​Koszykarze Arged BM Stali Ostrów Wlkp. pokonali w Sosnowcu faworyta i lidera tabeli ekstraklasy Anwil Włocławek 94:85 (23:19, 26:20, 16:29, 29:17) w drugim półfinale Pucharu Polski. W niedzielę o trofeum zagrają z Legią Warszawa, która wygrała z obrońcą Treflem Sopot 96:81. Początek finału o 17.30.

Stal ma w dorobku dwa krajowe puchary (2019 i 2022), a Legia o trofeum zagra po raz pierwszy od 1981 roku, gdy uległa wówczas w Szczecinie Pogoni po dogrywce 79:80.

Drugie spotkanie półfinałowe między liderem tabeli - Anwilem i wiceliderem Arged BM Stalą było jeszcze bardziej zacięte niż spotkanie Legii z obrońcą trofeum - Treflem. Ostrowianie, mimo iż występują bez dwóch podstawowych zawodników, kontuzjowanych Damiana Kuliga (nie zagra do końca rozgrywek) i Łotysza Aigarsa Skele (nie wiadomo czy powróci w tym sezonie), nadawali ton grze.

Prowadzili 13:8, 21:13 w pierwszej kwarcie. Niesamowity był Litwin Laurynas Beliauskas, pozyskany przez Stal kilkanaście dni temu z PAOK Saoloniki, który pilnowany momentami przez dwóch, a nawet trzech graczy, nie tylko zdobywał punkty (14 do przerwy), ale nie popełnił żadnej straty.

W ekipie z Włocławka praktycznie niewidoczny był lider Victor Sanders - pierwszy punkty zdobył w 15. minucie i do przerwy miał ich zaledwie dwa. Koszykarze z Kujaw zbliżali się jednak systematycznie do rywali - przegrywali 36:38 na trzy minuty przed końcem drugiej kwarty. W końcówce kontry Stali i rzuty Beliauskasa dały błyskawiczną przewagę zespołowi trenera Andrzeja Urbana, najmłodszego szkoleniowca Orlen Basket Ligi (32 lata).

Po 20 minutach Stal prowadziła 49:39. W trzeciej kwarcie ostrowianie mieli kryzys, boisko z kontuzją stawu skokowego opuścił Beliauskas, a koszykarze trenera Urbana stracili rytm gry. Wykorzystał to Anwil, wygrał tę część 29:16 i po 30 minutach prowadził 68:65. W tym największą zasługę miał Czech Tomas Kyzlink, który w tym fragmencie meczu trafił zza linii 6,75 m trzy razy.

W czwartej kwarcie Stal walecznością, defensywą i zaangażowaniem nie tylko odrobiła straty, ale i uzyskała ponownie przewagę. Wrócił na parkiet Beliauskas i zdobył dwa pierwsze punkty dla zespołu z Ostrowa Wlkp. Trafiali też Łotysz Ojars Silins, Litwin Arunas Mikalauskas, który wykazywał się żelaznymi nerwami również na linii rzutów wolnych, a Rodney Chatman przechwytywał podania włocławian. Osamotniony w ataku Kyzlink (30 punktów, w tym 6 rzutów zza linii 6,75 m) nie był w stanie przechylić szali zwycięstwa na stronę zespołu z Kujaw prowadzonego przez trenera Przemysława Frasunkiewicza.

W pierwszym półfinale po jego 20 minutach Legia, prowadzona przez trenera Marka Popiołka, który kilkanaście dni temu zastąpił Wojciecha Kamińskiego, wygrywała 51:47 mając liderów w osobach Lorena Jacksona (15 pkt) i Raymonda Cowelsa, który trafił wszystkie trzy rzuty zza linii 6,75 m. Wśród sopocian, mających przewagę pod tablicami (23-12), świetnie spisywał się Geoffrey Groselle. Środkowy trafił wszystkie trzy rzuty za dwa punkty oraz sześć wolnych, co jest sensacją, gdyż zwykle słabo wykonuje takie próby.

Trzecią odsłonę rozpoczął Jackson "trójką" i warszawianie prowadzili 56:49. Koszykarze z Sopotu mieli kłopoty z obroną legionistów i byli nieskuteczni, zaś sami w defensywie nie potrafili zatrzymać liderów rywali. Decydujący dla losów meczu był początek czwartej kwarty - Legia zdobyła 11 punktów z rzędu i prowadziła w 32. minucie 83:64. Przerwy brane przez trenera Zana Tabaka nie zmieniały zasadniczo stylu i skuteczności sopocian.

Stołeczna drużyna kontrolowała spotkanie już do końca, mając lidera w Aricu Holmanie, który zbierał piłki pod tablicami i zdobywał punkty, także efektownymi wsadami. Uzyskał 24 punkty, miał osiem zbiórek oraz dwie asysty. Legia po raz pierwszy od powrotu do ekstraklasy w 2017 roku przebrnęła nie tylko ćwierćfinał PP (po wcześniejszych pięciu porażkach), ale i awansowała do finału. Warszawiacy Puchar Polski wywalczyli tylko raz - w 1970 roku w Katowicach. Rozegrali wówczas dziewięć meczów w trzech turniejach i wszystkie spotkania wygrali. Trenerem zespołu był Stefan Majer.