Fin Jari-Matti Latvala (Volkswagen Polo WRC) był w Mikołajkach najszybszy na odcinku testowym Rajdu Polski, siódmej rundy mistrzostw świata. Robert Kubica (Ford Fiesta WRC) zanotował szósty czas.

Mierzącą 4,3 kilometra trasę odcinka "Zełwągi" Latvala pokonał w 1.59,3. Drugi rezultat, gorszy o pół sekundy, miał Norweg Mads Oestberg (Citroen DS3 WRC), a trzeci jego rodak Andreas Mikkelsen (VW Polo WRC), ze stratą 0,6 sekundy.

Kubica był wolniejszy od Fina o ponad 2 sekundy. Michał Sołowow miał 14. czas, a Krzysztof Hołowczyc - 15. Cała trójka jedzie Fordami Fiesta WRC.

Mistrz świata Francuz Sebastien Ogier (VW Polo WRC) zaliczył tylko dwa przejazdy. W drugim miał czas o 0,8 sekundy gorszy od Latvali.

Rajd Polski 2014: Pogoda krzyżuje plany organizatorów

Z powodu ulew krótszy będzie jutrzejszy litewski odcinek zmagań 71. Rajdu Polski. Po polskiej stronie wszystko jest już przygotowane. Kierowcy wyjadą na pierwsze odcinki specjalne już dziś po południu. czytaj więcej

Do godziny 13 w Mikołajkach trwał odcinek kwalifikacyjny, od którego wyników zależały miejsca startowe. Kto uzyskał najsłabszy czas, będzie startował jako pierwszy. W rajdach szutrowych, takich jak Polski, jadący na czele stawki kierowcy mają trudniejsze zadanie, gdyż "czyszczą" trasę z większych kamieni i innych przeszkód. Dla nich ryzyko przebicia opony czy uszkodzenia zawieszenia jest o wiele większe niż w przypadku tych, którzy ruszają na trasę później.

Tłumy w Mikołajkach

W Mikołajkach atmosferę rajdową czuje się wszędzie. W centrum miasta widać bardzo wielu kibiców, po uliczkach co chwila przejeżdżają samochody treningowe, ale także rajdówki, które właśnie zakończyły przejazd odcinka kwalifikacyjnego.

Droga prowadząca z centrum do parku serwisowego w pobliżu startu przypomina ulice Warszawy w porze szczytu komunikacyjnego. Stosunkowo wąska ulica co chwila się blokuje, wywołując nerwowość nie tylko wśród zawodników i obsługi, ale także bardzo licznych fanów, którzy ściągnęli na Mazury z całej Polski.

Superoes na torze Mikołajki Arena

W pierwszym dniu rajdu, zawodnicy przejadą dzisiaj trzy odcinki specjalne. Na zakończenie, tuż po godzinie 20 rozpocznie się superoes na torze Mikołajki Arena.

Jutro walka rozegra się na siedmiu OS-ach, trzech w Polsce i czterech na Litwie, w rejonie Druskiennik. Jeden z litewskich odcinków został już o ponad połowę skrócony z powodu fatalnych warunków atmosferycznych. Intensywne opady spowodowały, że po przejeździe kilku samochód na nawierzchni pojawiły się głębokie wyboje. Jazda w takich warunkach groziła wypadkami i uszkodzeniami samochodów.

(MRod)