Polscy himalaiści, od dekad związani z azjatyckimi szczytami, nie pozostali obojętni i dołączyli do akcji prowadzonej przez Polską Misję Medyczną. W pomoc dla Afganistanu włączyli się: Piotr Pustelnik, Andrzej Bargiel, Łukasz Kocewiak, Jarosław Botor, Bogusław Magrel i Adam Bielecki.

Ten region przyciągał wspinaczy z całego świata, który chcieli do listy swoich zdobyczy dopisać szczyty Hindukuszu. Najwyższa góra Afganistanu, Noszak, na stałe zapisała się w historii polskiego himalaizmu. Ponad 60 lat temu na jej wierzchołku po raz pierwszy stanął siedmioosobowy zespół pod kierownictwem Bolesława Chwaścińskiego, jednocześnie bijąc polski rekord wysokości. 13 lat później Tadeusz Piotrowski i Andrzej Zawada, jako jedyni w historii, powtórzyli drogę na szczyt, rozpoczynając tym samym erę polskiego himalaizmu zimowego.

Bez afgańskich siedmiotysięczników historia polskiej wspinaczki wysokogórskiej i niezwykłych osiągnięć byłaby o wiele skromniejsza, a na pewno mniej barwna. Teraz, kiedy po raz kolejny niepokoje polityczne wstrzymały pomoc i wyjazdy do Afganistanu i gdy mieszkańcy kraju, głównie kobiety, narażone są na przemoc zgodnie z opresyjnym prawem szariatu, polscy himalaiści dołączyli do Polskiej Misji Medycznej i wsparli zbiórkę na zabezpieczenie pilnych potrzeb medycznych.

Polscy sportowcy w tej części świata mogli spełnić swoje marzenia o wspinaczce na najwyższe szczyty Ziemi. Teraz, widząc problemy, z jakimi boryka się region, w którym spędzili jedne z najpiękniejszych momentów w karierze wspinaczkowej, pokazali swoją solidarność z mieszkańcami Afganistanu, przerażonymi niepewną przyszłością - mówi Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej.

Potrzeby na miejscu są ogromne, brakuje nie tylko leków i środków medycznych, ale także dostępu do lekarzy w odciętych regionach, zarządzanych przez nowe władze talibów.

Wspinacze, którzy w ramach swoich wypraw korzystają ze wsparcia lokalnych przewodników, tłumaczy i lekarzy, przygotowali nagrania, w których mówią o swoich uczuciach i emocjach związanych z Himalajami i w ten sposób zachęcają do wsparcia zbiórki, która pomoże ratować życie kobiet i dzieci w Afganistanie.

W związku z nagłą zmianą sytuacji politycznej w kraju, tysiące Afgańczyków dotychczas współpracujących z międzynarodowymi organizacjami straciło źródło utrzymania rodziny.

Najtrudniejsza sytuacja spotkała kobiety, którym odmówiono możliwości nauki i pracy, ponownie skazując je na zamknięcie w domu. 

W pogrążonym w chaosie kraju aż 93 proc. mieszkańców nie ma zapewnionej wystarczającej ilości pożywienia, a ponad połowa żyje poniżej progu ubóstwa. W szpitalach brakuje leków, środków medycznych i paliwa zasilającego agregaty, pracownicy opieki zdrowotnej od kilku tygodni nie otrzymują wynagrodzeń. Pomoc Polskiej Misji Medycznej pozwoli na zapewnienie ciągłości funkcjonowania izb porodowych w Paktika i szpitala w Mazar Il Sharif.

Apele polskich himalaistów

Jarosław Botor

Andrzej Bargiel

Piotr Pustelnik

Łukasz Kocewiak

Bogusław Magrel

Wesprzyj pomoc Polskiej Misji Medycznej w Afganistanie

  • przekaż darowiznę poprzez stronę pmm.org.pl/chce-pomoc#afganistan
  • ustaw płatność cykliczną w Twoim banku na działania PMM lub na pmm.org.pl/chce-pomoc
  • przekaż darowiznę na numer konta Polskiej Misji Medycznej: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444 z dopiskiem Afganistan.
Opracowanie: