Do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko zatrzymanemu w marcu przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego obywatelowi Federacji Rosyjskiej narodowości czeczeńskiej Kyuri A. Miał brać w wojnie w Syrii po stronie Państwa Islamskiego. Mężczyźnie zarzucono też nielegalne posiadanie broni.

Z materiałów zgromadzonych przez ABW wynika, że mężczyzna przyjął obowiązki w zakazanej przez prawo międzynarodowe wojskowej służbie najemnej i brał udział w działaniach zbrojnych na terenie Arabskiej Republiki Syryjskiej. Przebywając w Syrii włączył się w walkę w szeregach ISIS - powiedział rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Posiadał również bez wymaganego zezwolenia karabinek automatyczny - dodał.

Zarzuty postawione przez prokuraturę obejmują okres od listopada 2013 r. do końca 2014 r. Mężczyźnie grozi za nie od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Śledztwo zostało wszczęte na wniosek Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od 24 marca mężczyzna przebywa w areszcie, a kilka dni temu sprawa trafiła do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Żaryn podał, że z informacji ABW wynikało, że Kyuri A. mógł zostać najemnikiem i brać udział w wojnie w Syrii. Został zatrzymany na terenie Polski pod koniec marca. Ma u nas status uchodźcy.

(j.)