Czy pamiętasz kiedy robiłaś ostatnie badania cytologiczne? Rok, dwa lata temu, a może na tyle dawno, że nie pamiętasz? A samo badanie zajmuje nie więcej niż 15 minut i wykonywane raz w roku może uratować Ci życie. Dlatego krakowski Szpital na Klinach wraz Wydziałem Lekarskim i Nauk o Zdrowiu Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego zapraszają od 21 października br. na bezpłatne badania cytologiczne, organizowane w ramach październikowej akcji Różowej Wstążki.

Cudze przykłady mobilizują

Karkowski Szpital na Klinach nie po raz pierwszy angażuje się w projekty społeczne, mające na celu promowanie profilaktyki w różnych obszarach medycznych. Tym razem, z uwagi na październik, który dedykowany jest onkologicznym chorobom kobiet, jak również dzięki zaangażowaniu krakowskiej fotografki, Agi Szuścik, u której zdiagnozowano raka szyjki macicy, krakowski szpital organizuje bezpłatne badania cytologiczne. Partnerem akcji jest Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu Krakowskiej Akademii im. Frycza Modrzewskiego.

W ramach projektu wykonanych zostanie 100 badań, w terminie od 21 października br. aż do wyczerpania puli bezpłatnych zaproszeń. Wystarczy zadzwonić do Szpitala na Klinach, zarezerwować termin, przyjść i wykonać krótkie badanie cytologiczne.

Najważniejsza profilaktyka

Raka szyjki macicy można bardzo łatwo wykryć, nawet we wczesnym stadium rozwoju. Wystarczy tylko i aż poddać corocznemu badaniu cytologicznemu, które pozwala na wykrycie raka szyjki macicy w początkowym jego stadium.

Samo badanie jest proste, krótkie i nieinwazyjne. Polega na mikroskopowej ocenie komórek pobranych specjalną szczoteczką z wnętrza szyjki macicy. Dzięki temu można zdiagnozować nawet niewielkie nieprawidłowości zachodzące w szyjce macicy, a wczesne zmiany, wykryte w komórkach można całkowicie wyleczyć. Badanie cytologiczne nie zapobiega zakażeniu wirusem HPV, który wywołuje raka szyjki macicy, natomiast pomaga natomiast w identyfikacji wczesnych oznak choroby.

Korzystaj z badań i zapobiegnij najgorszemu

Co roku około 3,5 tys. Polek słyszy diagnozę - rak szyjki macicy! Połowa z nich nigdy nie wyzdrowieje, ponieważ zgłosiła się do lekarza zbyt późno. Oznacza to, że z 10 kobiet, u których codziennie wykrywa się w Polsce raka szyjki macicy, 5 umiera. Problem najczęściej dotyka młodych, aktywnych zawodowo kobiet. Część z nich nie zdążyła po prostu wykonać badania cytologicznego.

Dlatego systematyczne wizyty u ginekologia i badania profilaktyczne są kluczowe, by zachować zdrowie, a w przypadku jakichkolwiek problemów uzyskać diagnozę na wczesnym etapie. To daje szansę na szybką reakcję medyczną, a tym samym na całkowite wyleczenie.

Bezpłatne badania cytologiczne w krakowskim Szpitalu na Klinach od 21 października aż do wyczerpania puli zaproszeń.

Tel. do rejestracji  12 267 40 64