„Plan rozwiązania konfliktu na wschodzie Ukrainy, który przedstawił prezydent Rosji, zmierza do zamrożenia kryzysu zbrojnego i jest planem ocalenia terrorystów” - oświadczył ukraiński premier Arsenij Jaceniuk. Siedmiopunktowy plan przerwania rozlewu krwi i ustabilizowania sytuacji na południowym wschodzie Ukrainy Władimir Putin przedstawił po rozmowie telefonicznej z ukraińskim prezydentem Petrem Poroszenką.

Siedem punktów rosyjskiego prezydenta, które rzekomo mają doprowadzić do zażegnania kryzysu na Ukrainie, w dziwny sposób przypomina plan ocalenia rosyjskich terrorystów - powiedział szef rządu w Kijowie.

Jest to kolejna próba zamydlenia oczu wspólnoty międzynarodowej przed szczytem NATO oraz próba uniknięcia decyzji Unii Europejskiej o wprowadzeniu nowej fali sankcji przeciwko Rosji - ocenił Jaceniuk.

Co przewiduje plan Putina?

Na początku plan Putina przewiduje "wstrzymanie aktywnych operacji ofensywnych sił zbrojnych, formacji zbrojnych pospolitego ruszenia południowego wschodu Ukrainy na kierunkach donieckim i ługańskim".

Następnym krokiem powinno być "wycofanie pododdziałów zbrojnych struktur siłowych Ukrainy na odległość wykluczającą możliwość ostrzeliwania miejscowości przez artylerię i wszelkie systemy rakietowe"

Kolejny punkt planu zakłada ustanowienie "pełnowartościowej i obiektywnej międzynarodowej kontroli nad przestrzeganiem warunków przerwania ognia", a także "monitoringu sytuacji w utworzonej w taki sposób strefie bezpieczeństwa".

Putin przewiduje również "wykluczenie stosowania lotnictwa bojowego przeciwko ludności cywilnej i miejscowościom w strefie konfliktu".

W następnej kolejności prezydent Rosji proponuje "zorganizowanie wymiany osób przetrzymywanych przy użyciu siły - według formuły "wszystkich na wszystkich" bez jakichkolwiek warunków wstępnych".

Kolejny punkt planu zakłada "otwarcie korytarzy humanitarnych dla uchodźców i dostaw ładunków humanitarnych do miast i miejscowości Donbasu - obwodów donieckiego i ługańskiego".

Putin proponuje "skierowanie do miejscowości w Donbasie, które ucierpiały w konflikcie, brygad remontowych z zadaniem odbudowania zniszczonych obiektów infrastruktury socjalnej i komunalnej oraz pomocy w przygotowaniu do zimy".

Zdaniem prezydenta Rosji plan ten mógłby zostać przyjęty na posiedzeniu grupy kontaktowej Rosja-Ukraina-OBWE, która zbierze się w piątek w Mińsku.

(acz)