z Czeczenii - usłyszał nasz specjalny wysłannik Przemysław Marzec. W 2008 roku Wostok brał udział w agresji na Gruzję. To ludzie Ramzana Kadyrowa, prorosyjskiego prezydenta Czeczeni. Według ukraińskich żołnierzy, przyjechali na Krym, by doprowadzić do rozlewu krwi:

Pokazali w telewizji, że Wostok bazuje teraz w mieście Dżankoje. Krążą takie plotki, że mają się przebierać w cywilne ubrania, udawać krymskich Tatarów i dokonywać rabunków. Chcą sprowokować rosyjskie wojska do odpowiedzi, aby uzasadnić działania rosyjskich wojsk, które są teraz na Krymie - usłyszał nasz korespondent.

18:00 Ponad 500 osób wzięło udział w demonstracji na rzecz jedności Ukrainy przed budynkiem rady obwodowej w Odessie, powiewając żółto-niebieskimi flagami państwowymi - poinformowała agencja UNIAN. Zebrani trzymali napisy "Wojskowej agresji "nie" czy "Ukraina i Rosja to bracia, Janukowycz i Putin też". Wielu miało na ubraniach żółto-niebieskie wstążki albo ręczniki w tych kolorach. Skandowano "Ukraina" i "Chwała Ukrainie".

17:57 Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow odmówił spotkania z szefem MSZ Ukrainy Andrijem Deszczycą w ramach spotkań ministrów w Paryżu. Według ambasady Ukrainy Deszczyca wyjechał już z Paryża. USA dementują informację o jego wyjeździe.

17:49 Unia gotowa jest jednostronnie znieść cła na ukraińskie towary przemysłowe i rolne. I to od zaraz - jeszcze przed podpisaniem umowy stowarzyszeniowej - dowiedziała się nasza korespondentka Katarzyna Szymańska-Borginon. TUTAJ PRZECZYTACIE WIĘCEJ NA TEN TEMAT

17:33 Jedynym prawomocnym rządem Ukrainy jest rząd pod przewodnictwem premiera Arsenija Jaceniuka, rząd wyłoniony przez legalnie wybrany parlament - powiedział premier Donald Tusk przedstawiając w Sejmie informacje rządu na temat obecnej sytuacji na Ukrainie. Deklaruję, że Polska będzie wspierała z całych sił wniosek o podpisanie umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE, gdy ukraiński rząd taki wniosek przedstawi - dodał. Przypominamy, że TUTAJ MOŻECIE ŚLEDZIĆ RELACJĘ Z SEJMU NA ŻYWO

17:25 Prorosyjski tłum zgromadzony przed budynkiem administracji obwodowej w Doniecku (na wschodzie Ukrainy) przerwał kordony żołnierzy wojsk wewnętrznych MSW, po czym wyłamał drzwi wejściowe. 

Wcześniej milicja ewakuowała demonstrantów, którzy okupowali salę posiedzeń w budynku. Funkcjonariusze powołali się na doniesienia, że w gmachu jest mina. Zwolennicy samozwańczego "gubernatora" Pawła Gubariowa odmówili opuszczenia budynku i wyszli jedynie do hallu. Wrócić na piętro, jak pisze "Ukrainska Prawda", nie udawało im się, bo milicja zablokowała wejście metalowymi tarczami i rozstawiła funkcjonariuszy. Przed budynkiem wciąż pozostawało jednak spora grupa prorosyjskich demonstrantów, skandujących "Rosja!".

Obecnie, jak podaje Interfax-Ukraina, z gabinetu szefa administracji obwodowej ktoś wymachuje flagą rosyjską.

17:00 W Symferopolu nie blokowano misji OBWE, a spotkanie jednej z członkiń misji OBWE. Agencja Interfax-Ukraina podała: Nieznane osoby w moro i kamizelkach kuloodpornych, a także przedstawiciele krymskich Kozaków próbowali zablokowali przedstawicielkę OBWE ds. wolności prasy Dunję Mijatović w hotelu w Symferopolu.

Po zakończeniu spotkania Mijatović wraz z innymi członkami misji opuściła hotel przez tylne wyjście, chociaż je także blokowali ludzie w moro, skandując "Rosja!". Z hotelu przedstawicielka OBWE pojechała na lotnisko w Symferopolu.

16:45 Rozpoczęło się dodatkowe posiedzenie Sejmu. Premier Donald Tusk przedstawi informacje dotyczące sytuacji na Ukrainie. Zaplanowane są również wystąpienia klubowe oraz przyjęcie uchwały ws. solidarności z Ukrainą. TUTAJ MOŻECIE ŚLEDZIĆ POSIEDZENIE SEJMU NA ŻYWO

16:15 Zwolennicy i przeciwnicy polityki rosyjskiej demonstrowali przed bazą wojskową w Kerczu na Krymie. Prorosyjscy mieszkańcy Keczu wierzą, że tylko Rosjanie mogą zapewnić spokój na Krymie. Proszą ukraińskich żołnierzy, by nie wykonywali żadnych ruchów przeciwko Rosjanom. Część mieszkańców twierdzi jednak, że Rosjanie niezgodnie z prawem zajęli ich terytorium.

15:55 "Nie rozważamy wojskowej operacji sojuszniczych wojsk na naszym terytorium. Wierzymy, że ten kryzys trzeba pokonać narzędziami dyplomatycznymi i politycznymi" - mówi RMF FM, w pierwszym radiowym wywiadzie dla polskich mediów, nowy premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk. CAŁĄ ROZMOWĘ PRZECZYTACIE TUTAJ

15:48 Ukraińscy żołnierze z Sewastopolskiej Brygady Lotnictwa Taktycznego w bazie obok zajętego przez oddziały rosyjskie lotniska wojskowego w Belbeku przygotowują się tymczasem do zapowiadanego na wieczór ataku rosyjskich separatystów Krymu.

Mamy informacje, że wieczorem zaatakuje nas tzw. rosyjska samoobrona Krymu. Nadchodzą do nas sygnały, że ludzie ci przyjdą z koktajlami Mołotowa i tarczami, ale zapewniam, że nie ulegniemy żadnym prowokacjom - powiedział obecnym na miejscu dziennikarzom dowódca jednostki pułkownik Julij Mamczur.