Nie będzie przyspieszenia szczepień przeciw Covid-19 dzieci od piątego do jedenastego roku życia. Ministerstwo Zdrowia nie zgadza się, by dopuścić podawanie preparatu w tej grupie wiekowej jeszcze przed decyzją Europejskiej Agencji Leków. Taką decyzję rekomendował wcześniej szef Rady Medycznej przy premierze prof. Andrzej Horban, bo - jak mówił - można oprzeć się na badaniach zatwierdzonych w Stanach Zjednoczonych.

Ministerstwo Zdrowia nie chce przyspieszenia szczepień, bo preparat dla dzieci od 5. roku życia jest inny niż ten dla dorosłych. Ma inną moc: podawane jest 1/3 dawki, którą teraz dostają dorośli i z tego powodu ma też inne substancje pomocnicze. 

Mówimy o dzieciach i mówimy o szczepionkach o innym składzie jakościowym i ilościowym. Tu nikt nie pozwoli sobie na drogę na skróty
- podkreśla Wojciech Andrusiewicz z Ministerstwa Zdrowia. I dodaje: Będziemy czekać na decyzję Europejskiej Agencji Leków, wcześniej tego nie zrobimy. Nawet z tego punktu widzenia, że pierwsze szczepionki dla dzieci będziemy mieć w grudniu.

Produkcja szczepionek przeznaczonych dla dzieci w Europie ruszy dopiero po zatwierdzeniu szczepionki w Unii - dodaje. Jak zaznacza, szczepienie młodszych dzieci możliwe będzie w pierwszej połowie grudnia, ale pod warunkiem, że Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdzi badania do końca listopada. 

Pojawiły się jednak głosy, że procedura dopuszczenia szczepionki przez EMA będzie opóźniona, decyzja spodziewana jest dopiero w połowie grudnia. Wtedy szczepienia dzieci mogłyby ruszyć na przełomie roku.

Horban: Wystarczą amerykańskie badania

Rano w RMF FM prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. Covid-19 mówił, że procedura dopuszczenia szczepionki w Polsce mogłaby nastąpić na podstawie danych z badań klinicznych przeprowadzonych w USA.

Tamtejszy dyrektor Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom Rochelle P. Walensky wydała zgodę na szczepienie dzieci w wieku 5 do 11 lat przeciwko Covid-19 zgodnie z zaleceniem komitetu doradczego CDC.

Jeżeli zaklepią, to my będziemy dążyć do tego, aby nie czekać na decyzję Unii Europejskiej, tylko wprowadzić to w Polsce jak najszybciej, korzystając z danych klinicznych, które już są dostępne, bo one są przekonujące - mówił prof. Andrzej Horban.

Twierdził, że wówczas szczepienia w grupie 5 plus mogłyby ruszyć w listopadzie.