„Jak na doświadczenie, które ma, jedzie bardzo szybko” – mówi w rozmowie z RMF FM o Robercie Kubicy Elfyn Evans – jeden z czołowych kierowców mistrzostw świata. Cykl WRC zawitał do Mikołajek, gdzie rozegrany zostanie Rajd Polski.

Maciej Jermakow: Powiedz szczerze - kiedy jesteście na trasie zdarzają się momenty, w których choć trochę się boicie?

Elfyn Evans: Nie, nie ma takich momentów! Ok, czasami jest zbyt szybko albo zbyt odważnie i wtedy jest to jakaś niespodzianka, ale nigdy nie ma prawdziwego strachu, bo to by oznaczało, że nie jesteśmy na właściwym miejscu.

Podczas Rajdu Polski osiągacie wyjątkowo duże prędkości. Lubisz tego typu rajdy?

Tak, oczywiście. Będzie świetna zabawa, no i to trochę coś innego niż ostatnie imprezy. Bo poprzednio tak szybko było zimą w Szwecji. Nie mogę się doczekać startu, odcinki wyglądają świetnie, zapowiada się znakomity rajd.

Byłeś w Mikołajkach rok temu, podobała ci się atmosfera tworzona przez polskich kibiców?

Tak, obecność Roberta Kubicy sprawia, że przybywają tu tłumy. Od czasów Formuły 1 ma on wielu fanów i oni teraz przenieśli się na rajdowe trasy. To świetne widzieć na odcinkach tylu pasjonatów.

Jaki jest twój plan na ten rajd. Masz konkretny cel?

Nie chcemy podejmować zbędnego ryzyka, musimy unikać ekstremalnych sytuacji, ale z drugiej strony pragniemy wypaść jak najlepiej.  Budujemy swoje doświadczenie z rajdu na rajd, i jeśli poczujemy, że dobrze się tu czujemy to będziemy mogli naprawdę mocno "cisnąć".

Jak oceniasz dotychczasowe osiągnięcia w rajdach Roberta Kubicy. Jest bardzo szybki ale niektórzy narzekają, że zbyt często nie kończy rajdów...

Rajdy nie są łatwym sportem. Robert miał długą przerwę, przyszedł do WRC prosto z samego szczytu wyścigów i tam już udowodnił swoją wartość. I oczywiste, jest że jeśli w jakiejś dyscyplinie jesteś świetny to w drugiej też chcesz szybko dojść do takiego poziomu. Można to zrobić na dwa sposoby - albo jeździć bardzo szybko, szybciej się uczyć i pogodzić się z wypadkami, albo nieco zwolnić i powoli budować doświadczenie. Każda z tych dróg jest dobra. Jego prędkość z pewnością jest niesamowita i trzeba uszanować, że wybrał taką a nie inną drogę. Jak na doświadczenie, które ma jedzie bardzo szybko.