Lotnictwo Stanów Zjednoczonych przeprowadziło nalot, w wyniku którego zniszczono w Mosulu na północy Iraku skarbiec tzw. Państwa Islamskiego - poinformował agencję Associated Press anonimowy przedstawiciel resortu obrony USA. Szacuje się, że w wyniku nalotu zniszczeniu uległy miliony dolarów przechowywane przez terrorystów. Dokładna suma nie jest jednak znana - zastrzega AP.

Lotnictwo Stanów Zjednoczonych przeprowadziło nalot, w wyniku którego zniszczono w Mosulu na północy Iraku skarbiec tzw. Państwa Islamskiego  - poinformował agencję Associated Press anonimowy przedstawiciel resortu obrony USA. Szacuje się, że w wyniku nalotu zniszczeniu uległy miliony dolarów przechowywane przez terrorystów. Dokładna suma nie jest jednak znana - zastrzega AP.
Bojownicy tzw. Państwa Islamskiego [zdj. ilustracyjne] /Balkis Press/ABACAPRESS.COM /PAP/EPA

Rozmówca AP określił zbombardowany obiekt jako "budynek do przechowywania gotówki". Podkreślił, że do zniszczenia skarbca wykorzystano dwie ważące po 900 kg bomby.

AP przypomina, że był to co najmniej drugi atak na tego typu cel. Amerykanie tłumaczą, że takie bombardowania mają na celu podkopanie fundamentów finansowych dżihadystów.

W zeszły weekend premier Iraku Hajder al-Abadi informował, że obecnie ponad 60 proc. nalotów na pozycje IS na terytorium kraju przeprowadzają irackie siły powietrzne, a resztę międzynarodowa koalicja pod dowództwem Stanów Zjednoczonych.

(mn)