Po godzinie 21 stan Wisły w Warszawie wynosił 642 cm, a to oznacza, że rzeka pozostaje poniżej stanu alarmowego. W mieście pojawił się wprawdzie pierwszy przesiąk wału - na Cyplu Czerniakowskim - ale zdaniem strażaków jest on niegroźny.

Wieczorem strażacy pracowali też nad wypompowaniem wód gruntowych, które wybijają wciąż w okolicy ul. Kaszmirowej w pobliżu Wału Miedzeszyńskiego. Zbudowane tam kilka lat temu osiedle stoi na podmokłych terenach. Do czwartkowego poranka wstrzymano natomiast prace nad udrożnieniem wawerskiego kanału Nowe Ujście.

W środę o godzinie 16 został wznowiony ruch na Wale Miedzeszyńskim. Na razie mogą nim jeździć tylko samochody osobowe i pojazdy komunikacji miejskiej. Samochody o masie powyżej 3,5 tony zostaną dopuszczone do ruchu po ponownych badaniach stanu podstawy drogi i wału przeciwpowodziowego.

Ponadto w środę o godzinie 20 odwołano alarm powodziowy dla Warszawy i powiatów: lipskiego, zwoleńskiego, kozienickiego, garwolińskiego, grójeckiego, otwockiego i piaseczyńskiego. Wciąż obowiązuje on w powiatach: legionowskim, nowodworskim, warszawskim zachodnim, płońskim, sochaczewskim i płockim oraz w mieście Płock.

W czwartek w stolicy otwarte będą już wszystkie placówki oświatowe.

Na pomoc - unijne miliony

45 mln zł z funduszy europejskich, m.in. na odbudowę i modernizację uszkodzonych przez wodę wałów przeciwpowodziowych, przeznaczy jeszcze w tym roku samorząd województwa mazowieckiego - poinformowała rzeczniczka urzędu marszałkowskiego Marta Milewska.

Informacje na temat terminu i charakteru konkursu mają zapaść po analizie zniszczeń na Mazowszu i po konsultacjach z właściwymi służbami wojewódzkimi i strażą pożarną. Szczegółowy raport na temat najbardziej osłabionych powodzią wałów i urządzeń wodnych ma przedstawić Mazowiecki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Warszawie.

Jak poinformowała Milewska, o pomoc najprawdopodobniej będą mogły ubiegać się samorządy lokalne, gospodarstwa leśne, zarządy gospodarki wodnej, straże pożarne, parki narodowe i krajobrazowe oraz spółki wodne.

Poza odbudową i modernizacją zniszczonych wałów przeciwpowodziowych pieniądze będą mogły być przeznaczone m.in. na regulację cieków wodnych, tworzenie polderów (w tym zalesianie), oraz odtwarzanie naturalnych terenów zalewowych.

Dofinansowanie będzie można uzyskać także na budowę i modernizację małych zbiorników i stopni wodnych, utrzymywanie w dobrym stanie rzek oraz związanej z nimi infrastruktury, zakup specjalistycznego sprzętu niezbędnego do skutecznego prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków zagrożeń czy wprowadzanie systemów wczesnego ostrzegania.