Stresujące pytania podczas rozmowy rekrutacyjnej o dyplomy, certyfikaty i ukończone kursy? Niekoniecznie! Bartek przez większość spotkania opowiadał o tym, czego nauczył się jako wolontariusz w Szlachetnej Paczce. Dziś, w wieku 27 lat, jest dyrektorem logistyki w firmie Polargos, najmłodszym w historii spółki. Niemożliwe? Zobacz, co może dać ci wolontariat i przekonaj się, jak wiele na tym skorzystasz.

Osoby, które angażują się w wolontariat, są bardziej proaktywne - mówi Krzysztof Krzyczyński, szef działu szkoleń w BP Europa. To jest postawa, która daje pozytywny sygnał potencjalnemu pracodawcy i znacząco podnosi wartość kandydata na rynku pracy - dodaje.

Doświadczenie wynikające z udziału w dobrze zorganizowanym systemie pomocy jest szczególnie ważne w pierwszym kontakcie z przyszłym pracodawcą. Podczas rekrutacji szukamy osób, które nie tylko mają konkretne kompetencje twarde, ale też podzielają wartości spójne z naszymi - tłumaczy Irena Gbur-Towarnicka z ING Banku Śląskiego. To jest kryterium, którym się kierujemy już na etapie przeglądania aplikacji. Dlatego tak ważne jest, by kandydaci nie pominęli tego w swoim CV. Wolontariat naprawdę ma znaczenie - podkreśla Gbur-Towarnicka.

Zarówno pracodawcy jak i sami wolontariusze mówią, że najistotniejsze umiejętności, jakie można nabyć, przy okazji niosąc komuś pomoc, to dobra organizacja czasu i efektywna współpraca w zespole. Ponadto wolontariat to doświadczenie, które konfrontuje nas z sytuacjami wymagającymi odpowiedzialności i racjonalnej oceny sytuacji.

Dla wielu osób jeszcze ważniejsze są kontakty

Karol Wyszyński, twórca popularnego kanału YouTube "Szukam Pracy", na którym odpowiada na bardzo konkretne pytania dotyczące rynku pracy (przede wszystkim: ile realnie można zarobić w danym zawodzie), sam był wolontariuszem. Kilka lat temu zaangażował się w działalność Szlachetnej Paczce. Dzięki temu dowiedziałem się bardzo dużo o sobie, o tym, na co mnie stać i co mogę robić lepiej. Zdobyłem nowe umiejętności, ale przede wszystkim poznałem mnóstwo ludzi. Szlachetna Paczka to duża organizacja, w którą zaangażowanych jest kilka tysięcy ludzi z całej Polski. Te kontakty pozwalają mi teraz docierać w mnóstwo miejsc, do których wcześniej nie miałem dostępu - mówi Wyszyński.

Istotą nowoczesnego wolontariatu jest to, że zaangażowane w niego osoby nie tylko dają coś z siebie, ale przede wszystkim się rozwijają. Korzystają na tym wszyscy: sami wolontariusze, organizacja, dla której pracują, oraz osoby, którym udzielana jest pomoc. Inwestujemy bardzo dużo w system szkoleń i wdrożeń dla wolontariuszy. Powstają e-learningi, organizujemy zjazdy, podczas których wolontariusze mogą wziąć udział w specjalistycznych szkoleniach z zakresu zarządzania, marketingu, czy logistyki. Chcemy, aby nasi wolontariusze mieli poczucie, że rozwijają się pod naszymi skrzydłami - mówi Joanna Sadzik, dyrektor Szlachetnej Paczki.

Jeśli chcesz skorzystać z tych możliwości i "podrasować" swoje CV, a przy okazji mądrze pomagać - zostań wolontariuszem Szlachetnej Paczki lub Akademii Przyszłości. Jak to zrobić? Sprawdź na www.superw.pl