Zachęty finansowe za każdy kolejny procent zaszczepionych pacjentów. Taki plan zakłada system premii dla lekarzy rodzinnych, który dziś ogłosił rząd.

Jak poinformował Filip Nowak, p.o. szefa NFZ, lekarze rodzinni będą otrzymywać gratyfikacje za zachęcenie swoich pacjentów do szczepień - szczególnie tych powyżej 55. roku życia. Placówka, która będzie miała poziom wyszczepienia ok. 80 proc. i ma pod opieką dwa tysiące pacjentów w odpowiednim wieku, na koniec roku może liczyć na nagrodę w wysokości 10 tys. zł - mówił Nowak. Jak dodał, chodzi o to, by dotrzeć do pacjentów i przekonać ich do szczepień.

Lekarze rodzinni mają dzwonić do swoich niezaszczepionych pacjentów i odpowiadać na ich wątpliwości. Tymczasem my to już zrobiliśmy. I to nie zadziałało - komentuje wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie Wojciech Pacholicki.

Możemy zadzwonić po raz piąty do tego samego pacjenta, tylko że efekt tego będzie niewielki i zrobimy to kosztem czegoś innego, bo jeszcze musimy ludzi leczyć w tak zwanym międzyczasie - tłumaczy Pacholicki.

Lekarze rodzinni, z którymi rozmawiał reporter RMF FM, oczekują szerokiej akcji edukacyjnej na temat szczepień, która dotrze do setek tysięcy osób. Obawiają się, że jeśli nowy system nie zachęci do zgłoszenia się po preparat nowych osób, odpowiedzialność spadnie właśnie na nich.

Zaangażowane mają być Koła Gospodyń Wiejskich

W ramach promocji szczepień od piątku wszystkie Koła Gospodyń Wiejskich mogą składać wnioski o dofinasowanie orgaznizowanych w tym celu wydarzeń - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk na konferencji prasowej.

Koła mogą na ten cel otrzymać 8 tys. zł. Wnioski o takie dofinasowanie należy składać do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dworczyk podkreślił, że formuła tych wydarzeń jest otwarta - "mogą one trwać od kilku godzin do kilku dni".

Dla Kół z najlepszymi wynikami w promocji szczepień przewidziano nagrody. Zwycięskie koło otrzyma 100 tys. zł, za drugie i trzecie miejsce będzie to 50 tys. zł. Nagrody przewidziano nawet dla 1000 Kół - poinformował szef KPRM.

W Polsce wykonano dotąd 33,4 mln szczepień przeciw koronawirusowi. W pełni zaszczepionych jest ponad 16,7 mln osób.


Opracowanie: