Szczepionka przeciw Covid-19 firmy Johnson & Johnson będzie dostarczana do krajów Unii Europejskiej od 19 kwietnia - poinformowała agencja AFP, powołując się na informacje z amerykańskiego koncernu farmaceutycznego.

To czwarta szczepionka, która została zatwierdzona w UE, po preparatach firm: Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca. Obecnie jest podawana tylko w Stanach Zjednoczonych i RPA, ale została zatwierdzona również w Kanadzie.

W celu zwiększenia produkcji szczepionki i zaspokojenia popytu na nią firma Johnson & Johnson zawarła w ostatnich miesiącach umowy z laboratoriami w Europie, które będą uczestniczyć w procesie produkcji. To Sanofi we Francji, Catalent we Włoszech i IDT Biologika w Niemczech.

Dzięki podpisaniu tych umów uproszczony zostanie proces produkcji i dystrybucji szczepionki. Obecnie bowiem produkowana w Lejdzie w Holandii substancja czynna preparatu musi być wysłana do USA, gdzie jest butelkowana i pakowana, ale tam podlega amerykańskiemu prawu, które ogranicza jej eksport.

UE zamówiła 200 mln dawek

UE złożyła zamówienie na 200 milionów dawek tej szczepionki z opcją na dodatkowe 200 mln dawek. W połowie marca przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiadała, że unijne kraje powinny otrzymać w drugim kwartale około 55 milionów dawek preparatu.

Polski rząd zakontraktował prawie 17 mln dawek preparatu firmy Johnson & Johnson. Niestety, pierwsze dostawy nie będą zbyt imponujące. To transport po kilkadziesiąt tysięcy dawek, więc jak usłyszał od urzędników nasz dziennikarz Mariusz Piekarski, "to będzie kapnięcie, a nie potężny strumień".

Jak tłumaczą, chodzi o by przetestować logistykę z nowym producentem. Od początku maja transporty mają być już znacznie większe.

Amerykański koncern ze swojej strony nie podał do publicznej wiadomości dokładnego harmonogramu dostaw szczepionki do UE.

Co wiemy nt. szczepionki Johnson & Johnson?

Szczepionka Johnson & Johnson jest jednodawkowa. Jest relatywnie łatwa w transporcie. Nie wymaga przechowywania w tak niskich temperaturach, jak dotychczas stosowane szczepionki. By utrzymać swoje właściwości, powinna być przechowywana do dwóch lat w temperaturze minus 20 stopni Celsjusza, z czego przez co najmniej trzy miesiące może być przechowywana w temperaturze 2-8 st.

Europejska Agencja Leków (EMA) uznała, że preparat jest bezpieczny, skuteczny i może być podawany osobom powyżej 18 lat.

To tzw. szczepionka wektorowa. Bazuje na niezdolnym do replikacji adenowirusie Ad26, służącym jako nośnik materiału genetycznego, pod wpływem którego organizm zaczyna wytwarzać białko wypustkowe (białko kolca, białko S) koronawirusa SARS-CoV-2. Następnie reagujące na białko wirusa ciało zaszczepionego człowieka zaczyna wytwarzać na niego odporność.

Z badań amerykańskiej Federalnej Agencji ds. Żywności i Leków wynika, że 28 dni po podaniu, szczepionka Johnson & Johnson ma skuteczność 66 proc. w zapobieganiu umiarkowanie ciężkiego i ciężkiego przebiegu Covid-19. Żaden z zaszczepionych uczestników badania, który zachorował po 28 dniach od otrzymania preparatu, nie wymagał hospitalizacji.