Studenci w Olsztynie miejsc kultowych szukać nie muszą. Bo mają własne kultowe miasteczko.

Kortowo - to jedna z dzielnic Olsztyna, prawie w całości zajęta przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. To tam mieszczą się rektoraty i duża część budynków i sal wykładowych. Tam znajduje się też większość akademików. Poza tym Kortowo to miasto w mieście - uniwersytecki kampus z prawdziwego zdarzenia, w którym student znajdzie (prawie) wszystko, czego potrzebuje.

Miejsca jest dużo, więc nie ma mowy o ścisku. Pomiędzy budynkami biegną niewielkie, ale bardzo zielone uliczki. Nie brakuje skwerów, trawników i ławeczek. Ale największa atrakcja Kortowa to niewątpliwie własne… jezioro. Jezioro Kortowskie do największych może nie należy, ale mieści się tam plaża, molo i przystań, na której można wypożyczyć kajaki, rowery wodne i żaglówki. Do tego na terenie uniwersyteckiego miasteczka znajdziemy kilkanaście kortów tenisowych, stadion i kilka boisk do gry w piłkę nożną, koszykówkę i siatkówkę. O tej porze roku niektórym może więc być trudno skupić na nauce. Choć z drugiej strony - wielu studentów zamiast zakuwać w akademiku, woli pójść z książką na molo.

Jeden z najważniejszych punktów Kortowa - oprócz plaży i mola - to Górka Kortowska, z której widać panoramę Olsztyna. Co roku znajduje się tam również centrum olsztyńskich juwenaliów, czyli Kortowiady.

Zimą Kortowo może nie wydawać się już aż tak atrakcyjne, ale studenci nie narzekają. Działa tam kilka klubów studenckich, są też oczywiście bary i pizzerie. Jest duży sklep spożywczy, piekarnia i fryzjer, nie mówiąc już o niezbędnych studentom księgarniach i… punktach ksero. Na dobrą sprawę, mieszkający w Kortowie studenci nie muszą go wcale opuszczać.

No chyba że chcą udać się do kina albo na basen - tych obiektów Kortowo jeszcze się nie dorobiło. Ale jest i dobra wiadomość - do centrum Olsztyna jedzie się autobusem 10-15 minut, więc wszystko jest w zasięgu ręki.

Gdy zapytać olsztyńskich studentów o miejsca, w których lubią spędzać czas, wielu wymienia puby na Starym Mieście. Oczywiście na drugim miejscu. Na pierwszym zawsze jest Kortowo.

Czekamy również na sygnały od Was! Swoje propozycje, zdjęcia, filmy z kultowych studenckich miejsc możecie wysyłać na Gorącą Linię RMF FM lub umieszczać w naszym profilu na Facebooku.