O godz. 17 w Warszawie oraz innych miejscach Polski zawyją syreny, zatrzymają się przechodnie, staną samochody. 70 sekundami ciszy w godzinę "W" cześć żołnierzom powstania warszawskiego oddadzą także polskie media. Do akcji włączył się również RMF FM i RMF 24.

Godzina "W" to kulminacyjny moment obchodów rocznicy powstania warszawskiego. Co roku, punktualnie o godzinie 17, o rocznicy wybuchu powstania alarmują syreny, dzwonią kościelne dzwony, a na ulicach na minutę zatrzymują się przechodnie, samochody i tramwaje - w hołdzie stolicy, która 70 lat temu podjęła walkę.

Na pamiątkę godziny "W" syreny zawyją także w 44 mazowieckich miastach. Decyzję o tym podjął wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, który apeluje do mieszkańców Warszawy o zatrzymanie się i chwilę zadumy. Syreny upamiętnią powstańców warszawskich m.in. w Ciechanowie, Kozienicach, Ostrołęce, Płocku, Pruszkowie, Radomiu, Siedlcach i Żyrardowie oraz niektórych miastach w całej Polsce.

70 sekundami ciszy w godzinę "W" cześć żołnierzom powstania warszawskiego oddadzą także polskie media. Na naszej antenie punktualnie o godz. 17 wyemitujemy "70 sekund dla Powstańców". W tle pojawią się stłumione odgłosy walczącej Warszawy. W ten sposób oddamy hołd powstańcom. Później usłyszycie Fakty RMF FM.

Do akcji włączyły się również inne radiowe i telewizyjne. Na portalach internetowych pojawi się baner przygotowany z okazji 70. rocznicy powstania. Honorowy patronat nad nią sprawuje Związek Powstańców Warszawskich. Pomysłodawcą akcji jest agencja Ogilvy & Mather Advertising, która realizuje ją wraz z domem mediowym Maxus.


Godzina "W" była początkiem powstania, największego niepodległościowego zrywu Armii Krajowej i największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie.

(abs)