Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk zapowiedział zmiany w konstytucji. Chce rozszerzenia kompetencji regionów, ale przy zachowaniu jedności Ukrainy. "Utworzyliśmy w rządzie specjalne stanowisko wicepremiera, którego głównym zadaniem jest decentralizacja władzy. Jest to szeroka reforma przy zachowaniu jedności i unitarności Ukrainy" - oświadczył Jaceniuk w apelu do mieszkańców południowych i wschodnich obwodów Ukrainy.

W pierwszym rzędzie zmiany obejmą sferę ochrony zdrowia i usług komunalnych, pojawi się także miejska milicja. W sprawach edukacji, kultury, historii i jej bohaterów będzie uwzględniona lokalna specyfika - zapewnił premier.

Szef rządu zaznaczył, że na Ukrainie przywrócono system parlamentarno-prezydencki. Ta forma rządów ma dać możliwość uzgodnienia interesów wszystkich regionów, ale nie narzucać jednym woli innych.

Jaceniuk dodał, że w przyszłym roku odbędą się wybory merów miast i lokalnych rad "o już rozszerzonych kompetencjach". 

Rosja wczoraj przedłożyła USA i UE swój plan w sprawie Ukrainy zakładający faktyczną decentralizację tego kraju. Zdaniem MSZ Rosji, które jest autorem planu, w nowej konstytucji Ukrainy powinien znaleźć się zapis o nadaniu rosyjskiemu statusu drugiego języka państwowego.

Władze ukraińskie oświadczyły, że te propozycje są dla nich nie do przyjęcia.

(fg)