W elektrowni atomowej Fukushima I doszło do pożaru zbiornika z zużytym paliwem. Japonia poinformowała Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA), że radiacja została wyemitowana "bezpośrednio" do atmosfery.

Japońskie władze twierdzą, że istnieje możliwość, że pożar został spowodowany przez wybuch wodoru - napisano w wydanym we wtorek w Wiedniu oświadczeniu MAEA.

Powołując się na japońskie władze MAEA poinformowała również, że dawka promieniowania w elektrowni wyniosła 400 milisiwertów na godzinę. Reuters pisze, że jednorazowa dawka 5 tys. milisiwertów może w ciągu miesiąca zabić połowę osób wystawionych na taką radiację.

Tymczasem jak podaje agencja Reutera powołując się na zarządzającą elektrownią Fukushima I spółkę TEPCO pożar w reaktorze nr 4 został już ugaszony.

W uszkodzonej w wyniku piątkowego trzęsienia ziemi elektrowni Fukushima I doszło we wtorek do wybuchu w reaktorze numer 2 i pożaru reaktora numer 4. Japońskie władze potwierdziły też informację o groźnym dla zdrowia promieniowaniu w pobliżu siłowni.