Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci na wakacjach? Dowiedz się, jak najwięcej o organizatorze letniego wypoczynku swojej pociechy. Według statystyk bowiem, w wakacje zdarza się najwięcej wypadków z udziałem dzieci.

Na co zwracać uwagę? Niewątpliwie rodzice powinni kierować się zdrowym rozsądkiem i zasadą ograniczonego zaufania. Należy sprawdzić wiarygodność organizatora. Najłatwiej zrobić to poprzez kuratorium oświaty.

Specjaliści radzą kierować się przy wyborze kolonii dla dziecka przede wszystkim programem przygotowanym przez organizatora. Nie tylko liczą się dobre warunki i komfort, ale również to, co dziecko będzie robiło przez dwa tygodnie poza domem.

Kiedy jednak wydarzy się coś złego, trzeba pamiętać, że to nie dziecko składa reklamacje - ale rodzic. Najlepiej niezwłocznie, w formie pisemnej - roszczenia należy kierować bezpośrednio do organizatora.

Jeżeli warunki odbiegają od tego co jest w umowie, możemy ubiegać się o obniżenie ceny lub o natychmiastowe zapewnienie tego, co jest w umowie. Rodzice zawsze mogą zwrócić się o pomoc do Federacji Konsumenta, a w skrajnych przypadkach możemy prosić o sporządzenie pozwu przeciwko nieuczciwym organizatorom kolonii.

A co jeśli dziecko ma wypadek? Gdzie interweniować kiedy nasze dzieci mają na kolonii wypadek i jak uzyskać odszkodowanie?

Należy dokładnie zbierać całą dokumentację. W każdej takiej przykrej sytuacji służby mundurowe wyjaśniają, kto zawiniły; czy był to nieumyślny zdarzenie czy może raczej brak kompetencji opiekunów. Jeżeli wypadek był bardzo poważny, sprawa może zostać przekazana prokuraturze.

Nawet najlepsi opiekunowie nie są w stanie zapobiec tragedii, dlatego sprawdźmy czy organizator ma wykupione ubezpieczenie OC. Żeby w razie nieszczęścia - dostać godziwe odszkodowanie.