Więcej niż zwykle policyjnych patroli pojawi się w święta na drogach. Funkcjonariusze będą sprawdzać prędkość, trzeźwość kierowców i sposób przewożenia dzieci. Z policyjnych danych wynika, że wciąż najczęstszą przyczyną tragedii na trasach, jest nadmierna prędkość.

Piraci drogowi coraz częściej nagrywani są przez innych kierowców, którzy mają zainstalowane w autach kamery. Rejestrują tego typu wykroczenia i składają zawiadomienie na policję. Następnie my sukcesywnie rozliczamy piratów drogowych - powiedział inspektor Marek Konkolewski. z warszawskiej policji.

Jak przypomina, często jedną z przyczyn wypadków jest również zmęczenie. Bardzo często do wypadków drogowych dochodzi jakieś 20, 50 km przed dojechaniem do miejsca docelowego. Kierowcy, którzy przejechali 100, 200 km, zaczynają się spieszyć, są mniej ostrożni, bo chcą jak najszybciej dojechać do celu. Myślami są już np. w domu. Powinniśmy o tym pamiętać, bo choć nie został określony prawnie maksymalny, dozwolony czas jazdy (jak w przypadku kierowców zawodowych) kierowca nie może jechać bez przerwy 5, 10 czy 15 godzin - powiedział Konkolewski. 

Podróż tylko z... gadułą

Kierowcy, którzy zazwyczaj nie jeżdżą w nocy, powinni się zastanowić, czy w święta warto w ten sposób unikać korków. Jeśli mimo wszystko zdecydujemy się na to, posadźmy z przodu osobę, która jest gadułą, będzie kontrolować, czy nie zasypiamy, która ma prawo jazdy. Niezależnie, czy jest to noc, czy dzień, róbmy co dwie, trzy godziny, 20- 30-minutowe przerwy - radzi policjant. Kierowcy, którzy odczuwają zmęczenie, mocniej naciskają na pedał gazu, gwałtowniej na hamulec, bywa że mają omamy wzrokowe, nie pamiętają przejeżdżanych odcinków trasy.

Policjanci przypominają, że nie będzie żadnej pobłażliwości dla tych, którzy zdecydują się wsiąść za kierownicę pod wpływem alkoholu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, za jazdę po wypiciu alkoholu - gdy jego zawartość we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila - grozi zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat, do 30 dni aresztu i do 5 tys. zł grzywny; jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, kierowcy grozi do 2 lat więzienia i utrata prawa jazdy na 10 lat. 

(ug)