Do sieci trafiły dwa wyjątkowe spoty przygotowane przez Muzeum Powstania Warszawskiego we współpracy z Warszawską Szkołą Filmową. Klipy o tytułach „Szpital” i „Kamienica” łączy hasło przewodnie: "Wolność łączy".

Mamy nadzieję, że przygotowane spoty zachęcą do okazywania szacunku wobec Powstańców Warszawskich oraz do pielęgnowania pamięci o Powstaniu Warszawskim - powiedział Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

W spotach widzimy m.in. Annę Milewską i Stanisława Brudnego, którym towarzyszą aktorzy młodego pokolenia. Nad realizacją filmów czuwali: Magda Wieczorkowska-Klecel (scenariusz i reżyseria) oraz Jan Klecel (scenariusz).

Muzeum Powstania Warszawskiego zawsze zależało na tym, żeby pamięć o Powstaniu Warszawskim była czymś, co łączy Polaków, kolejne pokolenia i mieszkańców Warszawy. Jednym ze sposobów okazywania tej pamięci jest odwoływanie się do symboli, za które walczyli Powstańcy i za które ginęli w Powstaniu Warszawskim. Dzisiejsza dyskusja, która toczy się w Polsce na temat tego, jak należy używać znaku Polski Walczącej, pokazuje, że pamięć o Powstaniu Warszawskim jest ważna także dla młodego pokolenia - tłumaczy Jan Ołdakowski. Nowoczesny patriotyzm w sposób mądry umie się posługiwać językiem kultury masowej, która trafia do młodych - dodaje. 


(mn)