Co najmniej 30 agentów FBI będzie pracować w Rosji podczas zimowych igrzysk w Soczi. Będą wspólnie z Rosjanami prowadzić działania wywiadowcze, by nie dopuścić do zamachów terrorystycznych.

"Stan wyjątkowy" niedaleko Soczi. Znaleziono 5 ciał

"Reżim operacji antyterrorystycznej", czyli rodzaj stanu wyjątkowego, wprowadzono w dwóch rejonach Kraju Stawropolskiego na południu Rosji. Decyzję podjęto po tym, jak w czterech samochodach osobowych znaleziono ciała pięciu zastrzelonych mężczyzn. czytaj więcej

Według agencji ITARR-TASS, grupa agentów FBI już pracuje w Rosji, a jest to wynik współpracy, jaką uaktywniono po zamachu podczas maratonu w Bostonie. W czasie igrzysk agenci FBI będą działać i w Soczi, i w Moskwie.

Ponadto Amerykanie mają już zarezerwowanych pięć samolotów, gotowych w każdej chwili ewakuować reprezentację USA z Soczi. Jak poinformował dziennik "USA Today", podpisali kontrakt z prywatną firmą ochroniarską, która w przypadku zagrożenia terrorystycznego ma zapewnić błyskawiczny wyjazd sportowców z Rosji. Każdy z zarezerwowanych samolotów może wziąć na pokład 200 osób i ma być gotowy do lotu przez cały okres trwania igrzysk.

Przed imprezą również brytyjskie służby wznowiły zamrożoną od lat współpracę z Rosjanami.

(edbie)