Za nami pierwszy, krótki, ale wymagający technicznie odcinek specjalny na torze w Mikołajkach otworzył zmagania w 75. Rajdzie Polski. W tym roku to runda Mistrzostw Europy (ERC) i Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Najszybciej 2,5-kilometrową trasę pokonał dziś Rosjanin Aleksiej Lukjaniuk. Najlepszy z Polaków - Łukasz Pieniążek - zajmuje 3. pozycję.

Tradycyjnie ściganie na Mazurach zainaugurował krótki odcinek specjalny rozegrany na torze w Mikołajkach. Na trasie o długości 2,5 kilometra można sporo stracić, ale niewiele zyskać. Długo czekaliśmy na najważniejsze rozstrzygnięcia, bo dopiero z ostatnim numerem na trasie pojawił się lider mistrzostw Polski Jakub Brzeziński.

Najlepszy czas w całej stawce na torze w Mikołajkach zanotował Rosjanin Aleksiej Łukjaniuk, który na 75. Rajdzie Polski może zapewnić sobie tytuł Mistrza Europy. Drugi był Węgier Norbert Herczig, a trzeci nasz kierowca Łukasz Pieniążek, który startuje na co dzień w mistrzostwach świata w rywalizacji WRC2. Pieniążek objął także prowadzenie w klasyfikacji RSMP w Rajdzie Polski. Kolejne lokaty zajęli Grzegorz Grzyb i Jakub Brzeziński. Różnice w czołówce na razie są minimalne.

Jutro kierowcy wrócą na trasę już o godz. 7:30. W ciągu dnia przejadą osiem odcinków specjalnych, w tym dwukrotnie debiutujący na rajdzie OS Mikołajki MAX. Po pierwszej pętli w samo południe rajdowcy zameldują się w strefie serwisowej. Godzinę później rozpocznie się druga część rywalizacji. Na obu pętlach kierowcy przejadą odcinki "Paprotki", "Świętajno" oraz "Stare Juchy", by zakończyć ściganie na wspomnianym już odcinku w Mikołajkach. Rajdówki będzie można więc oglądać w okolicach Wydmin czy Olecka.

Klasyfikacja 75. Rajdu Polski po 1. OS:

1. Aleksiej Lukjaniuk - 1.48.7

2. Norbert Herczig + 0.00.06

3. Łukasz Pieniążek + 0.00.08

4. Janne Huttunen + 0.01.01

5. Nikolaj Griazin + 0.01.02

(ph)