Zaświadczenie o szczepieniu przeciw Covid-19 dostępne jest w Internetowym Koncie Pacjenta po polsku i po angielsku – powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. To ważna informacja dla tych, którzy planują wyjazd za granicę.

Informacja o przebytym szczepieniu jest wprowadzana na bieżąco do e-karty szczepień w systemie e-zdrowie (P1), co oznacza, że widzi ją nasz np. lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Informację o przyjętych kolejnych dawkach szczepień jest też na Internetowym Koncie Pacjenta.

Można to sprawdzić, logując się na konto pacjenta, wybierając zakładkę "Profilaktyka", a następnie "Szczepienia". Tam powinna być informacja o przebytym szczepieniu przeciw Covid-19 i kod QR.

"W IKP dostępne są dwie wersje językowe zaświadczenia - w języku polskim i angielskim" - podał rzecznik MZ.

Szczepienie przeciw Covid-19 a podróże

W wielu państwach obowiązują związane z pandemią Covid-19 ograniczenia. Unia Europejska pracuje nad wprowadzeniem tzw. cyfrowego zielonego certyfikatu. Pozwoliłby on na wzajemne uznawanie w państwach Unii Europejskiej m.in. świadectw szczepień przeciwko Covid-19.

Niektóre kraje od w pełni zaszczepionych turystów nie wymagają przy wjeździe przedstawiania negatywnego wyniku badania na obecność koronawirusa.