Donald Tusk, Bronisław Komorowski, Radosław Sikorski, Bogdan Klich i Tomasz Arabski muszą zejść ze sceny politycznej, raz na zawsze - przekonywał Jarosław Kaczyński. Prezesa PiS wymienił te nazwiska w kontekście smoleńskiej tragedii. Jak dodał, w tej sprawie konieczne jest nie tylko wyjaśnienie bezpośrednich przyczyn katastrofy, ale i ustalenie odpowiedzialności moralnej i politycznej.

Prezes PiS rozpoczął swoje wystąpienie w warszawskim klubie Palladium od słów o odpowiedzialności moralnej i politycznej. Tej odpowiedzialności, która jest inna niż ta, o której mówimy, gdy zapoznajemy się z przepisami prawa karnego czy prawa cywilnego. W szczególności pojęcie winy, które też musi być tu postawione, bo odpowiedzialność to także wina, jest tu inne, szersze - powiedział Kaczyński.

Jak dodał, ktoś, kto podejmuje się funkcji politycznych, a w szczególności sprawuje władzę, podlega ostrzejszym regułom niż te, które dotyczą odpowiedzialności karnej. To jest rozróżnienie bardzo ważne, dlatego że pomieszanie tych pojęć służy niejednokrotnie temu, by kwestie odpowiedzialności moralnej i politycznej zatrzeć albo niejako w ogóle zlikwidować. Żeby uznać, że jej po prostu nie ma. A ona istnieje - stwierdził.

Poziom egzekwowania odpowiedzialności politycznej i moralnej w różnych państwach jest różny - mówił Kaczyński. Ale tu chodzi o odpowiedzialność za największą tragedię po 1945 roku. To jest uchwała Sejmu i Senatu. Tu chodzi o odpowiedzialność za taką tragedię - podkreślił.

I jeśli mamy być państwem demokratycznym, państwem prawa, państwem elementarnej sprawiedliwości, to w Polsce ta odpowiedzialność, odpowiedzialność moralna i polityczna, której efektem musi być pozbawianie stanowisk, a w tym wypadku także pełne zejście z politycznej sceny, musi być wyegzekwowane - powiedział Kaczyński.

Niezależnie od wyników badań, o których tutaj mówimy, tacy ludzie jak Donald Tusk, jak Bronisław Komorowski, jak Radosław Sikorski, jak Bogdan Klich, (...) jak Tadeusz Arabski muszą zejść z polskiej sceny politycznej raz na zawsze - oświadczył szef PiS, myląc imię ministra Arabskiego.

Jak dodał, wie, że odpowiedzią na jego wystąpienie będzie atak, będzie furia, będzie uderzenie potężnego frontu medialnego, który wspiera tych panów niezależnie od tego, co by nie zrobili.

Ale trzeba to powiedzieć w imię przyszłości, w imię przyszłości Polski jako państwa demokratycznego. Trzeba to powiedzieć w imię sprawiedliwości. Trzeba to powiedzieć w imię uczciwości, w imię honoru Polaków i Polski - podkreślił.

Trzeba to powiedzieć także w imię tego i dlatego - mówił - "by nadszedł dzień prawdy".

"Wojna z Lechem Kaczyńskim trwa nawet, kiedy on już nie żyje"

Jarosław Kaczyński zarzucił także rządowi, że po 2007 roku prowadził działania zmierzające do obniżenia respektu wobec prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Takie działania - jego zdaniem - "ośmielają do ataku" na głowę państwa, a z drugiej - obniżają "poziom czujności, mobilizacji, staranności służb, które mają prezydenta strzec".

Dodał, że kwestia bezpieczeństwa to także kwestia jakości sprzętu, który służy dla zabezpieczenia prezydenta w różnych sytuacjach, w których może się znaleźć, a więc także i sprzętu lotniczego; to jest kwestia wyszkolenia personelu różnego rodzaju.

Podkreślił, że Polsce za wszystkie elementy techniczne związane z bezpieczeństwem prezydenta odpowiada rząd.

Atak na prezydenta - jak mówił - prowadzony był najróżniejszymi metodami - od podważania konstytucyjnych uprawnień prezydenta, poprzez podważanie uprawnień ustawowych aż po różnego rodzaju objawy niezwykłej, daleko posuniętej arogancji.

Kaczyński uważa, że mieliśmy do czynienia także z wprowadzeniem do gry przeciwko prezydentowi RP obcego państwa, w tym wypadku Rosji (...) Ta gra toczyła się przez miesiące i to była gra, w ramach której rząd - używając skądinąd tego właśnie nie uznającego respektu języka - prowadził różnego rodzaju działania przeciw własnemu prezydentowi; przeciwko temu, by prezydent uczestniczył w uroczystościach w 70. rocznicę ludobójstwa popełnionego na Polakach - mówił prezes PiS.

Według niego, jednym ze skutków tej "gry" było "rozdzielenie wizyt" w Katyniu na dwie: 7 kwietnia (z udziałem premiera Donalda Tuska -) i 10 kwietnia - z udziałem prezydenta. Już tylko ten sam fakt, a było wiele innych, gdyby go zmienić, zapobiegłby katastrofie - podkreślił Kaczyński. Według niego, gdyby 10 kwietnia do Katynia udawała się jedna delegacja prezydencko-rządowa, leciałoby 5-6 samolotów, to nie mógłby się powtórzyć splot okoliczności, które doprowadziły do katastrofy.

To obniżanie respektu dla prezydenta Lecha Kaczyńskiego potwierdziły - według prezesa PiS - wydarzenia, które nastąpiły po tragedii. Jarosław Kaczyński nawiązywał w tym miejscu do manifestowania przywiązania do tradycji (jak można się domyśleć przed Pałacem Prezydenckim). Niechęć do tego uczczenia przybiera niebywale wręcz drastyczne formy. To kolejny dowód na to, że wojna a z prezydentem trwa. Trwa nawet, kiedy on już nie żyje - podkreślał.

Dzisiaj walczy się z nim jako symbolem - twierdził, zaznaczając, że ze strony rządu nastąpiła "całkowita abdykacja w śledztwie" w sprawie katastrofy.