W przyszłorocznym Rajdzie Dakar wystartuje osiemnastu Polaków. W sumie na liście startowej jest 176 motocykli, 41 quadów, 151 samochodów i 71 ciężarówek. Po raz pierwszy uczestnicy Dakaru zawitają do Boliwii. Noc z 12 na 13 stycznia spędzą w bazie wojskowej w pobliżu miejscowości Uyuni.

Jako jedyny w polskiej ekipie motocyklem pojedzie Jakub Przygoński. Dwaj najbardziej doświadczeni motocykliści Jacek Czachor i Marek Dąbrowski po 10 latach jazdy jednośladem, przesiedli się do samochodu terenowego, pojadą Toyotą Hilux. Takim samym autem przygotowanym przez Overdrive będzie rywalizował Adam Małysz z pilotem Rafałem Martonem. Przygoński otrzymał od organizatora 15 numer startowy. Przed Polakiem na liście są m.in. zwycięzcy poprzednich edycji Francuz Cyril Despres i Hiszpan Marc Coma.

Jedyny polski quadowiec Rafał Sonik z numerem 252 będzie startował jako trzeci. Przed nim pojadą kierowcy z Argentyny Marcos Patronelli i Ignacio Casale.

Krzysztof Hołowczyc i jego nowy pilot Rosjanin Konstantin Żilcow są na 10. miejscu listy startowej samochodów. Otrzymali numer 309. Małysz ma 322, Dąbrowski - 328. Martin Kaczmarski i Filipe Palmeiro (Mini) jadą z numerem 332, Piotr Beaupre i Jacek Lisicki (BMW X3) - 351, Grzegorz Czarnecki i Bartłomiej Boba (Toyota Land Cruiser) - 415.

Pierwszy będzie ruszał na trasę Francuz Stephane Peterhansel (Mini), za nim Katarczyk Nasser al-Attiyah (Mini) i kierowca z RPA Giniel de Villiers (Toyota). Po nim doświadczony Hiszpan Carlos Sainz (SMG) i Nani Roma (Mini).

Robert Szustkowski, Jarosław Kazberuk i Filip Skrobanek tym razem pojadą Tatrą z numerem 536. Grzegorz Baran, Paweł Grot i Robert Jachacy przygotowali MAN-a z numerem 544.

W całej stawce nadchodzącego Dakaru Polska ma po jednym motocykliście i quadowcu, sześciu kierowców samochodów, w tym czterech polskich pilotów, dwie załogi w ciężarówkach, w tym jedną polsko-czeską, i jednego mechanika w trucku. 

Debiut Dakaru w Boliwii

W 2014 roku po raz pierwszy motocykliści i kierowcy quadów uczestniczący w Rajdzie Dakar zawitają do Boliwii. Noc z 12 na 13 stycznia spędzą w bazie wojskowej w pobliżu miejscowości Uyuni. W przygotowania zaangażował się prezydent kraju Evo Morales.

Siódmy etap najbliższej edycji Rajdu Dakar poprowadzi z Argentyny do Boliwii, a następnego dnia motocykliści i quadowcy wjadą do Chile. Ponieważ trasa boliwijskiej części imprezy prowadzić będzie m.in. przez dżunglę, zrezygnowano z kierowania tam samochodów i ciężarówek.

Edycja 2014 będzie szóstą rozgrywaną w Ameryce Południowej. Rozpocznie się 5 stycznia w Rosario w Argentynie, a zakończy 18 stycznia w Valparaiso w Chile.

(MRod)