Brytyjska aktorka Emma Watson, znana z filmów o przygodach małego czarodzieja Harry’ego Pottera, jest wymieniana w panamskich dokumentach.

Brytyjska aktorka Emma Watson, znana z filmów o przygodach małego czarodzieja Harry’ego Pottera, jest wymieniana w panamskich dokumentach.
Emma Watson / Dennis Van Tine/Geisler-Fotopres /PAP/EPA

Emma Watson zagrała w serii filmów o Harrym Potterze czarodziejkę Hermionę. Jak pisze "Time Magazine", jej nazwisko pojawiło się w przeciekach z Panama Papers.

Młoda gwiazda kupiła trzy lata temu mieszkanie w Londynie, jak się teraz okazuje, za pośrednictwem firmy zarejestrowanej na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. Jak sama twierdzi, założyła firmę nie po to, aby uniknąć płacenia podatków, ale po to, by chronić swoją prywatność.

Największy wyciek w historii

Dokumenty wyciekły z panamskiej kancelarii prawnej Mossack Fonseca, która należy do największych na świecie placówek oferujących klientom zakładanie i prowadzenie firm offshore znajdujących się w tzw. rajach podatkowych. Światowe media ujawniły, że otrzymały z anonimowego źródła 11,5 mln dokumentów dotyczących 214 tysięcy fikcyjnych firm. Panamska kancelaria założyła dotąd 200 tys. takich firm. Współzałożyciel kancelarii, z której dokumenty wyciekły, zapewniał, że kancelaria nie jest odpowiedzialna za żadne przestępcze działania prowadzone z firmami offshore tworzonymi dla jej klientów.

(j.)