Kilkaset informacji i zdjęć, kilkadziesiąt filmów ukazujących niszczycielską siłę żywiołu. Cały czas otrzymujemy od Was sygnały dotyczące powodzi. Poniżej znajdziecie aktualizowaną na bieżąco informację o zagrożeniach, apele o pomoc i oferty pomocy. Poinformujcie nas i innych!

Jeżeli Twoja miejscowość również ucierpiała w powodzi, daj nam znać na Gorącą Linię RMF FM. Czekamy na zdjęcia, filmy i informacje o utrudnieniach. Informujcie o tym, jak zmienia się sytuacja. Przysyłajcie też wiadomości, gdzie i jaka potrzebna jest pomoc, a także jaki rodzaj pomocy możecie zaoferować.

Poniższe informacje pochodzą od internautów i słuchaczy. Nie wszystkie są potwierdzone przez policję i straż pożarną. Zachowujemy oryginalną pisownię.

Polska pod wodą - informacje od Was "minuta po minucie" - archiwum

19:50 chmiel: Wiadukt w Oświęcimiu na Chrzanów-Kraków już otwarty (aktualnie ruch wachadłowy). Pompy z Wrocławia bardzo pomogły.

19:43

19:39 Joanna: w Bieruniu na trasie Oświęcim-Tychy znowu zamknięty i to na długi długi czas. Osunęła się tam ziemia.

18:36 Gosia z Łęgu: U nas słonecznie, ale niebezpiecznie. Prosna cały czas przybiera. Codziennie strażacy otrzymują zgłoszenia o wychodzącej z koryta rzece.

17:47 Marcin: Na trasie z Oświęcimia do Tychów zamknięto most. Powód: osunięcie się jezdni w miejscowości Babice.

17:19 michal5152s: Dwie godziny temu 25 km na południe od Krakowa w okolicach Gdowa, przeszła burza z obfitymi opadami gradu i deszczu. Temperatura spadła w ciągu 0,5h z 25 na 8 stopni. Teraz jest 13 stopni. Gradu spadło 4 cm aż biało. Burza zmierza w kierunku południowozachodnim.

16:40 MirekP: Kolejna burza zbliża sie do Chełmu Śląskiego i Bierunia.

16:39 Monika: Burza po parnym dniu, która przechodzi przez Poznań. W dzielnicy Antoninek i przechodzi dalej na zachód.

16:35 kand: Burza i ulewa w Bielsku-Białej. Zalana główna ulica dojazdowa od Bestwiny do Komorowic. Ludzie sami ratują domostwa. Straż pojawiła się dopiero po godzinie!

16:32 agaqs: Most w Bieruniu jest czynny - jednakże ruch jest wahadłowy, samochody są przepuszczane przez Policję - jednak od strony Bierunia w stronę Oświęcimia ruch jest bardziej płynny, natomiast od strony Oświęcimia w kierunku Bierunia tworzą się korki po skrzyżowanie na Harmęże. Dziwne jest to, że przy ruchu wahadłowym samochody jadące w kierunku IOświęcimia są przepuszczane gdy na moście stoją samochody w przeciwnym kierunku - a z tego co wiadomo z mostem nie jest najlepiej. Przy ul. Konopnickiej w Oświęcimiu pod wiaduktem kolejowym wody ubywa, jest mnóstwo służb próbujących wypompować wodę, narazie przejazd jest zamkniety.

16:21 olinka: Bardzo intensywne opady gradu w okolicy Bieżanowa.

15:46 Bartosz Tomaszewski - nowe zdjęcia z Płocka

15:32 Rafał: Grad spadł też w Krakowie na Nowym Prokocimiu.

15:11 Najnowsze zdjęcia z osiedla Kozanów we Wrocławiu

15:03 sim0n: W Sławkowicach (okolice Gdowa) doszło do oberwania chmury połączonego z gradem. W jednej chwili cała okolica została pokryta białą warstwą gradu a w fosach i potokach stan wody podniósł się do wyższego stanu niż sprzed paru dni. Dawno nie pamiętam takiej ulewy...

14:51 marcin2312: Witam! Z nieoficjalnych źródeł dowiedziałem się, że po części zalewa Bobrowniki, między Włocławkiem, a Toruniem. Woda podchodzi do głównej drogi miejscowości, jest tuż przy niej.

14:15 Rafał Okoń: W Jaworznie padał grad!

13:01 Marek Hubert: 279 cm wody było o godz. 12.30 na Widawie w Krzyżanowicach - wynika z danych IMGW. To rekordowy poziom w tym miejscu. W 1997 roku, gdy padł rekord tzw. wielolecia, rzeka miała tu 276 cm. Rafał Łukarczyk, przewodniczący zarządu rady osiedla Zgorzelisko: Na wysokości ul. Mazepy, na długości 30 metrów woda przelewa się przez koronę wałów. Ludzie zrezygnowali z obrony.

12:45 Joanna: Wczoraj był u nas w Bieruniu Jerzy Buzek, nasi włodarze pokazali mu jak "dzielnie" obronili Czarnuchowice. Niestety nie pokazali najbardziej zalanej części Bierunia -Bijasowic. A dlaczego? Dlatego, że na przesiąkających wałach na Gostynce w nocy nie było nikogo, ani jednego strażaka. Na zadane pytanie przez mieszkańców, panu w-ce Burmistrzowi Podleśnemu pytanie, dlaczego priorytetem były Czarnuchowice usłyszelismy odpowiedź "Bo im się należała pomoc bo ucierpieli w 1997r." No cóż nasi włodaże dzielą mieszkańców na tych co się pomoc należy i tych którym się nie należy. Przykre.

Joanna przysłała także zdjęcia:

12:30 Jarek: Gminie Żerków grozi zalanie. Tylko 67 cm brakuje do przelania się Prosny przez modernizowany wał w Chwałowie (gm. Żerków). Rozpoczęła się akcja umacniania wału. Trwa podwyższanie grobli. Planowane jest ułożenie 2 tys. worków z piaskiem. Przy umacnianiu nasypu pracują strażacy, wojsko oraz mieszkańcy Chwałowa i Komorza.

10:29 radoslaw bona nadesłał zdjęcie z miejscowości Trześń:

09:41 Ania: Ulica Rumińskiego w Kaliszu zalana... wody ciągle przybywa! woda wybija ze studzienek:

08:47 Jola: Woda w powiecie Opole Lubelskie zalewa kolejne miejscowości, z tego co mi wiadomo zalane są Zastów Polanowski, Zastów Karczmiski, Wilków, Kłodnica, Brzozowa i woda jest już w Zagłobie jak również na Kątach i nie wiem czy to prawda ale podchodzi pod Machów i Kępę

02:05 mieszkanka Trześnia przesłała zdjęcia z dnia 21.05.2010. Widać na nich jedną z głównych ulic Trześnia:

01:32 puławiak: To co dzieje się na w Parchatce woj lubelskie powiat puławski przechodzi wszystko z tego co mówią mieszkańcy jest decyzja o wysadzeniu części walu i zalaniu Parchatki. Budowane są wały prostopadłe do Wisły aby woda nie rozlała się na Puławy. Tragicznie jest też w okolicach Wilkowa woj lubelskie powiat opolski... Nie da się dojechać do Kazimierza Dolnego od strony Puław bo droga w Parchatce i Bochotnicy jest zamknięta. Jedynie do Kazimierza można dostać się przez objazd przez Celejów

01:20 Piotrek: Woda zalała okolice Radwankowa Szlacheckiego, podchodzi prawie do "Nadwiślanki" czyli drogi Warszawa - Puławy

00:21 Lidka Buś: Szałe 20.05.2010 r. Wylewanie wody ze zbiornika na Szałe, przygotowanie do fali kulminacyjnej:

00:03 elka: most w Bieruniu jest już otwarty (byłam-widziałam potwierdza Policja), niewiele ludzi o tym wie,teraz przejeżdżają przez niego nawet TIR-y bo jest noc i mały ruch, ale od rana ma być ruch wahadłowy i tylko dla małych samochodów, wreszcie będzie można normalnie jeździć do pracy choć pewnie będą niezłe korki...