​Jan Zieliński i Monakijczyk Hugo Nys awansowali do drugiej rundy debla wielkoszlemowego turnieju tenisowego Australian Open w Melbourne. Po zaciętym meczu, opóźnionym o kilka godzin z powodu deszczu, pokonali duet gospodarzy James McCabe, Dane Sweeny 6:7 (5-7), 7:5, 6:2.

Polak i Monakijczyk to ubiegłoroczni finaliści tej imprezy, przegrali wtedy w decydującym meczu z Australijczykami Jasonem Kublerem i Rinky Hijikatą 4:6, 6:7 (4-7).

W obecnej edycji są rozstawieni z numerem siódmym, natomiast ich środowi rywale przystąpili do imprezy dzięki tzw. dzikiej karcie.

Faworytów środowej potyczki łatwo było więc wskazać, ale przebieg meczu dość długo tego nie potwierdzał. W pierwszym secie Zieliński i Nys prowadzili 4:2 i 5:3, jednak rywale doprowadzili do tie-breaku, w którym niespodziewanie okazali się lepsi.

Druga parta znów była bardzo zacięta. Do stanu 6:5 dla wyżej notowanego duetu nikt nie stracił swojego podania. W dwunastym gemie, długim i wyrównanym (gospodarze mieli trzykrotnie piłkę na 6:6), faworyci wreszcie przełamali serwis Australijczyków i zwyciężyli 7:5.

Podbudowani takim obrotem sprawy Zieliński i Nys od początku trzeciego seta poszli za ciosem. Dość szybko objęli prowadzenie 4:1 i wysokiej przewagi nie oddali już do końca, zwyciężając w całym spotkaniu po dwóch godzinach i 15 minutach.

Ten mecz, rozgrywany na korcie nr 8 (bez dachu, podobnie jak inne korty zewnętrzne), był zaplanowany na godz. 1.00 czasu polskiego, ale z powodu deszczu zaczął się ponad trzy godziny później.

W drugiej rundzie rywalami Polaka i Monakijczyka będą albo Austriacy Alexander Erler i Lucas Miedler, albo kolejni Australijczycy Max Purcell i Jordan Thompson.

Wynik meczu 1. rundy gry podwójnej:

Jan Zieliński, Hugo Nys (Polska, Monako, 7) - James McCabe, Dane Sweeny (Australia) 6:7 (5-7), 7:5, 6:2