W niedzielę 27 października w Centrum Dydaktyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie odbędzie się Inauguracja XVII edycji Akademii Przyszłości. Mali studenci odbiorą swoje Indeksy, będą mieli okazję wysłuchać prawdziwego wykładu oraz przypatrywać się poważnym eksperymentom w laboratorium... baniek mydlanych.

Akademia Przyszłości - bliźniaczy projekt Szlachetnej Paczki - to nowatorski program edukacyjny dla dzieci borykających się z niskim poczuciem własnej wartości oraz problemami w szkole. Motywem przewodnim uroczystej Inauguracji W Krakowie będą bańki mydlane. 

Mali studenci, wielka inauguracja

Niepozorne woda i mydło dobrane w odpowiedniej proporcji, mogą stworzyć coś zupełnie wyjątkowego. Tak też jest w Akademii. Spotykamy się tutaj, jako studenci i tutorzy, by tworzyć takie magiczne połączenia - wyjaśnia Joanna Sadzik, dyrektor Akademii. - Od pierwszych chwil powstawania bańki mydlanej ważne jest, w jakim kierunku i w jaki sposób "wypuścimy ją" z naszych rąk. Dlatego tak ważna jest sama Inauguracja, kiedy dopiero nadajemy kształt relacji dziecko - tutor. Relacji, która może zaważyć na całym przyszłym życiu podopiecznego - dodaje. 

W Akademii Przyszłości każde dziecko ma zapewnione indywidualne spotkania ze swoim tutorem przez cały rok. Wolontariusz staje się dla podopiecznego mentorem i przyjacielem, który towarzyszy mu w drodze do zbudowania poczucia własnej wartości i poprawienia wyników w nauce. 

Inauguracja to jeden z elementów Systemu Motywatorów Zmian - nowatorskiej metodologii, na której opiera się praca w Akademii. Dzięki projektowaniu doświadczeń dziecko widzi świat, do którego w przyszłości może mieć dostęp. Wielka aula uniwersytecka, prawdziwa scena - mali studenci w blasku fleszy odbierają swoje Indeksy Sukcesów i mogą poczuć dumę z wstąpienia w szeregi Akademii. 

Podaruj prezent na całe życie

Wraz z datą inauguracji startuje także sprzedaż Indeksów Sukcesów. W tegorocznej edycji Akademii Przyszłości bierze udział 1850 dzieci z setek szkół podstawowych w całym kraju. Każdy z nich czeka na swojego Darczyńcę - osobę lub grupę osób, które postanowią ufundować mu Indeks Sukcesów i tym samym - udział w projekcie. Dla dziecka świadomość, że istnieje ktoś, kto nie tylko deklaruje swoje wsparcie, ale realnie inwestuje w jego przyszłość, stanowi podstawę do budowania własnej wartości. Dlatego Indeks jest prezentem na całe życie. Dziecko zaczyna wierzyć w siebie, uczy się pokonywać trudności w szkole i poza nią, by w efekcie rozwinąć w sobie kompetencje przydatne w całym dorosłym życiu. Sam uczę innych i wiem, jak ważna jest i jak wiele zmienia wiara w siebie. Nie bezmyślne "mogę wszystko", tylko odważne "dam z siebie wszystko" - podkreśla jeden z Darczyńców poprzedniej edycji Akademii Przyszłości. 

"Dowiedziałem, się, że jestem w czymś dobry". "Uwierzyłam w siebie". "Poprawiłem swoje oceny w szkole" - to najczęstsze korzyści i zmiany, jakie zauważają w sobie podopieczni Akademii Przyszłości. Tylko w poprzednim roku 85% dzieci zmagających się z problemami w szkole poznało swoje mocne strony i aż 82 proc. z nich stwierdziło, że dzięki Akademii ich wiara w siebie znacznie wzrosła. 

>>> DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ