Premier Mateusz Morawiecki i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk ogłosili na konferencji prasowej, że w długi majowy weekend w miastach wojewódzkich będą działać mobilne punkty szczepień przeciwko Covid-19. Każdy, kto ma wystawione e-skierowanie, będzie mógł tam przyjąć jednodawkowy preparat Johnson & Johnson bez wcześniejszego umawiania się.

Premier Mateusz Morawiecki i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk ogłosili na konferencji prasowej, że w długi majowy weekend w miastach wojewódzkich będą działać mobilne punkty szczepień przeciwko Covid-19. Każdy, kto ma wystawione e-skierowanie, będzie mógł tam przyjąć jednodawkowy preparat Johnson & Johnson bez wcześniejszego umawiania się.
Zdj. ilustracyjne /CJ GUNTHER /PAP/EPA

Premier Mateusz Morawiecki tłumaczył na konferencji, że mobilne punkty zorganizowane w namiotach i kontenerach będą pełnić funkcję informacyjną i promocyjną, a jednocześnie umożliwiać zaszczepienie się przeciwko Covid-19. Najpierw pojawią się w 16 miastach wojewódzkich, a po majówce ruszą do powiatów, w których jest mniej punktów szczepień.

Wrzucamy wyższy bieg w programie szczepień - zadeklarował szef rządu. Chcemy jak najszerzej promować akcję szczepień. Widzimy po Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, że jest to skuteczne, że ta skuteczność jest coraz wyższa i wprost proporcjonalna do liczby zaszczepionych osób - podkreślił Morawiecki.

Pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk poinformował na konferencji, że w piątek rusza pilotaż szczepień prowadzonych przez pielęgniarki i ratowników medycznych.

Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski tłumaczył, że pomysł wykorzystania mobilnych punktów szczepień pojawił się po rozmowach z wojewodami, którzy wskazywali go jako alternatywę dla "białych plam" na mapie szczepień w Polsce. Poinformował, że mobilne punkty kontenerowe powstały we współpracy z polskimi producentami kontenerów.

Kuczmierowski przypomniał, że tego typu kontenery i mobilne punkty były już testowo wprowadzane w Małopolsce, gdzie spełniły swoją funkcję.

Dzisiaj rozjadą się po całym kraju, aby właśnie wzmocnić tę sieć szczepień i w przyszłości, kiedy będzie więcej szczepionek, będziemy mogli w nich również realizować regularne szczepienia, nie tylko takie promocyjne, jak w majówkę, ale i na szerszą skalę - powiedział.

Na razie nie opublikowano informacji o tym, w jakich dokładnie lokalizacjach pojawią się mobilne punkty szczepień ani w jakich godzinach będą działać. 

Majówkowe lokalizacje mobilnych punktów szczepień w poszczególnych województwach:

1. Dolnośląskie - plac przed Urzędem Wojewódzkim we Wrocławiu, Pl. Powstańców Warszawy 1

2. Kujawsko-pomorskie - plac przy Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu, Aleja Solidarności 1-3

3. Lubelskie - Plac Zamkowy w Lublinie

4. Lubuskie - Park Górczyński w Gorzowie Wielkopolskim

5. Łódzkie - Park im. marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi (potocznie Park na Zdrowiu), Al. Unii, Srebrzyńska, Krakowska, Krzemieniecka, Konstantynowska

6. Mazowieckie - przed Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim w Warszawie, pl. Bankowy 3/5

7. Małopolskie - Rynek Główny w Krakowie


8. Opolskie - przed Opolskim Urzędem Wojewódzkim w Opolu, ul. Piastowska 14

9. Podkarpackie - parking przed Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim w Rzeszowie, Grunwaldzka 15

10. Podlaskie - plac przed Pałacem Branickich w Białymstoku, ul. Jana Kilińskiego 1

11. Pomorskie - Skwer Kościuszki w Gdyni

12. Śląskie - Park Śląski w Chorzowie, aleja Różana 2

13. Świętokrzyskie - teren przy Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach, ul. Al. IX Wieków Kielc 3

14. Warmińsko-Mazurskie - przed Warmińsko-Mazurskim Urzędem Wojewódzkim w Olsztynie, ul. Piłsudskiego 7/9

15. Wielkopolskie - teren przy jeziorze Malta, dojazd od ulicy Krańcowej

16. Zachodniopomorskie - przed Szpitalem Wojskowym z Przychodnią - Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Szczecinie, ul. Piotra Skargi 9-11