Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko poinformował, że w ramach wymiany jeńców między siłami rządowymi a separatystami wolność odzyskało 139 wojskowych ukraińskich, w tym obrońcy lotniska w Doniecku i miasta Debalcewe.

Poroszenko zapowiedział wcześniej, że uwolnionych zostanie 140 ukraińskich jeńców. Jego rzecznik Swiatosław Cehołko wyjaśnił, że 140. wojskowy ukraiński zostanie zwolniony w najbliższych dniach.

W ciągu najbliższej godziny 140 ukraińskich bohaterów uda się do domu z niewoli, w tym cyborgi z Doniecka i obrońcy Debalcewe - informował Poroszenko na Twitterze. Nieco później podał: "Dopiero co uwolnili 139 ukraińskich wojskowych".

Ukraiński prezydent nie poinformował, gdzie odbyła się wymiana, ani ilu schwytanych rebeliantów może zostać wymienionych.

Według obecnego na miejscu reportera agencji AFP wymiana miała miejsce na linii frontu w regionie kontrolowanego przez separatystów miasta Ługańsk, a Ukraińcy zostali wymienieni na 52 rebeliantów.

Rosyjska agencja TASS podaje, że spośród uwolnionych Ukraińców 100 zostało wziętych do niewoli pod Debelcewe, a pięciu walczyło w Doniecku. Również według TASS-a uwolnionych ma być 52 separatystów w zamian za 140 ukraińskich wojskowych.

Nie jest jasne, ilu jest jeńców po obu stronach konfliktu. Rebelianci z Doniecka twierdzą, że siły ukraińskie przetrzymują ok. 580 schwytanych separatystów.

Wymiana jeńców to jedno z postanowień porozumienia z 12 lutego między separatystami i ukraińskim rządem, wynegocjowanego z udziałem przywódców Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji. Przewiduje ono zawieszenie broni (oficjalnie obowiązuje od 15 lutego), wycofanie przez obie strony ciężkiego uzbrojenia ze strefy walk, powstanie strefy buforowej szerokości od 50 do 70 km oraz opuszczenie jej przez strony konfliktu w ciągu 14 dni od ustania walk.

(abs)