Fin Jari-Matti Latvala w VW Polo WRC uzyskał najlepszy czas na odcinku kwalifikacyjnym przed Rajdem Sardynii, siódmą rundą mistrzostw świata w sezonie 2013. Michał Kościuszko z pilotem Maciejem Szczepaniakiem, którzy po raz pierwszy pojadą Fiestą WRC, uzyskali dwunasty czas.

Zobacz również:

Po zakończeniu kwalifikacji w parku serwisowym w Olbii pozycje startowe do pierwszego etapu wybierali kierowcy rywalizujący samochodami WRC. Najszybszy Latvala wskazał na trzynaste miejsce. Rosjanin Jewgienij Nowikow (Ford Fiesta WRC) wybrał dwunaste, a Sebastien Ogier (VW Polo WRC) jedenaste. Ostatecznie lista startowa stanowi zatem odwrócenie rezultatów kwalifikacji.

Michał Kościuszko i jego pilot Maciej Szczepaniaki, którzy mieli dwunasty czas kwalifikacji, pojadą jako druga załoga. Stawkę otworzy natomiast Szejk Khalid al-Qassimi (Citroen DS3 WRC) ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, który w kwalifikacjach był najwolniejszy.

Kierowcy otwierający rajd, startujący jako pierwsi, są zawsze w trudniejszej sytuacji niż rywale. To właśnie oni występują bowiem w roli "odkurzaczy" - czyszczą trasę odcinków specjalnych. To sprawia, że z reguły uzyskują gorsze czasy niż ci, którzy jadą później.

Kwalifikacje mają bardzo duże znaczenie w rajdach szutrowych, takich właśnie jak impreza na Sardynii, a zdecydowanie mniejsze w imprezach asfaltowych, gdzie stan nawierzchni nie ma tak dużego wpływu na czas przejazdu.

Kubica też jedzie

Na liście zgłoszeń tegorocznego Rally d'Italia-Sardegna znalazło się w sumie 56 załóg, w tym trzynaście w samochodach WRC. Zawodnicy rywalizujący w WRC-2 - a wśród nich jest Robert Kubica - w kwalifikacjach nie brali udziału.

Kubica, dzięki bardzo dobrej jeździe w Rajdzie Akropolu, gdzie zajął pierwsze miejsce w swojej klasie, awansował na szóstą pozycję w klasyfikacji generalnej WRC-2 mistrzostw świata. Polak jest też uważany za poważnego kandydata do zwycięstwa na Sardynii - tym bardziej, że szutrowa trasa będzie - zdaniem fachowców - łatwiejsza niż ta w Grecji.

Od ubiegłego roku skrócono rywalizację z czterech do dwóch dni, w trakcie których zawodnicy pokonają 16 odcinków specjalnych o łącznej długości 304,7 km.

(edbie)