Zgodnie z konstytucją to marszalek Sejmu Bronisław Komorowski przejmie obowiązki prezydenta, który zginął w katastrofie samolotu Tu-154 w Smoleńsku. Nowe wybory prezydenckie powinny się odbyć najpóźniej w ciągu dwóch i pół miesiąca.

Według konstytucji, marszałek Sejmu tymczasowo, do czasu wyboru nowego prezydenta, wykonuje obowiązki głowy państwa w razie m.in.: śmierci prezydenta, zrzeczenia się urzędu przez prezydenta; stwierdzenia nieważności wyboru prezydenta Rzeczypospolitej lub innych przyczyn nieobjęcia urzędu po wyborze.

Ordynacja prezydencka stanowi, że "w razie opróżnienia urzędu prezydenta marszałek Sejmu zarządza wybory nie później niż w czternastym dniu po opróżnieniu urzędu i wyznacza datę wyborów na dzień wolny od pracy przypadający w ciągu 60 dni od dnia zarządzenia wyborów".

Samolot z polskim prezydentem na pokładzie rozbił się w rejonie Pieczerska w czasie podejścia do lądowania na lotnisku wojskowym Siewiernyj. Samolot runął około 2 km od pasa startowego. Najprawdopodobniej nikt nie przeżył katastrofy.

Słuchaj w internecie programu specjalnego w RMF FM