Myślisz, że wolontariat to parzenie kawy i bezinteresowna praca za darmo? Dobrze zorganizowany daje ogromne możliwości rozwoju i wartościowe kontakty. Sprawdź najczęściej powtarzane mity na temat wolontariatu. A jeśli już się przekonasz, że warto pomagać innym - zostań wolontariuszem Szlachetnej Paczki. Potrzeba jeszcze 10 tysięcy osób, które wezmą udział w tegorocznej edycji projektu pomagającego najbiedniejszym polskim rodzinom.

Myślisz, że wolontariat to parzenie kawy i bezinteresowna praca za darmo? Dobrze zorganizowany daje ogromne możliwości rozwoju i wartościowe kontakty. Sprawdź najczęściej powtarzane mity na temat wolontariatu. A jeśli już się przekonasz, że warto pomagać innym - zostań wolontariuszem Szlachetnej Paczki. Potrzeba jeszcze 10 tysięcy osób, które wezmą udział w tegorocznej edycji projektu pomagającego najbiedniejszym polskim rodzinom.
Trwa rekrutacja wolontariuszy do Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości /Szlachetna Paczka/Facebook /

1: Wolontariat to strata czasu

Na rozmowy rekrutacyjne przychodzą do mnie bardzo ciekawi młodzi ludzie, ale ich hobby, czyli to, co robią po pracy, polega generalnie na inwestowaniu w siebie: jazda na koniu, gra w tenisa, pływanie... A tutaj młody człowiek napisał w CV, że swój wolny czas poświęca na aktywności społeczne. To jest coś niecodziennego - mówi Piotr Rak, prezes firmy Polargos. To nie była standardowa rozmowa kwalifikacyjna. Zamiast rozmawiać o wykształceniu i doświadczeniu zawodowym, Bartek przez 2 godziny opowiadał mi o swoich doświadczeniach w Szlachetnej Paczce. Robił to z taką pasją i zaangażowaniem, że zrozumiałem, że to właśnie takich ludzi potrzebuję - dodał prezes Rak. W wieku 27 lat Bartosz Płaszczyński został najmłodszym w historii firmy Polargos dyrektorem, obejmując kierownictwo w dziale logistyki.

2: Wolontariat jest bezinteresowny

Ania marzyła o tym, żeby zostać nauczycielką. Przed początkiem kolejnego roku akademickiego natrafiła na ogłoszenie o nowym wolontariacie: całoroczna praca z dzieckiem nad poprawą jego wyników w nauce i rozwojem osobistym. Moje podejście było wtedy bardzo praktycznie: nie chciałam pomagać, potrzebowałam po prostu wpisu w CV - mówi Anna Tatarewicz, obecnie menedżer ds. komunikacji w Fundacji "Teraz Polska". Jak to się stało, że nie została nauczycielką? Akademia Przyszłości to nie jest zwykły wolontariat. Oprócz świata dziecka, otwiera się na nas także świat dorosłych - nie tylko pracujemy z dzieckiem, ale współtworzymy naprawdę duży, ogólnopolski projekt. Tutaj buduje się sieć kontaktów z ludźmi z całej Polski, odkrywa się talenty, o których wcześniej nie miało się pojęcia. Niech wystarczy mój przykład: zostałam wolontariuszką, bo marzyłam o pracy nauczycielki. Po 5 miesiącach w Akademii wywróciłam swoje plany na życie do góry nogami i w ogóle tego nie żałuję! - mówi Ania.

3: Wolontariat jest dla młodych

Nigdy nie jest się tak bogatym, żeby nie przyjąć uśmiechu od innych i nigdy nie jest się tak biednym, żeby tego uśmiechu komuś nie dać - to motto Małgorzaty Kopaczewskiej, wolontariuszki Szlachetnej Paczki z Włodzimirowa, maleńkiej wsi w Wielkopolsce. Małgosia jest spełnioną żoną, matką i babcią, ma dwie wspaniałe wnuczki: Wiktorię i Sandrę. Jest sołtyską w swojej wsi, a także radną gminy Zagórów. Energiczna i bezkompromisowa, zwłaszcza jeśli chodzi o pomoc drugiemu człowiekowi. Do Paczki trafiła z powodu swojego uporu - zawracała głowę kierownikowi gminnego ośrodka pomocy społecznej sprawą Emilii, która jako niepełnosprawna 42-latka mieszkała z rodzicami w domu bez łazienki. Kierownik nie tylko zainteresował się losem Emilii, ale wykonał też telefon do Lidera rejonu Paczki w Zagórowie: Mam tu dla ciebie kandydatkę na wolontariuszkę. Pani Małgosia sprawdzi się idealnie! - powiedział.

4: Wolontariat jest dla cierpiętników

Podjąłem decyzję, że chcę coś zrobić dla świata. I oto - uwaga - idę! Ja, 35-letni właściciel firmy, idę poświęcać się niczym Prometeusz - mówi Radosław Tomaszewski, wolontariusz z Krakowa. Moje wyobrażanie na temat wolontariatu prysło już podczas pierwszego szkolenia. Tam usłyszałem, że nie chodzi o poświęcanie się, bo ja nie tylko coś daję z siebie, ale też zyskuję. Ja, Radek, 35-letni przedsiębiorca coś na wolontariacie zyskam! Po dwóch latach spędzonych w Paczce mogę z całą stanowczością stwierdzić, że to był mój najintensywniejszy okres rozwoju w życiu - dodaje Tomaszewski.

5: Wolontariat nic nie kosztuje

W powszechnej opinii wolontariat rozumiany jako darmowa praca, pozwala organizacji zredukować koszty do zera i nastawić się na same profity. Tyle, że taka sytuacja to po prostu wyzysk. Dobrze zorganizowany wolontariat daje wolontariuszom możliwość rozwoju osobistego. Inwestujemy bardzo dużo w system szkoleń i wdrożeń dla wolontariuszy. Powstają e-learningi, organizujemy zjazdy, podczas których wolontariusze mogą wziąć udział w specjalistycznych szkoleniach z zakresu zarządzania, marketingu, czy logistyki. Chcemy, aby nasi wolontariusze mieli poczucie, że rozwijają się pod naszymi skrzydłami - mówi Joanna Sadzik, Dyrektor Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości.

6: Wolontariat jest dla tych, co mają dużo wolnego czasu

Im więcej się robi, tym bardziej czas się rozszerza - mówi Łukasz, wolontariusz Paczki. Łukasz wie, co mówi, bo poza pracą w korporacyjnym biurze rozwija swoją pasję jazdy na rowerze, który zastępuje mu komunikację miejską i samochód. Jest aktywny i nie marnuje cennego czasu. Często wyjeżdża. Przez kilka miesięcy przebywał w Tanzanii na misjach. Kiedy byłem w Afryce zrozumiałem, jak ważne jest, aby wykorzystać odpowiednio to, co mamy. Porównując ekonomię czy życie rodzinne, doszedłem do wniosku, że naprawdę żyjemy w uprzywilejowanej części świata. Dla nas chyba jedną z najcenniejszych rzeczy jest czas. A czas ogranicza jedynie umiejętność jego wykorzystania - mówi Łukasz.



Trwa rekrutacja wolontariuszy do Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości.

Dla 70 proc. wolontariuszy udział w tych projektach jest jednym z najważniejszych doświadczeń w ich życiu.

Sprawdź na sobie wartość dobrze zorganizowanego wolontariatu.

Wejdź na www.superw.pl i rozpocznij największą życiową przygodę!

(adap)