Kolejne fragmenty nagrań z czarnych skrzynek prezydenckiego tupolewa zostały odczytane. Reporterzy śledczy RMF FM ustalili, że specjalistom z Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie, którzy od miesiąca pracują nad taśmami, udało się odsłonić więcej tajemnic nagrań niż Rosjanom.

Z naszych informacji wynika, że rozszyfrowano kilkanaście wypowiedzi, które w oficjalnie ujawnionych stenogramach były oznaczone jako zapis nieczytelny. Co więcej, odczytywanie wciąż trwa i najprawdopodobniej tych odczytanych zdań będzie o wiele więcej. Informatorzy dziennikarzy RMF FM twierdzą, że drzwi do kabiny pilotów były otwierane praktycznie przez cały czas lotu, a do kabiny wchodziły bardzo różne osoby.

Na pewno odczytane informacje pomogą w lepszy sposób zrozumieć, co się stało podczas ostatnich chwil lotu - stwierdził jeden z informatorów. Nie wiadomo jednak na razie, czy w zapisach pojawiają się głosy kolejnych, nieznanych dotąd osób. Specjaliści z Instytutu Ekspertyz Sądowych, a także śledczy wojskowi odmówili jakiegokolwiek oficjalnego komentarza w tej sprawie.

Kiedy poznamy oficjalną ekspertyzę biegłych?

Prokuratorzy twierdzą, że eksperci powinni skończyć swoje prace na przełomie września i października. Wtedy też ma pojawić się oficjalny raport, który będzie dołączony do śledztwa prowadzonego przez wojskowych prokuratorów. Pojawił się jednak problem. Jak się nieoficjalnie dowiedzieli dziennikarze RMF FM, biegli zastanawiają się, czy w ogóle ich ekspertyza może być wiążąca, bo pracują na kopii nagrania, a nie na oryginale. Czarne skrzynki cały czas są w Moskwie.

Według informatora naszych reporterów biegli mają najpierw stworzyć ekspertyzę, która odpowie na pytanie, czy raport wykonany na kopii może być wiążący i czy może stanowić dowód dla prokuratorów. Może się więc okazać, że trzeba będzie poczekać na oryginalne zapisy czarnych skrzynek i odczytywanie zacząć od nowa, a to oznacza przedłużenie śledztwa o wiele miesięcy.

1 czerwca ujawniono dokonaną przez Międzypaństwowy Komitet Lotniczy w Moskwie transkrypcję rozmów z kokpitu prezydenckiego Tu-154 M, który 10 kwietnia rozbił się pod Smoleńskiem. Końcówka zapisu jest dramatyczna; uderzenie samolotu w drzewo od upadku na ziemię dzieli zaledwie 6 sekund.

RMF24.pl on Facebook