Z powodu ulew krótszy będzie jutrzejszy litewski odcinek zmagań 71. Rajdu Polski. Po polskiej stronie wszystko jest już przygotowane. Kierowcy wyjadą na pierwsze odcinki specjalne już dziś po południu.

Uczestnicy rajdu od rana mogą już zapoznawać się z mazurskimi szutrami. Punktualnie o godz. 8 wystartował odcinek testowy, tzw. shakedown.

Początek Rajdu Polski to również początek utrudnień dla kierowców. Zamknięta została już droga dojazdowa do Starych Sadów w Mikołajkach oraz centrum miasta, gdzie odbędzie się ceremonia otwarcia i honorowy start. Utrudnienia będą odczuwalne jednak w całym województwie. W pobliżu oesów nieprzejezdna będzie cześć dróg powiatowych. Dzisiaj m.in. w Kruklankach, Miłkach i Czerwonym Dworze w powiecie giżyckim.

Bezpieczeństwo na rajdzie

Ponad tysiąc policjantów - ruchu drogowego na motocyklach i w radiowozach, służb prewencyjnych w patrolach pieszych, na quadach, pionu kryminalnego, słuchaczy Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, wspomaganych przez funkcjonariuszy innych służb mundurowych - czuwać będzie nad bezpieczeństwem. Każdego dnia do służby stawiać się będzie kilkadziesiąt patroli zmotoryzowanych i pieszych.

Na terenie Mikołajek oraz w okolicy startu każdego oesu będą działały specjalne policyjne punkty zgłoszeniowo-informacyjne. Można tam będzie nie tylko zgłosić np. kradzież dokumentów, ale również zbadać swój stan trzeźwości.

Kibice będą mogli obserwować rajdowe zmagania tylko z miejsc widokowych wyznaczonych przez organizatora, ogrodzonych zieloną taśmą. Przebywanie w innych punktach może być tragiczne w skutkach oraz doprowadzić do przerwania lub odwołania odcinka specjalnego rajdu. Całkowicie zabronione jest natomiast przebywanie w punktach wyznaczonych przez organizatora czerwoną taśmą. Dodatkowo organizator oznakuje tabliczkami miejsca niebezpieczne.

Zysk dla lokalnych przedsiębiorców

Rajd Polski to zysk przede wszystkim dla hotelarzy. W Mikołajkach od dawna nie ma wolnych miejsc. Znalezienie noclegu w pobliżu oesu również graniczy z cudem. To dla nas doskonały czas, aby zarobić dobre pieniądze - powiedział naszemu reporterowi taksówkarz z Mikołajek. Pracuję nawet po 20 godzin, bo jest tyle zamówień - dodaje. Jesteśmy przygotowani na Rajd Polski, specjalnie na tą okazję domówiliśmy więcej towaru - mówi ekspedientka z jednego z mikołajskich sklepów spożywczych.

Czwartkowe utrudnienia w ruchu podczas 71. Rajdu Polski:

W godz. od 13:40 do 19:40 (OS Miłki):

Zamknięty odcinek drogi wojewódzkiej nr 656 Pamry - Lipowy Dwór w m. Czyprki i Lipowy Dwór (pow. giżycki);

Zamknięty odcinek drogi powiatowej nr 1710N Miłki - Szczepanki w m. Miłki (pow. giżycki);

Zamknięty odcinek drogi powiatowej nr 1706N Konopki Wielkie -Talki w m. Konopki Wielkie, Konopki Małe (pow. giżycki);

Zamknięty odcinek drogi powiatowej nr 1708N od DK 63 do m. Danowo i dalej do m. Konopki Małe (pow. giżycki).

W godz. od 14:30 do 20:30 (OS Kruklanki):

Zamknięty odcinek drogi powiatowej nr 1734N Kruklanki-Jeziorowskie w m. Jeziorowskie (pow. giżycki);

Zamknięty odcinek drogi powiatowej nr 1746N Czerwony Dwór - Jeziorowskie w m. Jeziorowskie (pow. giżycki);

Zamknięty odcinek drogi powiatowej nr 1740N Boćwinka - Gawliki Wielkie w m. Boćwinka i m. Borki  (pow. giżycki);

Zamknięty odcinek drogi powiatowej nr 1742N w m. Boćwinka (pow. giżycki);

Zamknięty odcinek drogi powiatowej nr 1738N Pozezdrze - Mazuchówka w m. Żywki, Boćwinka, Sołtmany, Mazuchówka (pow. giżycki).

(MRod)