Holendrzy pokonali Hiszpanów 5:1 w pierwszym spotkaniu w grupie B piłkarskich mistrzostw świata. Po dwie bramki strzelili Robin van Persie i Arjen Robben.

Kliknij, aby przejść do zapisu RELACJI NA ŻYWO

W początkowych minutach gry nie brakowało dobrych sytuacji, obydwu stronom brakowało jednak dokładności, która pozwoliłaby na strzelenie bramki.

Pierwszy żółtą kartkę zobaczył Jonathan de Guzman ukarany za faul na Inieście. Chwilę później De Vrij sfaulował w polu karnym Costę. Po tej sytuacji sędzia zarządził rzut karny. Pewny strzał Xabiego Alonso sprawił, że w 27. minucie meczu Hiszpanie wyszli na prowadzenie.

W 42. minucie stuprocentową sytuację na gola mieli Hiszpanie. Iniesta genialnie prostopadle zagrał do Silvy, ten chciał przelobować Cillesena, ale holenderski bramkarz zdołał sparować piłkę na rzut rożny. Kilkadziesiąt sekund później do wyrównania doprowadził Robin van Persie.

Druga połowa zaczęła się od mocnego uderzenia. Już w 52. minucie gol Arjena Robbena dał Holendrom prowadzenie. W 64. minucie Stefan de Vrij ustalił wynik na 3:1. Holender wykorzystał zamieszanie pod bramką Ikera Casillasa. Gol został uznany, choć bramkarz był atakowany przy wyskoku przez Robina van Persiego. Kilka minut później to Casillas zobaczył żółty kartonik za zgłaszanie wątpliwości co do tej sytuacji.

W 73. minucie Robin van Persie zapewnił Holendrom trzybramkową przewagę. Casillas zdecydował się na zbyt dalekie wyjście do piłki, której nie był w stanie przyjąć. W tej sytuacji Holender oddał strzał na pustą bramkę. Kilka minut później wydawało się, że wynik jest już ustalony, ale Arjen Robben kolejny raz pokonał bramkarza Hiszpanów. Zwycięstwo Holendrów mogło być jeszcze wyższe, ale w końcówce spotkania Casillas obronił kilka strzałów, m.in. bardzo mocne uderzenie z woleja Robbena.

Ze źródeł FIFA wynika, że to najwyższa porażka Hiszpanii w mistrzostwach świata od 1950 roku, gdy - również w Brazylii - uległa 1:6 gospodarzom.

Hiszpania - Holandia 5:1

Bramki: 1:0 Xabi Alonso (27-karny), 1:1 Robin van Persie (44-głową), 1:2 Arjen Robben (53), 1:3 Stefan de Vrij (64), 1:4 Robin van Persie (72), 1:5 Arjen Robben (80).

Żółta kartka - Hiszpania: Iker Casillas. Holandia: Jonathan de Guzman, Stefan de Vrij, Robin van Persie.

Sędzia: Nicola Rizzoli (Włochy). Widzów 45˙000.

Hiszpania: Iker Casillas - Cesar Azpilicueta, Sergio Ramos, Gerard Pique, Jordi Alba - David Silva (78. Cesc Fabregas), Xabi Alonso (62. Pedro Rodriguez), Sergio Busquets, Xavi Hernandez, Andres Iniesta - Diego Costa (62. Fernando Torres).