„Nagroda Nobla dla Brytyjczyka Angusa Deatona nie zaskakuje, jeśli patrzy się na obszar jego działalności; zajmuje się on teorią konsumpcji i ubóstwem, a wielu tegorocznych faworytów badało te kwestie” - ocenia profesor Szkoły Głównej Handlowej i prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego Elżbieta Mączyńska. Natomiast prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista Business Centre Club podkreśla, że laureat należy do generacji nowoczesnych ekonomistów, którzy budują modele ekonomiczne i wykorzystują je do badań empirycznych w oparciu o bogate zasoby statystyczne.

„Nagroda Nobla dla Brytyjczyka Angusa Deatona nie zaskakuje, jeśli patrzy się na obszar jego działalności; zajmuje się on teorią konsumpcji i ubóstwem, a wielu tegorocznych faworytów badało te kwestie”  - ocenia profesor Szkoły Głównej Handlowej i prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego Elżbieta Mączyńska. Natomiast prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista Business Centre Club podkreśla, że laureat należy do generacji nowoczesnych ekonomistów, którzy budują modele ekonomiczne i wykorzystują je do badań empirycznych w oparciu o bogate zasoby statystyczne.
Profesor Angus Deaton /PAP/EPA/PETER FOLEY /

Profesor Mączyńska zwróciła uwagę, że sygnały, sugerujące nagrodę za badanie nierówności i ubóstwa pochodziły z różnych stron, nawet amerykańskiego banku centralnego. A Deaton - przypomniała - już w 1995 roku napisał książkę "Zrozumieć konsumpcję", prowadził analizy budżetów domowych, badał też ubóstwo w Indiach.

Wszystkie jego publikacje dotyczą gorących obecnie tematów. Niektórzy w związku z tym mówią, że Nagroda Nobla jest trochę upolityczniona, bo właśnie dotyczy gorących tematów. Moim zdaniem trudno to łączyć z upolitycznieniem, tylko po prostu rolą ekonomistów jest reagowanie na gorące, bieżące tematy. I on właśnie zajmuje się analizą konsumpcji, nierówności i związanych z tym nieprawidłowości świata. A nierówności rozpatruje nie tylko poprzez dochody materialne, w sensie zarobków, (...) tylko rozpatruje je szeroko - mówiła profesor.

Nagrodę Nobla w 2015 r. z ekonomii uczona uznała za ukłon w stronę problemów świata wymagających naprawy.

Prof. Gomułka: Doceniono nowoczesnego ekonomistę


Deaton buduje modele ekonomiczne w oparciu o podstawowe zasady teorii ekonomii gospodarki rynkowej. Dużą jego zasługą było to, że decyzje dotyczące wykształcenia i podejmowania pracy łączył z decyzjami konsumpcyjnymi, zarówno bieżącymi, jak i przyszłymi. Uważał, że te decyzje są ze sobą powiązane - podkreślił Gomułka.

Jak podkreśla Gomułka, brytyjski ekonomista jest zdania, że nasze dzisiejsze decyzje dotyczące wykształcenia mają wpływ na wyobrażenie o tym, jak będzie wyglądała nasza konsumpcja, nasze potrzeby za jakiś czas. By uchwycić takie powiązania, musiał on budować skomplikowane modele ekonomiczne. Dane statystyczne, bogate w ostatnich kilkudziesięciu latach szczególnie w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, umożliwiły mu estymację kluczowych parametrów, które są ważne w decyzjach dotyczących konsumpcji. Dzięki temu mógł on wyliczyć wpływ wykształcenia na poziom dobrobytu - zaznaczył główny ekonomista BCC.

Polski uczony zwrócił uwagę, że dzięki wynikom prac Deatona ekonomiści mogli analizować wpływ decyzji podatkowych czy dotyczących transferów socjalnych na poziom dobrobytu społeczeństwa, w szczególności na poziom ubóstwa i zróżnicowania poziomu życia.

Deaton należy do tych ekonomistów, którzy respektowali podstawowe teorie gospodarki rynkowej i uwzględniali je w swoim modelowaniu. To jest bardziej naukowa, nowoczesna ekonomia w działaniu - zaznaczył Gomułka.

Brytyjczyk Angus Deaton został tegorocznym laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych - ogłosiła w Sztokholmie Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Wyróżniono go za "analizę konsumpcji, ubóstwa i dobrobytu".

By opracować politykę promującą dobrobyt i redukującą ubóstwo, musimy najpierw zrozumieć indywidualne wybory konsumpcyjne - wskazano w uzasadnieniu, podkreślając, że Deaton bardziej niż ktokolwiek inny przyczynił się do tego zrozumienia.

(pj)