Premier Japonii Naoto Kan przeprosił w wystąpieniu telewizyjnym farmerów i biznesmenów za szkody wywołane przez promieniowanie z elektrowni atomowej Fukushima I, uszkodzonej przed dwoma tygodniami przez trzęsienie ziemi i tsunami. Część państw wstrzymało import żywności z terenów w pobliżu elektrowni po znalezieniu w mleku i innych japońskich produktach czynników radioaktywnych.

Szef rządu Japonii podziękował też strażakom, wojsku i służbom ratowniczym za "narażanie się na ryzyko utraty życia" w desperackich wysiłkach schłodzenia przegrzanych reaktorów w Fukushimie. Trzech pracowników uszkodzonej elektrowni zostało napromieniowanych dawkami przekraczającymi normy, gdy doprowadzali zasilanie do reaktora nr 3 siłowni.

Sytuacja (w elektrowni) jest bardzo nieprzewidywalna. Pracujemy nad tym, aby się nie pogorszyła; musimy być wyjątkowo czujni - podkreślił Kan. Wyraził też szacunek dla tych, którzy zjednoczyli swe siły, aby walczyć z najpoważniejszym kryzysem w kraju od czasów II wojny światowej.

Według ostatniego bilansu w trzęsieniu ziemi i tsunami z 11 marca, zginęło co najmniej 10066 osób, a 17442 zaginęły. Straty szacowane są wstępnie na ponad 200 mld euro, nie licząc strat przedsiębiorstw i konsekwencji wycieku nuklearnego.